Autobusy Mobilis w trakcie certyfikacji – nowe mercedesy już czekają na pasażerów

Od stycznia 2023 roku nowy przewoźnik, firma Mobilis, przejmie obsługę jedenastu linii autobusowych w Bydgoszczy. Kończy się certyfikacja pojazdów, które wkrótce będą przewozić mieszkańców.

Spółka Mobilis „weszła w buty” innego przewoźnika, który dotychczas przewoził bydgoszczan, firmy Irex-Trans. Od stycznia przejmie po niej linie autobusowe nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85.

W ramach umowy zakupionych zostało blisko 50 nowych pojazdów. Firma będzie świadczyć usługi przewozowe do 2031 roku. Obecnie trwa sprawdzanie zakupionych pojazdów, których wyposażenie musi być zgodne z zapisami zawartej umowy – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

49 nowych mercedesów Mobilis zakupił specjalnie do obsługi bydgoskich tras. Był to prawdopodobnie największy zakup taboru dla jednego miasta w Polsce, więcej kupowały „na spółkę” tylko miasta na Śląsku.

Na czym polega certyfikacja pojazdów, które przyjechały do Bydgoszczy? Chodzi o sprawdzenie czy są wyposażone tak, jak zakładała umowa z ZDMiKP. Muszą więc być niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, posiadać „klimę”, monitoring, a także inne udogodnienia dla pasażerów – wi-fi, ładowarki usb, podświetlane, elektroniczne tablice i system zapowiedzi głosowych.
Autobusy muszą być fabrycznie nowe co oznacza, że norma spalania nie może być niższa niż Euro 6.

Mobilis jest w wielu innych miastach

Mobilis to największy prywatny operator komunikacji miejskiej w Polsce, świadczy usługi m.in. w Krakowie, Warszawie czy we Wrocławiu. W Bydgoszczy ciągle poszukuje nowych pracowników (kierowców), którym oferuje m.in. bezpłatny kurs prawa jazdy kat. D i gwarantuje zatrudnienie po jego ukończeniu, a nawet pomoc w zakwaterowaniu, gdyby ktoś chciał zmienić miejsce zamieszkania i pracować w naszym mieście. Znalazł już kilkudziesięciu nowych kierowców, nie będzie więc prawdopodobnie konieczności zatrudniania obcokrajowców, czego dotyczyły obawy niektórych bydgoszczan.

Komunikacja autobusowa w liczbach:
W Bydgoszczy linie autobusowe obsługuje dwóch operatorów:
• MZK Bydgoszcz – 30 linii dziennych;  6 linii nocnych oraz 13 międzygminnych
• obecnie Irex-Trans – 11 linii (od 2023 roku firma Mobilis)

Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter