Bydgoski Budżet Obywatelski. Zgłaszamy projekty w nowej edycji. 16 mln złotych, które sami możemy wydać

W ramach BBO, poza inwestycjami, można także zgłaszać projekty społeczne: festyny, kino plenerowe itp.

Bydgoski Budżet Obywatelski działa. Obecnie w kilkudziesięciu miejscach w mieście trwają prace związane z różnymi inwestycjami sfinansowanymi z BBO. Można już zgłaszać nowe projekty. Mamy na to czas do południa 6 czerwca

Na Wyżynach, pomiędzy blokami przy ul. Glinki i szkolnym basenem, powstaje nowy park – skwer Małej Łąki. Mieszkańcy Starego Fordonu patrzą na prace przy utwardzaniu nawierzchni  ul. Targowisko i budowie nowego chodnika, który łączy ulicę Piekary z ulicą Wyzwolenia. W samym sercu Śródmieścia, przy Szkole Podstawowej nr 58, rośnie plac zabaw i ogród z warzywniakiem. Są tam huśtawki i zabawki do wspinaczki, pojawią się również stoliki do gry w szachy i chińczyka oraz tablice interaktywne. Powstaną dwa warzywniaki, w których dzieci będą mogły się uczyć o uprawie roślin i ochronie środowiska oraz ogród sensoryczny. To tylko niektóre realne efekty poprzednich edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Czas na kolejne projekty i propozycje.

BBO – zgłaszamy projekty

Mieszkańcy mogą już zgłaszać swe kolejne pomysły. Mamy na to czas do południa 6 czerwca. Do zagospodarowania jest blisko 16 mln złotych. Formularz zgłoszeniowy jest na stronie ww.bydgoszcz.pl/bbo

– Program Bydgoski Budżet Obywatelski jest najbardziej otwarty na pomysły i oczekiwania mieszkańców, którzy wiedzą najlepiej, jakie zadania należy realizować w pierwszej kolejności i które problemy rozwiązywać. Niezmienne pozostaje około 16 milionów złotych przeznaczonych na pomysły mieszkańców. Mimo trudnej sytuacji samorządów utrzymujemy tę kwotę. Większość inwestycji BBO realizowana jest przez firmy lokalne, stąd nie planujemy oszczędności – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. To program który corocznie angażuje największa liczbę bydgoszczan.

Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne. Każdy z bydgoszczan mógł wypełnić ankietę oraz uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami m.in. miasta oraz Rady ds. Partycypacji. W trakcie konsultacji bydgoszczanie opowiedzieli się za dopuszczeniem realizacji zadań BBO na terenach innych niż miejskie (68 proc.). To otwiera drogę do realizacji inwestycji rekreacyjnych lub sportowych, także m.in. na otwartych, ogólnodostępnych terenach spółdzielni mieszkaniowych.

– Zmiany w regulaminie BBO zostały wprowadzone na podstawie konsultacji społecznych. Większości osób oraz wielu ekspertom spodobał się pomysł, aby zadania BBO mogły być realizowane również na terenach niemiejskich, pod warunkiem, że będą one ogólnodostępne. Może to to pozytywnie wpłynąć na frekwencję i zachęcić jeszcze więcej mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów – przekazał wiceprezydent Michał Sztybel

Od 25 kwietnia bydgoszczanie zgłaszają propozycje do nowego rozdania BBO i sami potem w głosowaniu zadecydują na co wydać 16 mln złotych.

Pojawią się znów cztery kategorie projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach, projekty społeczne i mikroprojekty.

Uwaga:

– projekty ponadosiedlowe wyróżniają się wartością, która może wynieść nawet 1,54 mln zł. Do każdego takiego projektu niezbędne jest dołączenie uchwał od trzech Rad Osiedli.

– w kategorii projektów osiedlowych do wydania jest zwiększona kwota – 13,1 mln zł. Spowodowało to wzbogacenie funduszu dla mniejszych osiedli. Pieniądze w tej formie projektów przeznaczone są na zagospodarowanie najbliższego otoczenia mieszkańców. W przypadku projektów osiedlowych nie trzeba dołączać uchwał Rad Osiedli. Podział pieniędzy na konkretne osiedla można poznać na stronie: www.bdgbo.pl oraz w formularzu zgłoszeniowym na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo.

Biblioteka na Kapuściskach i wiele innych inwestycji

Dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy wpływają na wygląd najbliższego otoczenia. Doskonałym przykładem jest Strefa Aktywnego Umysłu –która powstała w nowej siedzibie filii nr 10 bydgoskiej biblioteki na Kapuściskach. W lutym br. otwarto przy wypożyczalni  pracownię dla działaczy społecznych, miejsce spotkań dla środowiska przedszkolnego, szkolnego, studenckiego i senioralneg w nowej siedzibie przy al. Kaczyńskiego.  

