Autobusy elektryczne i wodorowe w Bydgoszczy? Trwają konsultacje dotyczące transportu zeroemisyjnego

Autobusy elektryczne wielokrotnie były testowane na bydgoskich ulicach / Fot. Nadesłane /

Miasto przedstawiło analizę korzyści i zagrożeń płynących z wprowadzenia komunikacji miejskiej opartej o auta zeroemisyjne. Zaprasza bydgoszczan do podzielenia się uwagami na temat transportu przyszłości.

Dokument obejmuje analizę obecnego stanu taboru autobusowego w Bydgoszczy oraz okolicznych gminach, a także różne scenariusze dotyczące wprowadzenia autobusów zeroemisyjnych, wraz z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania. Rozważane są zarówno korzyści środowiskowe, jak i ekonomiczne wynikające z modernizacji transportu publicznego – czytamy w zaproszeniu do wzięcia udziału w konsultacjach.

Przypomnijmy, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz zapisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych określono, ile powinna wynosić minimalna liczba autobusów zeroemisyjnych przy świadczeniu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. I tak, by spełnić kryteria od 1 stycznia 2025 powinno być ich 38 (udział na poziomie 20 procent), a od 1 stycznia 2028 roku – 56 pojazdów (udział na poziomie 30 procent).

Gdzie można zapoznać się z dokumentem?

Dokument jest dostępny do publicznego wglądu do 10 października tego roku w siedzibie ZDMiKP (ul. Toruńska 174a) w godzinach pracy (poniedziałek–piątek: 07:00–15:00, wtorki do 18:00). Nie trzeba fatygować się jednak osobiście, dokument można znaleźć również pod tym adresem.

Po zapoznaniu się z nim swoje uwagi można przekazać w ankiecie, którą można wypełnić tu. Uwagi można wysłać również pocztą elektroniczną na adres zarzad@zdmikp.bydgoszcz.pl, z dopiskiem „Konsultacje społeczne – Analiza kosztów i korzyści (AKK)” lub dostarczyć do siedziby spółki. Uwagi będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie 10 października.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter