Bydgoski Budżet Obywatelski. Start głosowania. Sprawdź, co już zyskałeś dzięki BBO

Otwarcie toru OCR, Fot. R. Sawicki

Od wtorku (15 listopada) można głosować w dziesiątej edycji Bydgoskiego Budżet Obywatelskiego. Przez ostatnią dekadę zrealizowano około 500 projektów wybieranych przez bydgoszczan, a około 150 jest w trakcie realizacji.

Prezentujemy poniżej kilka inwestycji, społecznych przedsięwzięć i imprez, które zostały zrealizowane dzięki BBO i głosom mieszkańców, którzy je akurat wybrali. Na projekty w obecnym BBO można głosować – TUTAJ.

Nowe drogi dla rowerów

Nie jest to niespodzianka, że oprócz nowych ulic i chodników, ważnym i potrzebnym elementem, uwzględnianym przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, są drogi rowerowe. Ostatnio na Wyżynach, właśnie dzięki takiemu spojrzeniu na potrzebne inwestycje, powstało przebudowane i zmodernizowane połączenie rowerowe przez ul. Jar Czynu Społecznego. Niebawem powstanie też nowa droga na Bielawach, wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich.

Droga na Jarze Czynu Społecznego

Nowości w bibliotekach osiedlowych

Liczą się też sprawy czytelnictwa i dostępność do nowości w osiedlowych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obok osiedlowej biblioteki przy ul. Nakielskiej 175a, na Miedzyniu, stanął książkomat. Dzięki niemu czytelnicy mogą odbierać zamówione książki o dowolnej porze. W bibliotece przy al. L. Kaczyńskiego 35, na Kapuściskach, powstaje strefa aktywności umysłu – świetlica i pracownia dla działaczy społecznych, miejsce spotkań.

Książkomat przy bibliotece na Miedzyniu

Mini tężnie – miejsca relaksu

Powstały w Bydgoszczy w trzech miejscach: przy ulicach: Wielorybiej, Modrakowej i Hallera. Stały się popularne. Mieszkańcy spotykają tam się i spacerują. Inhalacja solankowa wspomaga profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Przebywanie przy tężniach pozwala lepiej znosić stres i zniwelować ogólne wyczerpanie. Kolejne mini tężnie też już są zaplanowane. Powstaną w Myślęcinku, Starym Fordonie i na Szwederowie.

Mini tężnia w Bydgoszczy

Kina plenerowe

Jednym z hitów ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego były kina plenerowe. Seanse odbyły się w kilku miejscach miasta: na Bartodziejach („Kino nad Balatonem”), nad Kanałem Bydgoskim oraz w Fordonie („Fordońskie Kino pod chmurką” i „Kino na Rynku”). Wszystkie pokazy przyciągały sporo osób. Mieszkańcy tłumnie zajmowali przygotowane miejsca, nawet pomimo nie zawsze sprzyjającej pogody.

Kino plenerowe nad Balatonem na Bartodziejach

Zmiany na Starym Kanale Bydgoskim

W sierpniu miasto podpisało umowę na wykonanie trzech nowych fontann nad Starym Kanałem Bydgoskim. Będą widoczne po zmroku, podświetlone kolorowymi ledami. Zmieniło się też oblicze parku – odnowione zostały ścieżki na Okolu i Wilczaku. Trwają przygotowania do kolejnych prac na plantach Kanału Bydgoskiego, na Miedzyniu i Flisach. Projekt zakłada również budowę chodników po stronie ulicy Spacerowej, na osiedlu Miedzyń-Prądy oraz ścieżki spacerowo-rowerowe na Flisach.

Fontanna na Kanale Bydgoskim / Fot. B.Witkowski / UMB

Imprezy osiedlowe

Koncerty, festyny czy potańcówki – takie propozycje kulturalne są często wskazywane przez mieszkańców. Dużą popularnością cieszył się projekt „Kanał Kultura”. Rzesze bydgoszczan przychodziły na koncerty przy V śluzie nad Starym Kanałem Bydgoskim. Amatorzy tańca odwiedzili potańcówki nad Kanałem. W Fordonie można było spróbować, zjeść i kupić zdrowe jedzenie podczas pikniku wiejskiej żywności.

Kanał Kultura na Starym Kanałem Bydgoskim

Zajęcia sportowe dla dzieci

Piłkarskie Akademie Wisełki Bydgoszcz, Chemika Bydgoszcz i Juventus Bydgoszcz Academy zorganizowały bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci. Takie inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci bawią się i aktywnie spędzają czas, polepszając przy tym swoją sprawność oraz uczą się pracy w grupie. Dla najmłodszych z animacjami w tym roku zawitał Objazdowy Dom Kultury na ośmiu bydgoskich osiedlach.

Zajęcia sportowe organizowanie przez Juventus Bydgoszcz Academy

Zielone oazy na osiedlach

Wśród wybieranych przez bydgoszczan projektów, zrealizowanych w ramach BBO, sporo miało związek z utworzeniem nowych zielonych miejsc w mieście. Oto kilka przykładów. Na Wzgórzu Wolności powstał popularny ogród sensoryczny, który stał się miejscem integracji międzypokoleniowej. Mieszkańcy Bocianowa mogą wypoczywać i korzystać z plonów zebranych w miejskim sadzie. W parku nad Kanałem Bydgoskim powstała pasieka miejska i sad.

Ogród sensoryczny na Wzgórzu Wolności

Elektroniczna karta do głosowania w 2022 roku na Bydgoski Budżet Obywatelski

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter