Biogazownia dla Metropolii Bydgoszcz. Mniej odpadów, 16 gigawatów taniej energii rocznie

Sortownia odpadów (na zdjęciu) to drugi z elementów systemu gospodarki odpadami w Bydgoszczy. Trzecim będzie biogazownia / Fot. R. Sawicki/UMB

– Bydgoszcz i Metropolia Bydgoszcz staną się po wybudowaniu biogazowni krajowym liderem, jeśli chodzi o kompletność systemu gospodarowania odpadami – mówi Jarosław Bańkowski, wiceprezes spółki ProNatura.

Od 2016 roku tzw. zmieszane odpady trafiają do należącej do miejskiej spółki ProNatura ekoelektrociepłowni. W Zakładzie Termicznego Przetwórstwa Odpadów Komunalnych są spalane i przetwarzane na energię. Od stycznia tego roku pełną parą pracuje sortownia odpadów segregowanych: plastiku, metalu, papieru. W ciągu roku przepustowość linii sortowni sięgać może 30 tysięcy ton odpadów. Dzięki temu odzyskiwane są surowce wtórne. To drugi element systemu gospodarki odpadami.

W kolejce na zagospodarowanie czekają jeszcze biodpady. To z ich powodu ProNatura wybuduje biogazownię. Trafią do niej bioodpady z Bydgoszczy i pozostałych gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz.

– Bydgoszcz i Metropolia Bydgoszcz staną się po wybudowaniu biogazowni liderem, jeśli chodzi o kompletność systemu gospodarowania odpadami – mówił we wtorek (26 marca) podczas konferencji prasowej Jarosław Bańkowski, wiceprezes ProNatury – Biogazownia przetworzy 45 tys. ton odpadów w ciągu roku, a będzie mieć po rozbudowie możliwości sięgające 60 tys. ton. Wytworzy 8 gigawatów rocznie energii elektrycznej i tyle samo gigawatów energii cieplnej. Powstawać będzie ok. 15 tys. ton pełnowartościowego nawozu – dodaje wiceprezes ProNatury.

Zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku. Jej koszt wyniesie około 126 mln zł netto, a dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to aż 60 mln zł

– Nasz system gospodarki odpadami budowany dla miasta i partnerów się dopełnia i stanie się niedługo całkowicie zamkniętym systemem, w którym sami zadbamy o swoje odpady. Nadeszła pora na zagospodarowanie biofrakcji poprzez ich przetwarzanie w biogaz. Będzie gaz, energia i nawóz. Cieszę, że działamy wspólnie z naszymi partnerami, gminami Metropolii Bydgoszcz – powiedział podczas konferencji prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Na kwestie oszczędności związanych z zagospodarowaniem odpadów w ramach Metropolii Bydgoszcz zwrócił uwagę Dariusz Fundator, wójt gm. Białe Błota – Mamy pełną kontrolę nad odpadami naszej gminy, a związane z ich zagospodarowanie oszczędności to kluczowy element, z powodu którego zrzeszamy się, współpracując w ramach Metropolii Bydgoszcz.

Udostępnij: Facebook Twitter