Teraz mogą z niej skorzystać bez wysiłku osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. – Postanowiliśmy zgłosić projekt na wyposażenie naszej biblioteki. Dodatkowo miasto przychyliło się również do zmiany siedziby z ul. Noakowskiego na al. Lecha Kaczyńskiego. Zakupiliśmy nowe regały, konsolę do gier, urządzenie do tworzenia interaktywnej podłogi, które pozwala wyświetlać na posadzce zabawy multimedialne oraz systemy zabezpieczeń – mówi Łukasz Twarowski, autor projektu. – Cieszymy się, że mieszkańcy zagłosowali na ten pomysł. Mogą oni teraz korzystać z nowoczesnej biblioteki. Organizowane są tutaj m.in. spotkania autorskie. Wcześniej zgłaszałem też inny projekt. To bardzo dobra inicjatywa, która pozwala realizować oddolne pomysły.

Relaks przy tężniach i ćwiczenia na siłowni

W trakcie realizacji są też inne inwestycje. W pierwszej połowie 2023 roku trwają prace nad ponad 30 projektami m.in. na bulwarach Kanału Bydgoskiego trwa budowa kilkusetmetrowych ścieżek rekreacyjnych po stronie Flisów i Miedzynia.

Bydgoszczanie cenią sobie właśnie miejsca do rekreacji i wypoczynku. Wokół minitężni wybudowanych przez BBO w Fordonie, na Wyżynach i Osowej Górze gromadzi się sporo mieszkańców. Nie może więc dziwić fakt, że zdecydowano o budowie kolejnych na Różopolu w Myślęcinku i w Starym Fordonie przy ul. Targowisko. Wyłoniono również wykonawcę dokumentacji projektowej tężni na szwederowskim skwerze Alojzego Bukolta.

Niedaleko tego miejsca jest Szkoła Podstawowa nr 63, na jej terenie powstanie siłownia plenerowa. Głosujący w BBO chcą mieć przestrzenie, gdzie spędzą aktywnie czas i zadbają o swoje zdrowie. Więc sprzęt do ćwiczeń i bieżna lekkoatletyczna powstaną również nad Kanałem Bydgoskim. Niedługo będzie można też skorzystać z nowych kajaków nad urokliwym Zalewem Smukalskim.

Koncerty, pokazy świetlne i kina plenerowe

Społeczny budżet to nie tylko inwestycje. Mieszkańcy będą bawić się podczas imprez w plenerze. W tym roku to m. in. Bydgoskie Muzyczne Lato przy Spichrzach czy potańcówki i pokaz świetlny obok Muzeum Kanału Bydgoskiego. Tłumy przyciągają też kina plenerowe. – Nie mieliśmy nigdy problemu z frekwencją, nawet jak pogoda nie dopisywała, to i tak przybywało sporo osób. Planujemy przeprowadzić po siedem seansów nad Balatonem na Bartodziejach i w Fordonie. Pierwszy odbędzie się w drugi piątek lipca. Propozycje filmów otrzymujemy od dystrybutora. Staramy się wybierać komedie lub lekkie filmy akcji – opowiada Filip Krauze, organizator letnich kin plenerowych w ramach BBO.

Potańcówka nad kanałem – projekt zrealizowany w ramach BBO

Dużym zainteresowaniem cieszą się także projekty, dzięki którym powstają miejsca dla najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy. Przy okazji ostatnich głosowań BBO wybierano wiele projektów placów zabaw. W tym roku zostaną wybudowane na m. in. terenach, przy Szkole Podstawowej nr 58 na ul. Gdańskiej, na osiedlu Tereny Nadwiślańskie oraz nad Starym Kanałem Bydgoskim. Co ważne, oprócz funkcji rozrywkowej będę pełniły rolę edukacyjną. Dzieci skorzystają z ekologicznych stref, takich jak: ścieżka sensoryczna czy ekosystem pszczół, gdzie będą mogły przebywać  w otoczeniu pachnącej roślinności.

Więcej informacji o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim dostępnych jest na stronie: www.bdgbo.pl. Masz pytaniemoże ? Napisz nabudzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub zadzwoń: 52-58-58-926; 52-52-58-58-962.

Kalendarium BBO w 2023 roku

– Zgłaszanie projektów przez mieszkańców: od 25 kwietnia godz. 12.00 do 6 czerwca godz. 12.00; formularz zgłoszeniowy na www.bydgoszcz.pl/bbo

– Weryfikacja przez Zespół ds. weryfikacji: do 30 października;

– Dyżury konsultacyjne, warsztaty pisania wniosków: do 6 czerwca;

– Weryfikacja obywatelska: do 15 września, weryfikacja Zespołu ds. weryfikacji do 30 października;

– Głosowanie mieszkańców: od 2 listopada godz. 12.00 do 30 listopada godz. 12.00;

– Ogłoszenie listy projektów do realizacji: 31 grudnia 2023 r.

Udostępnij: Facebook Twitter