Bydgoski Wolontariusz Roku 2022. Poznaliśmy ludzi, którzy swoje serce i czas oddają innym

– Mój wolontariat ma kolor czerwony, bo płynie prosto z serca – powiedziała Wiktoria Turowska, zwyciężczyni w kategorii wolontariat dziecięcy.

Najbardziej zaangażowani bydgoscy wolontariusze odebrali wyróżnienia i nagrody w poniedziałek, 12 grudnia. Na gali w Teatrze Kameralnym, w Bydgoszczy, pojawili się też przedstawiciele rady miasta i zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz. Spotkanie prowadziła dyrektorka BCOPiW, Dorota Glaza.

W składzie kapituły konkursu Bydgoski Wolontariusz Roku 2022 znaleźli się: Beata Kobus, Filip Pawłowski, Joanna Busz, Karolina Jaruszewska i Marlena Plebańska-Kaczor.

– Wybór był bardzo trudny. W konkursie przyjęliśmy ponad 30 zgłoszeń, które oceniliśmy w pięciu kategoriach – tłumaczyła Dorota Glaza.

– Poświęcacie państwo coś, co właściwie jest bezcenne i czego nie można niczym zastąpić, a mianowicie swój czas. Czas, który moglibyście wykorzystywać dla siebie dajecie innym, dajecie wsparci tym, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują. W tym roku wielu z was jest zaangażowanych w pomoc osobom z Ukrainy za co wielkie wyrazy uznania i wdzięczności. Dziękuję wolontariuszom, opiekunom wolontariatu, szkołom, które angażują się i zachęcają swoich uczniów do tego aby brać udział w wolontariacie. Mam nadzieję, że to jest dla was cenne doświadczenie, wspaniała motywacja i radość osób, którym pomagacie – mówi Monika Matowska, przewodnicząca rady miasta.

Zapisz się do naszego newslettera!

Bydgoski Wolontariusz Roku 2022. Lista laureatów

Przedstawiamy zwycięzców. Oto Bydgoscy Wolontariusze Roku 2022:

Wolontariat Dziecięcy: Wiktoria Turowska. Do szkolnego koła wolontariatu zapisała się w 4. klasie. Teraz jako uczennica klasy 8. wciąż pomaga. Uczy się w integracyjnej placówce przy ul. Słonecznej. Szkoła ta roztacza szczególną opiekę nad uczniami z autyzmem. Do nich Wiktoria kieruje swoją pomoc. Wspomaga pracę terapeutów i cierpliwie uczy młodszych kolegów i koleżanki. Doceniono jej zaangażowanie i dojrzałą empatię. Przed uroczystością Wiktoria powiedziała, że jej wolontariat jest czerwony, bo bezinteresowna pomoc płynie prosto z serca.

Wolontariat Młodzieżowy: Bartosz Mazur, nominowany przez Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. Wolontariatem interesuje się od niedawna, jednak liczba przedsięwzięć, w których bierze udział jest naprawdę długa. Zaangażował się m.in. w czytanie książek dzieciom z przedszkola i organizację Seniorady. Brał udział w akcjach Fundacji Dr Clown, wspierał Szkołę Otwartą i Tolerancyjną, był zaangażowany w Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Zdobył tytuł Szkolnego Wolontariusza Roku.

Wolontariat Dorosły: Druh Mariusz Gotowicz, nominowany przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Bydgoszcz-Miasto.

Gala Bydgoski Wolontariusz Roku
Bydgoski Wolontariusz Roku druh Mariusz Gotowicz / Fot. B.Witkowski / UMB

– Jestem zupełnie zaskoczony. Nie spodziewałem się. Sama nominacja była dla mnie zaskoczeniem- bo w sumie za co? Człowiek coś robi, ale nie ogląda się na to, że ktoś to dostrzeże. Jest mi miło. Jestem 52 lata w harcerstwie. Trudno powiedzieć, ile udało mi się zrobić. Ciągle mnie gdzieś nosi. Mam w sobie tyle energii, że chciałbym coś robić. Po prostu nie czekam i biorę się do pracy. Największą satysfakcję w ostatnim czasie przyniosła mi reaktywacja upadającej bazy harcerskiej w Foluszy, w bardzo klimatycznym pojezierzu Pałuckim. Od roku przy pomocy harcerzy i rodziny to powoli odbudowuję. Kilka miesięcy po prostu tam mieszkałem. Baza nie miała żadnego harcerza na swoim terenie, teraz było ich 500. Progres jest niesamowity. Oddaję też krew. Tyle mogę. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie najbliższej mi osoby, czyli mojej żony. Gdyby nie jej zaangażowanie i pomoc mentalna, pewnie nie byłoby takiego sukcesu. Harcerstwo zmienia świat. Daje przyjaźnie, daje umiejętności, odrywa od ekranu komórki – mówi druh Mariusz Gotowicz.

Opiekun Wolontariatu: Joanna Wideł, nominowana przez Szkołę Podstawową nr 32. Sprawuje opiekę nad grupą kilkudziesięciu wolontariuszy z klubu działającego przy SP 32. Motywuje młodzież i kształtuje w dzieciach najszlachetniejsze postawy. Kapituła konkursowa zwróciła uwagę na fakt, iż wolontariat prowadzony przez Joannę Wideł ma charakter stały i długotrwały, co jest dużą wartością. Prowadzony przez nią klub zebrał w pierwszych tygodniach wojny na Ukrainie 150 kartonów darów, które zostały przetransportowane do Lwowa. Zainicjowała także akcję z okazji Dnia Nauczyciela „Zamiast kwiatka niosę pomoc”.

Wolontariusz Roku Vadim Grinyov, nominowany przez białoruską społeczność miasta Bydgoszczy. Od samego początku wojny na Ukrainie podejmuje działania na rzecz pomocy uchodźcom. Wiele czasu poświęcił, działając w magazynie z darami w Bydgoskim Centrum Wystawienniczym. Dał się poznać współpracownikom jako empatyczny, pełen szacunku do drugiego człowieka i radości kolega. Kapituła doceniła jego pomoc „ponad podziałami i ponad granicami”. Pomoc, w której liczy się człowiek.

Udostępnij: Facebook Twitter