Bulwary i wyspa św. Barbary do rewitalizacji. Bydgoszcz z roku na rok pięknieje

1650 metrów bulwarów nad Brdą od ul. Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego oraz wyspa w centrum miasta będą odnowione i przywrócone mieszkańcom.

Miasto ogłosiło już przetarg na tę inwestycję. To kolejny fragment bulwarów nad Brdą, który będzie odnowiony. 1650-metrowy odcinek rozpoczyna się przy ul. Krakowskiej, za dworcem autobusowym. Wiedzie potem w kierunku mostku Esperanto, przy Torbydzie i hali Immobile Łuczniczka, dalej w kierunku hotelu Słoneczny Młyn, pod mostem Pomorskim i do mostu Kazimierza Wielkiego, gdzie obecnie trwa budowa nowych przepraw: drogowej i tramwajowej. Inwestycja otrzymała 30 mln zł w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Przetarg ogłoszony. Czas na budowę

Fot. Anna Bagniewska

– Nasze wcześniejsze plany związane z kolejnymi projektami tego typu musimy odłożyć w czasie ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów. Duże inwestycje są teraz uzależnione od centralnych dotacji. Otrzymaliśmy ją na fragment bulwarów. Kolejne projekty związane z budową otwartych kąpielisk przy rzece oraz rewitalizacją brzegów Kanału Bydgoskiego rząd odrzucił. Bydgoszczanie na ostatnią edycję „Polskiego ładu” wpłacili około 300 mln, a otrzymamy z niego 65 mln. W ten sposób, co roku, nasze miasto jest pozbawiane środków, które miały być podstawą wielu innych nowych inwestycji – komentuje prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Projekt na wiele etapów

Wyspa Św. Barbary (po prawej) wkrótce przejdzie rewitalizację / Fot. B.Witkowski / UMB

Prace zostaną podzielone na kilka etapów. Ich zakres będzie bardzo szeroki, począwszy od urządzenia zieleni,przebudowy nabrzeża, montażu lamp, położenia nowej nawierzchni dla pieszych oraz rowerzystów aż po dobudowę nowych chodników od strony ul. Jagiellońskiej oraz stworzenie miejsc do cumowania łodzi i tarasy widokowe. W ramach tej inwestycji odnowiona zostanie także wyspa św. Barbary, naprzeciwko siedziby biskupa i katedry. Tam będzie możliwość dopłynięcia kajakiem lub łodzią i odpoczynku.

Całość realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Ten sam wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie z marszu zacznie prace budowlane. Realizacja po podpisaniu umowy zajmie około 30 miesięcy.

Wcześniej natomiast ratusz zlecił Kormostowi przebudowę znacznie krótszego, 270-metrowego odcinka pomiędzy mostem Bernardyńskim oraz ulicą Uroczą. Jest finansowana w oparciu o fundusze europejskie.

Udostępnij: Facebook Twitter