Wizualizacja budynków BTBS przy Zygmunta Augusta i Rycerskiej
Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje dwa bloki przy ulicach Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Będzie w nich 127 mieszkań. To kolejna faza planu mającego na celu odnowienie i uporządkowanie tej części miasta.
Oba budynki powstaną w sąsiedztwie pętli tramwajowej Rycerska. W planach jest budowa kolejnych mieszkań w tej okolicy. – Ten fragment miasta się zmieni – mówił w trakcie wtorkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
BTBS. Dwa nowe bloki na Bocianowie
Od strony ul. Zygmunta Augusta powstanie większy sześciopiętrowy blok z windami i garażem podziemnym. Budynek będzie miał wysokość 24 metrów. Znajdzie się tam 101 mieszkań – o powierzchni od 26 do 79m kw z balkonami, loggiami, tarasami. W części mieszkań zaprojektowano pomieszczenia pomocnicze takie jak spiżarnie i garderoby. Na parterze powstaną dwa lokale usługowe.
Mniejszy, czterokondygnacyjny obiekt na planie litery „L” zaplanowano od strony ul. Rycerskiej. Tam będzie 26 mieszkań, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej. Oddane zostaną w nim mieszkania o powierzchni od 44 do 80m kw.
Pomiędzy budynkami powstanie plac zabaw, miejsca postojowe i droga prowadząca do garażu podziemnego. Na dziedzińcu zasadzona będzie zieleń. Inwestycja ma pochłonąć 63 mln złotych. Prace mają rozpocząć się pod koniec maja 2023 roku i potrwają około dwóch lat. Zrealizuje je bydgoskie przedsiębiorstwo EBUD Przemysłówka. Wszystkie mieszkania w BTBS są wykańczane w standardzie „pod klucz”, co oznacza, że lokale są od razu przygotowane do zamieszkania.
– Jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowego dworca kolejowego uznaliśmy, że naszym celem musi być także rewitalizacja sąsiednich obszarów – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
– Udało się nam zbudować nową linię tramwajową, wyremontować szereg miejskich kamienic na ul. Dworcowej. Teraz ruszamy z kolejną ważną inwestycją, która wpisuje się w nasz plan. Miejska spółka zbuduje dwa nowe budynki, które zostały zaprojektowane w drodze konkursu. Przed nami również kolejne zadania, które pozwolą na dalsze przekształcenia tej części Śródmieścia. Chcemy by w tej części Bocianowo rozwijało się nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, usługi i jeszcze lepiej skomunikować to osiedle z wykorzystaniem tramwajów – dodaje prezydent.
Łukasz Grocholski, prezes zarządu BTBS, dodał: – To dla nas bardzo ważna chwila, ponieważ zagospodarujemy tereny, które są zniszczone bądź dotknięte już zębem czasu. Mamy nadzieję, że będziemy coraz częściej upiększać tę starszą substancję naszego miasta.
Dużą inwestycją deweloperską będzie też przebudowa gmachu dawnego dworca towarowego, który znajduje się na końcu ul. Rycerskiej, obok ronda Józefa Szygui-Trajltlera. Budynek ma zostać zrewitalizowany i pełnić funkcje naturalnej bramy do osiedla. Na parterze miejsce znajdą lokale użytkowe, a na wyższych kondygnacjach stylowe mieszkania. Obecnie prace budowlane prowadzone są przy nowych budynkach mieszkalnych bliżej ulicy Pomorskiej.
Docelowo zmieni się również układ drogowo-komunikacyjny w tej części Bocianowa. Pętla przy ul. Rycerskiej stanie się początkiem nowej trasy tramwajowej w kierunku ul. Gdańskiej przez ul. Nowoświecką i Chocimską. Ten wariant najczęściej wskazywali bydgoszczanie w konsultacjach.
Wizualizacja zaplanowanej ul. Nowoświeckiej
Bocianowo ma się zmienić. Planowane są kolejne inwestycje
Oba budynki zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający uzupełnienie zabudowy o kolejne części. BTBS w roku 2017 ogłosił i rozstrzygnął konkurs architektoniczny zabudowy u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Pierwsze nieruchomości w tym rejonie BTBS otrzymał od miasta 31 sierpnia 2018 roku. Ze względu na nieuregulowane uwarunkowania formalno-prawne nieruchomości bezpośrednio przyległej do terenu inwestycji, proces uzyskiwania pozwolenia na rozpoczęcie prac wydłużał się. Dodatkowy czas pozwolił w roku 2021 pozyskać nieruchomości przy ulicy Zygmunta Augusta 40 i Rycerskiej 17 z rąk prywatnych.
BTBS jest w trakcie przekazywania aportu gruntowego dotyczącego terenu przy ulicy Rycerskiej 3. Po otrzymaniu nieruchomości jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie rozbiórki starych, zniszczonych zabudowań. Następnym krokiem będzie zaprojektowanie nowej zabudowy z kilkudziesięcioma mieszkaniami już w częściowo zrewitalizowanej okolicy. – Pracujemy też nad trudnym terenem przy ul. Grunwaldzkiej, na wysokości Czarnej Drogi – zapowiada prezydent miasta. W planach jest też budowa przy ul. Posłusznego w Fordonie. Ma powstać tam 90 mieszkań.
BTBS. Długa lista chętnych
Do tej pory BTBS wybudowało 28 bloków na osiedlach: Fordon, Górzyskowo, Osowa Góra, Jary, Bartodzieje, Okole, w których zamieszkuje ponad 3400 osób.
Na liście oczekujących do wprowadzenia się do mieszkań społecznych w Bydgoszczy jest ok. 4300 osób. Oferta mieszkaniowa BTBS skierowana jest do osób nieposiadających pieniędzy na kupno własnego mieszkania. Dzięki opłatom partycypacyjnym mieszkańców (do 30 proc. wartości lokalu), wsparciu miasta oraz kredytowi w Banku Gospodarstwa Krajowego, spłacanym przez lokatorów w czynszu, miejska spółka wybudowała 1462 mieszkania. Priorytetowo traktowane są osoby, które zamieszkują w starszych, zniszczonych budynkach bydgoskiej Administracji Domów Miejskich.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!