Prezentacja wagonu odbyła się podczas briefingu prasowego w Zajezdni R3 – Bytom Stroszek. Fot. nadesłane
Tramwaje Śląskie S.A. oficjalnie zaprezentowały nowy tramwaj Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz S.A. typu 2017N-10, który jeszcze tego samego dnia rozpoczął regularną obsługę pasażerów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Tramwaje Śląskie inwestują w nowoczesny tabor, by stale zwiększać komfort podróżnych. „Banek”, który właśnie wyjechał na tory jest tego najlepszym przykładem. To jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów, który ma za zadanie realizować naszą podstawową misję wyrażoną słowami: „bezpiecznie, punktualnie, do celu”. Każdego dnia z naszych usług korzysta ok, 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach Aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów – mówi Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A. Niemal 95 mln zł wsparcia z KPO.
Prezentowany wagon typu 2017N-10 zastąpił symbolicznie najstarszy kursujący liniowo tramwaj w Polsce 105N z 1975 r. W piątek 26 czerwca na tory wyjadą jeszcze dwa tramwaje z nowej serii, mające kursować na linii nr 7.
Nowy wagon jest pierwszym z 10 w ramach kontraktu podpisanego w lutym o wartości 138,9 milionów złotych netto, z czego 93,5 milionów złotych na wynieść wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.
– Tramwaje Śląskie to dla PESA od zawsze bardzo ważny partner. W Katowicach, czy szerzej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii byliśmy, jesteśmy i będziemy. Nasza współpraca od zawsze jest bardzo dobra. Ostatni jej przykład to właśnie Twist 2017N-10. Ten tramwaj, zaprojektowany z myślą o górnośląskiej metropolii może zabrać 167 pasażerów, zapewniając im komfortową i bezpieczną podróż. Posiada m.in. klimatyzację, stacje ładowania USB, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie/wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy – mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.
Tramwaj ochrzczony „Bankiem”
Tradycją w Spółce jest nadawanie imienia kolejnym tramwajom, czy też ich seriom. Te, które dotarły właśnie z Bydgoszczy, będą… „Bankami”. „Banek” jest postacią doskonale znaną w śląskich tramwajach, jest żurawiem europejskim (z łac. Grus grus), patronem akcji społecznej: „Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie!” promującej bezpieczne opuszczanie pojazdu, szczególnie na przystankach usytuowanych w jezdni. „Banek” jest także podopiecznym spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!


