Budynek VII LO w Bydgoszczy przejdzie termomodernizację. – To inwestycja na miarę naszych czasów

Rozpoczyna się termomodernizacja VII LO w Bydgoszczy. Na czas prac budowlanych uczniów i nauczycieli czeka przeprowadzka. Nowy rok szkolny rozpoczną w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki.

Zakres prac przeprowadzonych w 60-letnim budynku będzie ogromny, a termin ich zakończenia ustalono na kwiecień 2024 roku. W tym czasie zajęcia szkolne odbywać się będą w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37 A.

Termin prac jest krótki. Przy akceptacji rady pedagogicznej i rady rodziców zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę po to, by wrócić do zupełnie odmienionego budynku przy ul. 11 Listopada zapowiada Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO.

Inwestycja na miarę czasów

– Żyjemy w czasach, gdy energia jest bardzo droga. Paliwa kopalne robią ogromną szkodę w środowisku. My w Bydgoszczy realizujemy inwestycje, które mają przynieść oszczędność energii, zarówno pod kątem finansowym jak i środowiskowym. Termomodernizacja VII LO może być wśród tych wszystkich działań wzorową. Z audytu energetycznego wynika, że w VII LO szansa na oszczędność energii to aż 80 procent w stosunku do tego, co jest dzisiaj. W ostatnich dziesięciu latach zmodernizowaliśmy już 52 budynki szkolne, przedszkolne oraz domy kultury. W samej Bydgoszczy zostało nam 59 budynków szkolnych i przedszkolnych, chcemy je wszystkie poddać termomodernizacji – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Zastosujemy najnowocześniejsze rozwiązania

O zakresie prac termomodernizacyjnych w VII LO, opowiadał podczas konferencji prasowej Leszek Mroczyński, kierownik zespołu kontraktów Ebud-Przemysłowki, wykonawcy robót.

– Istnieje kilka istotnych różnic pomiędzy inwestycjami tego typu, które do tej pory realizowaliśmy dla Bydgoszczy, a termomodernizacją VII LO. Zazwyczaj do ocieplenia stosowaliśmy styropian. Tutaj użyte będą nowoczesne płyty z pianki PIR o zdecydowanie lepszych parametrach – wyjaśniał. – Docieplone zostaną przegrody budowlane, w tym fundamenty, ściany i dachy, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Przebudowane zostaną pomieszczenia sanitarne. Na wymianę czeka również instalacja wewnętrzna (wod-kan, elektryczna, teletechniczna), jak i zewnętrzna (kanalizacja deszczowa i sanitarna). W budynku wykonany zostanie system zarządzania energią, a na jego dachu powstanie instalacja fotowoltaiczna.

Termomodernizacja połączona z edukacją ekologiczną

Projekt „Termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG (Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”). Obejmuje on nie tylko prace budowlane, lecz również szereg działań edukacyjnych i informacyjnych dla młodzieży. W planach m.in. warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu racjonalizacji zużycia energii w życiu codziennym, wykorzystywania OZE, ukazania wpływu działalności człowieka na środowisko. Odbędzie się również konkurs plastyczny pn. Bydgoszcz jest EKO, który zakończy wystawa na moście Staromiejskim w Bydgoszczy. Planowane jest utworzenie kółka zainteresowań w VII LO nawiązującego tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko i jakość powietrza z wykorzystaniem elementów odnawialnych źródeł energii.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter