Bydgoski szpital zakaźny się modernizuje i rozbudowuje. Trwa inwestycja przy ul. św. Floriana [ZDJĘCIA]

Rozbudowa szpitala zakaźnego / Fot. B. Witkowski/UMB

To już kolejny etap modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego. Tym razem prace dotyczą budynku położonego tuż przy ul. św. Floriana, bliżej ul. Jagiellońskiej.

Szpitalna historia tego miejsca rozpoczyna się pod koniec XIX wieku. W 1898 roku w budynku dawnej tzw. ochronki dla dzieci prowadzonej przez zakon szarytek, powstał mały szpital dla dzieci z 12 tylko łóżkami. Już trzy lata później dzięki wsparciu znanej z charytatywnej działalności hrabiny Anieli Potulickiej powstał niewielki oddział, w którym leczono dzieci z chorobami zakaźnymi. Pieniądze zapisane w testamencie przez dr. Stanisława Warmińskiego pozwoliły na zbudowanie w latach 1907-1910 neogotyckiego gmachu szpitala, którego charakterystyczną bryłę bydgoszczanie doskonale znają. W 2011 roku oddano do użytku nowy gmach szpitalny od strony Brdy. Niedawno gruntownie zmodernizowano kolejny z zabytkowych obiektów od strony ul. św. Floriana.

Obecnie trwa jeden z jeden z ostatnich etapów modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego. Inwestycja kosztuje 21 mln złotych. Jest finansowana przez samorząd województwa. Obejmował on m.in. wyburzenie i odtworzenie niewielkiego pawilonu mieszczącego m.in. pomieszczenia magazynowe szpitalnej apteki, pomieszczenia administracyjne i magazyny firmy sprzątającej. Dobudowano w nim jedną kondygnację – powstały m.in. sala konferencyjna i sala wykładowa dla studentów medycyny.

Nadbudowa nawiązuje swoim charakterem architektonicznym i wyglądem do części istniejącej. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca roku.

Udostępnij: Facebook Twitter