Bydgoski Budżet Obywatelski. Głosowanie trwa. Jak zdobywać poparcie dla swojego projektu – podpowiedź społeczników

– To święto demokracji lokalnej, w którym mieszkańcy bezpośrednio decydują, co zostaje realizowane – zapowiadał tegoroczne głosowanie nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim zastępca prezydenta, Michał Sztybel.
Głosowanie trwa. Zapytaliśmy bydgoskich społeczników, jak się zorganizować, żeby mieszkańcy postawili na określony projekt BBO.

Bydgoski Budżet Obywatelski. Zapewnij sobie zabawę

W połowie października odbyło się „Święto Kapuścisk”. Tematem przewodnim była, a jakżeby inaczej, kapusta. – Pomysł na święto kapusty pojawił się w radzie osiedla. We wcześniejszych latach organizowaliśmy festyny na górce saneczkowej przy Szkole Podstawowej nr 46. Dzięki miejskiemu wsparciu udało się przygotować ciekawą imprezę. Zainteresowanie było tak duże, że chcielibyśmy, by takie festyny odbywały się cyklicznie – mówi Magdalena Wawrzyniak, przewodnicząca Rady Osiedla Kapuściska.


Żeby udało się stworzyć taką imprezę z pieniędzy BBO, trzeba najpierw zmobilizować mieszkańców do głosowania – Staraliśmy się jak najlepiej wypromować nasz projekt. Wywiesiliśmy plakaty z informacją o głosowaniu – dodaje.
Dobra kampania jest bardzo ważna. – Zaktywizowałem środowisko płetwonurkowe. Trudno ocenić jaki procent ludzi z tego środowiska zagłosował na mój projekt, ale to ważne, żeby podczas promowania swojej inicjatywy trafić do odpowiedniej grupy, która ma zbliżone zainteresowania – opowiada Jan Kwiatoń ze stowarzyszenia Bydgoski Regionalny Klub Eksploracyjny „ERKA”, które zorganizowało 50. Spływ Płetwonurków Brdą, podczas którego oczyszczano rzekę. – Gdy akcję udało się już przeprowadzić ze wsparciem Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, sporo osób dowiedziało się o niej po raz pierwszy. A Bydgoszcz, jako jedna z pierwszych w Europie, zaczęła sprzątać rzekę płynącą przez miasto.

BBO. Zaangażuj się!

Podobnie jak w zeszłych edycjach miasto zachęca do tworzenia aktywnych kampanii. Przygotowano specjalny plakat dostępny na stronie bdgbo.pl. Autor każdego projektu i osoby zaangażowane mogą go wydrukować oraz umieścić na nim informacje promocyjne.

Jak budować poparcie – zobacz film.
Takie działanie są wskazane. Dlaczego? Udowadnia Tomasz Olechnowicz ze Stowarzyszenia Waleczne Serca. Organizuje on, cieszący się dużą popularnością, cykl zawodów z przeszkodami „Waleczne Dzieciaki”. Na czerwcową imprezę wspieraną z budżetu BBO zapisanych było około tysiąca dzieci. – Kiedy pierwszy raz wzięliśmy udział w głosowaniu, na nasz projekt oddano ponad 450 głosów. Dzięki temu zorganizowaliśmy imprezę, która zakończyła się sukcesem. Spotkaliśmy się ze sporą liczbą pozytywnych reakcji ze strony mieszkańców. Sami zachęcali nas, żebyśmy zgłosili kolejny projekt. Postanowiliśmy zrobić to w następnym głosowaniu. Liczyliśmy, że poprze nas więcej osób, niż przed rokiem. Nie robiliśmy dużych kampanii. Okazało się, że zebraliśmy tylko 300 głosów – opowiada Olechnowicz.

Głosowanie trwa do 15 grudnia. Głos można oddać za pośrednictwem strony www.bydgoszcz.pl/bbo oraz w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) i Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5), w godzinach urzędowania.

Udostępnij: Facebook Twitter