Bydgoski Rybi Rynek wyłącznie dla pieszych – rusza przetarg na jego rewitalizację

Rybi Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację. Po jej zakończeniu zostanie oddany pieszym. / Fot. B. Witkowski / UMB

Kolejne miejsce w centrum miasta zmieni się nie do poznania. Z Rybiego Rynku mają zniknąć samochody a plac, po rewitalizacji, zostanie oddany „we władanie” pieszym.

Będący obecnie de facto parkingiem w sercu miasta Rybi Rynek zmieni swoje przeznaczenie. Jego rewitalizacja ma stworzyć szansę na wykorzystanie go przez branżę gastronomiczną np. aranżowanie letnich ogródków. Zadanie doskonale będzie współgrać ze zrealizowaną już w latach ubiegłych restylizacją uliczek przyległych do płyty Starego Rynku (m.in. Podwale, Kręta, Mostowa, część ul. Grodzkiej).

Z Rybiego Rynku zniknie parking, jednak kierowcy będą mieli do dyspozycji parking przy ul. Pod Blankami, piętrowy nieopodal Hotelu City i przede wszystkim otwarty niedawno ogromny parking przy ul. Grudziądzkiej. Do samego centrum dojechać będzie można komunikacja publiczną, zarówno tramwajami jak i autobusami.

Rybi Rynek po rewitalizacji zmieni się w estetyczny plac z dodatkowymi drzewami, eleganckimi ławkami, krzesłami i stylowymi latarniami. Pojawi się iluminacja, zmieni się jeszcze bardziej charakter przyległych ulic. Iluminacja to pomysł Społecznej Rady ds. Estetyki Bydgoszczy, która już na etapie przygotowania projektu zgłosiła szereg uwag. Dotyczyły one między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej, ustawienia kutych lamp. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.

– Rybi Rynek to już kolejne miejsce w sercu Bydgoszczy, które zachęci do spędzania wolnego czasu bydgoszczan oraz turystów. Pozwoli na organizację ciekawych wydarzeń plenerowych przez cieszący się olbrzymią popularnością Teatr Kameralny. Zrewitalizowany plac otworzy też nowe możliwości działań dla Miejskiego Centrum Kultury, które przy Rybim Rynku ma zacumowaną barkę-muzeum oraz Muzeum Okręgowego. To także kolejny element naszego zwrotu ku Brdzie, na którym budujemy nasz turystyczny potencjał – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Znamy szczegóły przebudowy Rybiego Rynku

Przebudowa będzie polegała na wymianie konstrukcji nawierzchni placu, budowie elementów odwodnienia liniowego, nowym zagospodarowaniu istniejących przestrzeni zielonych oraz wyposażeniu placu w elementy małej architektury. Po przebudowie Rybi Rynek będzie pełnił funkcje placu publicznego przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego.

W rogach placu od strony spichrzy zostaną posadzone drzewa (lipy i platany) podobne do tych, które zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Dodatkowo nowe drzewa oraz rosnące już zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi o konstrukcji ze stalowych profili. Ma to zabezpieczyć ich korzenie i zapewnić lepszy dostęp do deszczówki.

Granitowe płyty na chodnikach

Ulica Grodzka na obszarze objętym opracowaniem zachowa swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów. Zaprojektowano zawężenie jezdni co pozwoli na poszerzenie powierzchni przeznaczonych dla ruchu pieszego. Na chodnikach stosowane mają być granitowe płyty z kamiennymi opaskami. Na jezdniach typowa dla Starego Miasta kostka kamienna. W ramach prac przebudowany zostanie także odcinek ul. Przy Zamczysku od Grodzkiej do rewitalizowanego placu Kościeleckich oraz Malczewskiego/Grodzka (od Starego Rynku do Mostowej). Zlecamy też prace na ulicach Przyrzecze, Zaułek, Jana Kazimierza, Malczewskiego i Pod Blankami.

Rzeźba kobiety sprzedającej śledzie

Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku mają się pojawić elementy, które nawiążą m.in. do historii tego zakątka Bydgoszczy oraz eksponować będą jego walory. Planowane jest między innymi umieszczenie przy nabrzeżu żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, tak by nawiązywał do strefy staromiejskiej. Iluminację zyska również budynek spichrzy. To również rozwiązania rekomendowane przez ekspertów od estetyki.

Przetarg na drogowy zakres inwestycji

W środę (19 lipca) ogłoszony został przetarg na realizację drogowego zakresu inwestycji. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy prace zajmą około roku. W tegorocznym budżecie Bydgoszczy zabezpieczono na rozpoczęcie prac ponad 3 miliony złotych. Inwestycja będzie korzystać z dofinansowania funduszy centralnych – Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter