Bulwar nad Brdą przy operze znowu otwarty. Trwają prace na ul. Karmelickiej [ZDJĘCIA]

Ul. Karmelicka, na której trwają prace jest oddzielona płotem od bulwarów, ale można już przejść wzdłuż rzeki. Widać na zdjęciu wylot kanału deszczowego / Fot. B. Witkowski/UMB

Karmelicka to krótka, ślepa uliczka przy budowanym, czwartym kręgu Opery Nova. Razem z tą inwestycją dokonywana jest także jej rewitalizacja. Karmelicka nie straci swego charakterystycznego bruku.

Od połowy stycznia, w związku z pracami kanalizacyjnymi i drogowymi na ul. Karmelickiej, zamknięte zostało przejście przez bulwary nad Brdą przy Operze Nova. Piesi i rowerzyści musieli omijać ten odcinek przez ul. Focha. W tym tygodniu barierki stojące pod mostkiem Jana Kiepury i od strony mostu Staromiejskiego zostały usunięte. Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów jest już otwarty przez ten odcinek nadrzecznych bulwarów.

Ma to związek z zakończeniem części prac związanych z budową kanalizacji i kanału deszczowego z wylotem do rzeki. Jest to część większego kanału biegnącego od ul. Warmińskiego. Łączenie obu odcinków pod ul. Focha będzie wykonane metodą bezwykopową. Prace nad kanalizacją deszczową zakończą się przed wakacjami. Po pracach wodociągowych rozpoczną się roboty drogowe. Na ul. Karmelickiej zostanie wykonana nowa podbudowa, a kamienny, charakterystyczny bruk zostanie od nowa ułożony. Nic się nie stanie pięknym drzewom, a szczególnie wspaniałemu platanowi, który ma status pomnika przyrody. Rośnie tuż przy dawnym wjeździe na parking, gdzie teraz powstaje czwarty krąg Opery Nova i dwupoziomowy podziemny parking na ponad 220 miejsc.

Czwarty krąg Opery Nova sięgnął już swej ostatniej kondygnacji i wznosi się niemal na wysokość sąsiednich, trzech „starych” kręgów. Wiosną rozpoczną się prace przy budowie łącznika.

Przypomnijmy, że nazwa ul. Karmelickiej nawiązuje do zabudowań klasztoru karmelitów, których pozostałości istniały na placu Teatralnym jeszcze do 1895 roku. Wtedy rozebrano przyklasztorną dzwonnicę. Po sekularyzacji zakonu w czasach pruskich zabudowania zakupiło miasto. W miejscu klasztoru w 1824 rok powstał pierwszy budynek Teatru Miejskiego. Obecnie pamiątką po klasztorze jest kamienna tablica wmurowana w chodnik przy przejściu dla pieszych przy arkadach.

Udostępnij: Facebook Twitter