Budowa mostów na Brdzie. Próby obciążeniowe przeprawy tramwajowej i drogowej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Próby na mostach na Brdzie / Mat. ZDMiKP Bydgoszcz

W piątek (22 września) wjechały na budowane na Brdzie dwa mosty potężne ciężarówki. Przeprowadzono próby obciążeniowe obu mostach. Kolejnym krokiem, po pozytywnym wyniku próby, jest pozwolenie na użytkowanie i uruchomienie przepraw dla tramwajów i samochodów.

W przypadku obu mostów wykonano już dojazdy i w piątek (22 września) rozpoczęły się próby obciążeniowe. Specjaliści badali ich wytrzymałość po wjeździe wielkich obciążonych ciężarówek.

Firma Trakcja buduje na Brdzie dwa mosty, jeden tramwajowy, a drugi drogowy. W przypadku pierwszej przeprawy, jak informuje ZDMiKP, na całej jej długości ułożone jest torowisko i zamontowane są słupy trakcyjne. Na całej długości obiektu montowana była także sieć trakcyjna. 
W ostatnim tygodniu pracownicy wykonali najazdy na most drogowy i tramwajowy od strony ul. Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego. Pierwsze tramwaje jadące z Górnego Tarasu w kierunku Bydgoszczy mają przejechać po nowym moście w tym roku
Natomiast na moście drogowym są chodniki, odpływy wody i ustawiono krawężniki. Ułożona została nawierzchnia na samej jezdni. – Kontynuowane były też prace na dojazdach do obiektu od strony południowej. Obecnie trwa zabezpieczenia chodników żywicą i montaż balustrad. Na południowej jezdni ul. Fordońskiej prowadzone są dalsze roboty kanalizacyjne – informują drogowcy.

Inwestycja o wartości ponad 153 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych (ponad 50 mln zł). Poza dwoma mostami modernizowane są torowiska w rejonie ulic Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej. Umowa na rozpoczęcie inwestycji została zawarta w lipcu 2021. Budowa miała trwać dwa lata. Tramwaje pojadą przez most w tym roku, kilka miesięcy później niż przewidywała umowa. – Zakończenie wszystkich prac firma Trakcja SA planuje w pierwszej połowie przyszłego roku – zapowiada ZDMiKP.

Udostępnij: Facebook Twitter