Bydgoski Budżet Obywatelski startuje. Zgłaszaj swój projekt – doskonała okazja do zmian i  zorganizowania ciekawej imprezy

Remont placu zabaw na Wyspie Młyńskiej przeprowadzono dzięki funduszom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego / Fot. B. Witkowski/UMB

Mieszkańcy przez ponad pięć tygodni będą mogli zgłaszać pomysły do zrealizowania w ramach 12. edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest 16 mln złotych. Głosowanie nad wybranymi projektami rozpocznie się w listopadzie.

Od piątku, 24 maja można zgłaszać pomysły na to, jak dzięki pieniądzom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zmieniać pozytywnie swe otoczenie, zadbać o osiedle. Dzięki tej inicjatywie po raz 12 mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetu miasta. W tym roku, podobnie, jak w poprzednich latach, do dyspozycji bydgoszczanek i bydgoszczan w BBO jest 16 mln złotych.

BBO. Projekt zgłosimy przez formularz

Najprostszą formą zgłoszenia projektów będzie skorzystanie z formularza umieszczonego na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Będzie on dostępny od 24 maja do 30 czerwca. Podczas wypełniania karty wystarczy wskazać kategorię projektu, uzupełnić jego nazwę, lokalizację, szacunkowy koszt oraz opis. – To nic trudnego. Miasto bardzo pomaga wnioskodawcom. Proces składania wniosków na przestrzeni lat został dopracowany. Jeśli ktoś ma problem z wysłaniem formularzu przez internet, taki wniosek można też złożyć od razu przy urzędnikach w mobilnych punktach – powiedział Łukasz Detmer, wnioskodawca m. in. zwycięskiego projektu dot. remontu placu zabaw na Wyspie Młyńskiej, podczas czwartkowej (23 maja) konferencji zapowiadającej rozpoczęcie kolejnej edycji BBO.

Nie będzie natomiast dostępna infolinia konsultacyjna. – Po przeanalizowaniu uwag mieszkańców, wspólnie z Radą ds. Partycypacji Społecznej, zdecydowaliśmy o zastąpieniu jej stacjonarnymi punktami do głosowania – powiedziała Agnieszka Przybył, koordynatorka Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Projekty będzie można zgłosić stacjonarnie w następujących terminach o miejscach: 26 maja (Piknik „Eko Aktywni” w Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim), 1 czerwca („Dzień Sąsiadki i Sąsiada” Młyny Rothera), 5 czerwca (spotkanie z młodzieżą, Młyny Rothera), 20 czerwca spotkania z seniorami, 23 czerwca („Ster na Bydgoszcz”).

Łukasz Detmer opowiedział na konferencji m. in. o składaniu wniosku BBO / Fot. R. Sawicki/UMB

Mieszkańcy znów będą mogli wybierać w czterech kategoriach projektów:

  • Osiedlowe: Projekty dla 29 osiedli, wartość jednego projektu nie może przekroczyć środków przeznaczonych na dane osiedle. W kategorii projektów osiedlowych do wydania jest łącznie 13,7 mln zł.
  • Ponadosiedlowe: Projekty o wartości do 1,54 mln zł. Do każdego takiego projektu niezbędne jest dołączenie trzech uchwał Rad Osiedli.
  • Społeczne: Projekty nieinwestycyjne, do 38,6 tys. zł każdy.
  • Mikroprojekty osiedlowe: Projekty do 10 tys. zł każdy
  • Łącznie, każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 12 projektów: 3 osiedlowe, 3 ponadosiedlowe, 3 społeczne i 3 mikroprojekty osiedlowe. Kolejny raz możliwe będzie także zgłoszenie projektu na terenach niebędących własnością miasta, mowa tutaj o terenach spółdzielni mieszkaniowych.

W ramach tych projektów zmieniają się tereny zielone, zmienia się mała infrastruktura, pojawiają się place zabaw, wybiegi dla psów, drogi rowerowe, to co jest najbliżej mieszkańców. Każdy bydgoszczanin, który ma jaką potrzebę, uważa, że powinno coś być dołożone, wyremontowane, właśnie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim ma możliwość zmiany, a później zaangażowanie lokalnej społeczności, aby taki projekt został wybrany – mówił Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Wybrane projekty będą poddane głosowaniu w listopadzie. Jeszcze w tym roku ma zostać podana lista projektów wybranych do realizacji.

Chciałbym zaprosić wszystkich do składania projektów i uczestniczenia w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski, bo to święto lokalnej demokracji. Podczas takich działań można poznać wiele wartościowych osób, z którymi będzie robić fajne projekty, dzięki którym nasze miasto dużo zyska – podsumował Łukasz Detmer.

BBO. Co się udało zrobić

Podczas wszystkich edycji programu udało nam się zrealizować łącznie ponad 600 zadań, zdecydowana większość to zadania inwestycyjne, jednak dzięki możliwości realizacji zadań nie inwestycyjnych mieszkańcy skorzystali już uczestnictwa w 100 różnych wydarzeniach – m.in. koncertach, warsztatach, animacjach dla dzieci, spacerach z przewodnikiem itp.

W 2023 roku, podczas etapu zgłaszania projektów, mieszkańcy podzielili się pomysłami na ponad 800 zadań – zarówno inwestycji, jak i organizacji różnorakich imprez. Zaangażowanie mieszkańców przełożyło się także na etap głosowania, podczas którego 27,5 tys. mieszkańców oddało ponad 30 proc. więcej głosów względem roku poprzedniego, co przełożyło się na blisko 100 000 głosów.

Kalendarium BBO w 2024 roku

A oto najważniejsze daty BBO w obecnej edycji

•    Zgłaszanie projektów przez mieszkańców: od 24 maja od godz. 12.00 do 30 czerwca;

•    Weryfikacja przez Zespół ds. weryfikacji: do 30 października;

•    Dyżury konsultacyjne, warsztaty pisania wniosków: do 30 czerwca;

•    Weryfikacja obywatelska: do 15 września;

•    Głosowanie mieszkańców: od 4 listopada od godz. 12.00 do 30 listopada;

•    Ogłoszenie listy projektów do realizacji: 31 grudnia 2024 r.

BBO. Najczęściej zgłaszane pomysły

Wśród projektów cieszących się największą popularnością wśród mieszkańców znajdują się:

– zagospodarowania i rewaloryzacje terenów zielonych (parków i skwerów), nasadzenia drzew i krzewów czy łąki kwietnie.

–  budowy ścieżek rowerowych, dróg, chodników czy oświetlenia.

–  miejsca rekreacji – budowa nowych lub modernizacje istniejących placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy wybiegów dla psów.

– bydgoszczanie chętnie wybierają również wydarzenia plenerowe: koncerty, kina plenerowe, wycieczki  lub potańcówki.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter