Bydgoszcz i powiat bydgoski z najniższym bezrobociem w województwie

Bydgoscy pracodawcy ciągle chętnie zatrudniają, także cudzoziemców / Fot. B. Witkowski /

Rynek pracy w Bydgoszczy i w regionie. W naszym mieście jest dobrze, ale widać niepokojące sygnały z regionu związane z bezrobociem – zwłaszcza wśród młodych ludzi.

W poniedziałek (24 kwietnia) radni województwa spotkali się na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wysłuchali m.in. informacji przygotowanej przez Łukasza Jaworskiego, dyrektora WUP w Toruniu, o sytuacji na rynku pracy w naszym województwie w 2022 roku i na początku roku 2023. A te dla naszego miasta są znakomite. Niezmiennie w Bydgoszczy bezrobocie jest najniższe w regionie. Na koniec roku 2022 wyniosło 2,2 procent, a w powiecie bydgoskim stopa bezrobocia wyniosła 3,4 procent. O skali zróżnicowania sytuacji na rynku pracy świadczy bezrobocie w powiatach radziejowskim czy lipnowskim, wynoszące odpowiednio 17,8 i 15,6 procent.

Trudniejsza sytuacja kobiet na rynku pracy

W końcu grudnia 2022 roku większość bezrobotnych stanowiły kobiety (58,9 proc. ogółu), wśród których 34,6 proc. to osoby, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Ponad połowa zarejestrowanych to osoby długotrwale bezrobotne – 55,7 proc.. W województwie utrzymuje się wysoki udział bezrobotnych bez wykształcenia średniego. Najliczniejszymi grupami wśród bezrobotnych były osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym – 31,7 proc. oraz zasadniczym zawodowym/branżowym I stopnia – 27,5 proc,. – czytamy w przygotowanym raporcie.

Cudzoziemcy poszukiwani przez pracodawców z Bydgoszczy

Istotnym elementem bydgoskiego rynku pracy stają się imigranci, głównie z Ukrainy i Białorusi. To do Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy wpłynęła w zeszłym roku największa liczba oświadczeń, na podstawie których cudzoziemiec może może być zatrudniony – było ich ponad 12,5 tysiąca. W 2022 roku stanowiło to 35,8 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych oświadczeń w województwie. Jak się okazuje zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, jakie zgłaszają lokalni przedsiębiorcy, jest ogromne. Bydgoszcz ze swoimi oświadczeniami zajęła 13. miejsce w Polsce wśród powiatów z całej Polski.

– W 2022 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wydano 89 653 dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w regionie. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał 26 726 zezwoleń na pracę, a powiatowe urzędy pracy zanotowały 35 335 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, a także 452 pozwolenia na pracę sezonową. Dodatkowo z uwagi na konflikt zbrojny w Ukrainie, obywatelom tego państwa umożliwiono pracę na terenie Polski także na podstawie zgłoszenia podjęcia pracy. Od marca do końca 2022 roku pracodawcy z województwa kujawsko-pomorskiego przekazali 27 140 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy – informuje WUP.

W regionie rośnie liczba młodych bezrobotnych

Z rynku pracy w regionie dobiegają również pewne niepokojące sygnały. W ciągu zeszłego roku wzrosła liczba podmiotów wykreślonych z rejestru REGON (12,8 tys. jednostek – o 23,2 proc. więcej niż w 2021 roku). Mimo tego w grudniu 2022 roku w regionie w rejestrze REGON było 219,6 tys. podmiotów – 3,8 tysiąca więcej niż rok wcześniej. Wzrosła z kolei liczba młodych bezrobotnych, w szczególności bezrobotnych w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki (42,9 proc. więcej). W regionie częściej też zwalniano zbiorowo – ramach zwolnień grupowych pracę straciły 534 osoby, o 142 osoby (36,2 proc.) więcej niż w 2021 roku.

Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter