Bydgoskie Autografy 2024. W sobotę odsłonięcie tablic w Alei Autografów i wystawa na Starym Rynku

Ul. Długa – Bydgoska Aleja Autografów / Fot. B. Witkowski/UMB

W bydgoskiej alei sław na ul. Długiej swoje autografy złożyło już 59 osób. W tym roku dołączą do nich: Stanisław Lejkowski – bydgoski projektant, architekt wnętrz oraz dwukrotny mistrz świata w szybownictwie Jan Wróblewski. Uroczystość w sobotę (26 października) o godz. 12. Na Starym Rynku można będzie także obejrzeć wystawę poświęconą tegorocznym laureatom.

Kapituła Bydgoskich Autografów, w skład której wchodzą m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele społecznych organów i instytucji w mieście, dyrektorzy placówek kultury wybrała już kolejne dwie osoby, które dołączą do honorowego grona w Alei Autografów. Informowaliśmy, że to Stanisław Lejkowski i Jan Wróblewski.

W sobotę (26 października) o godz. 12 na ul. Długiej obaj laureaci w towarzystwie prezydenta Rafała Bruskiego odsłonią tablice ze swoimi podpisami. Wszyscy bydgoszczanie są zaproszeni na tę uroczystość i spotkanie z mistrzami. Jednocześnie w sobotę na Starym Rynku będzie można także obejrzeć wystawę im poświęconą. Znajdą się tam także szybowce, na których latał Jan Wróblewski.

Stanisław Lejkowski

Jeden z najbardziej znanych bydgoskich projektantów i architektów wnętrz. Artysta plastyk, malarz, grafik, projektant mebli. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Chełmnie nad Wisłą. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1950-1955 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swoim dorobku projektowym ma teatry (wnętrza Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, zaprojektowane wraz z Wacławem Leśniewskim), restauracje (m. in. Rybna, Karczma Słupska i Słowianka w Bydgoszczy), kina (m. in. Orzeł w Bydgoszczy i Bałtyk w Toruniu), kawiarnie (m. in. Cristal, Michał i Baśka w Bydgoszczy), kluby nocne (m. in. Savoy, Zodiak i Parnasik w Bydgoszczy), domy kultury, księgarnie, urzędy m. in. wnętrza Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Stanu Cywilnego w naszym mieście

Jan Wróblewski

Jan Wróblewski / Fot. Grzegorz Nadolny/ Wikipedia Commons

Rodowity bydgoszczanin, jeden z najbardziej utytułowanych polskich szybowników. Był dwa razy mistrzem świata (1965 i 1972 rok) oraz srebrnym medalistą MŚ w 1970 roku. Uhonorowany Medalem Tańskiego, najwyższym, polskim wyróżnieniem szybowcowym oraz Medalem Lilienthala – przyznawanym przez Międzynarodową Komisją Szybowcową, który otrzymał jako czwarty Polak.

Od 2007 roku tablicami ze swymi autografami honorowani są zasłużeni dla Bydgoszczy ludzie. Dlaczego? Bo Bydgoszcz zawdzięcza swój charakter wyjątkowym osobom, które z powodzeniem mogą złożyć swój podpis pod licznymi sukcesami i osiągnięciami. Aby zyskał on wymierne oblicze i trwale wpisał się w wizerunek Bydgoszczy, powstała inicjatywa wyróżniania ambasadorów miasta pamiątkowymi tablicami Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny. Kapituła każdego roku wyróżnia osoby, które w szczególny sposób, swoją pracą i działalnością, promują miasto. Tablice z ich podpisami znajdują się w Alei Autografów na ul. Długiej. Podobnie będzie z tegorocznymi laureatami.

Laureaci Bydgoskich Autografów 2007-2023

  • 2007 rok – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
  • 2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
  • 2008 – Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
  • 2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
  • 2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
  • 2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
  • 2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
  • 2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
  • 2014 – dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
  • 2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
  • 2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
  • 2017 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz Jerzy Riegel
    i prof. Wojciech Zegarski;
  • 2018 – prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień, Krzysztof Herdzin;
  • 2019 – Marek i Tomasz Sekielscy, Antoni Tokarczuk, Jan Rulewski
  • 2020 – prof. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski, dr hab. Janusz Kutta,
    dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski;
  • 2021 – Iga Baumgart-Witan, prof. dr hab. Piotr Salaber, prof. dr hab. Mariusz Wysocki
  • 2022 – Hanka Sowińska, bracia Stanisław, Roman, Czesław, Ryszard Abramczykowie
  • 2023 – Krystyna Gawek, Marek Chełminiak, prof. Roman Ossowski

Udostępnij: Facebook Twitter