Biblioteka ze Starego Rynku przeniesie się na czas remontu. Nowa – bez barier i z zadaszonym dziedzińcem

Piękny budynek WiMBP całkowicie zmieni swe wnętrze

Niemal 42 mln złotych kosztować będzie rewitalizacja zabytkowego gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku. Prace rozpoczną się już wkrótce. Trwa wybór tymczasowej siedziby.

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie projektu „Droga do Nowoczesności – modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy”. Połowę kosztów kompleksowych prac dofinansuje Unia Europejska. Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mają się rozpocząć na początku 2025 roku. Przed pracownikami biblioteki duże wyzwanie – przeprowadzka do tymczasowej siedziby.

– Rozpoczęcie prac remontowych planujemy na pierwszy kwartał 2025 roku. Teraz jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy, trwają procedury przetargowe. Biblioteka miejska na pewien czas „przeprowadzi się” do nowej lokalizacji. Wciąż szukamy odpowiedniej siedziby. Wypożyczalnia i czytelnia będą cały czas działały. Nasi użytkownicy są przyzwyczajeni do lokalizacji w Starym Mieście i nie chcemy jej zmieniać. Szukamy przestrzeni w śródmieściu. Szukamy też miejsca dla naszych magazynów i działów wewnętrznych. Tutaj pod uwagę bierzemy lokalizację w Fordonie. W tym wszystkim najważniejsze jest to, że zmieniamy się dla naszych użytkowników – wyjaśnia Joanna Pawłowska, kierownik działu promocji WiMBP.

Modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy  to główne zadania, które będą realizowane w ramach projektu. Działania obejmują prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych budynkach przy ul. Długiej 39, ul. Długiej 41, ul. Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22, Stary Rynek 24, likwidację istniejących barier architektonicznych, zadaszenie szkłem dziedzińca, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, budowa magazynów, adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych. Istotną rolę odgrywa również zakup wyposażenia i sprzętu dla pomieszczeń objętych modernizacją.

– Chcemy, żeby każdy mógł skorzystać z naszej oferty. Po modernizacji ona się bardzo rozszerzy. Pojawią się chociażby nowe przestrzenie: pokój gier i pracownia literobrazków. Dziedziniec zmieni się całkowicie. Będzie to zadaszona przestrzeń wykorzystywana przez cały rok – zintegrowana wypożyczalnia z meblami przesuwanymi. Dzięki temu będziemy mogli szybko aranżować przestrzeń w czasie spotkań dla większej ilości osób. Biblioteka będzie dostosowana dla wszystkich grup odbiorców, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Teraz w budynku istnieją bariery architektoniczne jak np. brak windy – dodaje Joanna Pawłowska.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter