Bydgoszcz Informuje: Co się dzieje w weekend. Świąteczny jarmark i mnóstwo innych atrakcji

W sobotę (19 listopada) początek Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego. Trzeba go w weekend odwiedzić, ale jest także mnóstwo innych okazji do spędzenia czasu w mieście. Przedstawiamy nasze propozycje.

Finał Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego

Pięciu najlepszych uczestników Konkursu im. Paderewskiego rozpoczyna walkę o główne laury. Każdy z nich zagra wybrany koncert z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Pierwsze z finałowych przesłuchań w piątek (18 listopada) w Filharmonii Pomorskiej o godz. 18. Drugie w sobotę o 19. Koncert laureatów w niedzielę o 17.

Bisz rapuje w filharmonii

Znany, bydgoski muzyk i wokalista Bisz – Jarosław Jaruszewski zaprezentuje w sobotę o godz. 21, w Filharmonii Pomorskiej specjalny koncert pt. RAPaderewski – to suplement do Konkursu Paderewskiego. A w nim: wybrane pieśni do słów Catulle Mendesa w kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego, śpiewane przez artystki związane z bydgoską Akademią Muzyczną połączą się z ich współczesnymi reinterpretacjami pianisty Michała Szlempo, producenta muzycznego Macieja „Kosy” Kosickiego oraz samego Bisza.

Bisz (w środku) to artysta wszechstronny

Reggae Dub Festival na scenie MCK

Przez dwa dni, w piątek i sobotę, na scenie MCK przy ul. Marcinkowskiego, będzie można zanurzyć się w muzykę korzeni. A okazję ku temu da GET UP! REGGAE DUB FESTIVAL. W piątek od godz. 21 (wstęp wolny). W sobotę od godz. 19 m.in. Paraliż Band, Dubska i Jabbadub-Showcase (bilety po 30 zł).

Fisz i Natalia Szroeder w Fabryce Lloyda

„Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży Fisz Emade Tworzywo do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach. Koncert Fisz Emade Tworzywo w piątek o godz. 20 w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej.

W sobotę natomiast wystąpi tam Natalia Szroeder promująca swój album „Pogłos” – początek o godz. 20.

Dla fanów roślin doniczkowych

To już czwarta edycja największego targu roślin doniczkowych w SISU Arena przy ul. Toruńskiej. Tym razem 19-20 listopada. Będzie dużo towaru. – Aby poczuć powiew świeżości, tradycyjnie szykujemy nowe odmiany, które przesyłacie nam w swoich propozycjach oraz te, które sami dla Was wyselekcjonowaliśmy. Zmieniamy też ofertę doniczek na nowe wzory, dodajemy literaturę dla początkujących i trochę gadżetów dla pasjonatów – piszą organizatorzy. W sobotę, w godz. 8-20, w niedzielę 10 – 18.

Bydgoski Jarmark Świąteczny i zimowe miasteczko

Iluminacje świąteczne
Iluminacje świąteczne / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę (19 listopada) na Starym Rynku, o godz. 16.30, oficjalnie zostanie zapalona 14-metrowa bydgoska choinka, która jest teraz najbardziej widoczną częścią świątecznego wystroju miasta. Na ulicy Mostowej i Starym Rynku, od 13. będą natomiast otwarte z mnóstwem dobrego jedzenia, świątecznymi prezentami i rękodziełem. Startuje też zimowe miasteczko – lunapark na pl. Teatralnym.

Uwaga – w trakcie trwania jarmarku studenci Politechniki Bydgoskiej, w ramach prowadzania badań naukowych, będą przeprowadzać ankietę satysfakcji wśród gości. Zapytają m.in. o to, co się podoba albo co można zmienić.

Godziny otwarcia jarmarku: niedziela  – czwartek: godz. 13 – 20, piątek- sobota: godz. 13 – 21. Wystawcy mogą swoje stoiska mieć otwarte dłużej. Zimowe miasteczko: codziennie od godz. 13.00 do ostatniego klienta.

Weekend w Młynach Rothera

Od ub. piątku dostępna jest pierwsza stała wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Ale to nie wszystko, co dzieje się w Młynach Rothera. W sobotę (19 listopada) – spotkanie z klaunem, czyli z artystami grupy Mimezis Art poświęcone sztuce rozbawiania ludzi. Zdradzą kilka sekretów Klauna Mata i opowiedzą o najważniejszych aspektach rozśmieszania ludzi – początek, godz. 13.

Wystawa "Węzły"
Wystawa „Węzły” / Fot. B.Witkowski / UMB

Dla dorosłych za to cykl rozmów o sprawach trudnych. Od piątku rozpoczynają się spotkania pt. Porozmawiajmy o śmierci. „To cykl wydarzeń, które staną się przestrzenią twórczej ekspresji i wymiany myśli o życiu, śmierci, żałobie i umieraniu. Podczas dyskusji, warsztatów, koncertów i spacerów padną pytania o rzeczy najtrudniejsze. Odpowiadać będą lekarze, pisarze, muzycy, filozofowie, historycy. Szczegóły – TUTAJ.

Bieg w Myślęcinku

Na polanie Różopole w Myślęcinku odbędzie się XXII Leśny Bieg Kolejarski. To kontynuacja tradycyjnego biegu organizowanego przez TKKF Kolejarz Bydgoszcz. Odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 100 m, 300 m, 1 km , 2,5 km. Dorośli będą rywalizować na odcinkach 5 km i 10 km. Miłośnicy chodzenia wystartują w marszu Nordic walking 5 km. Start o 11.

Trzy świnki w Teatrze Kameralnym

Kolejna premiera dla dzieci w Teatrze Kameralnym to klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić.
„Trzy świnki i przyjaciele” to spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet… rapujący guziec! Premiera w sobotę o godz. 16. Drugi spektakl w niedzielę o 16.

Spektakl "Trzy świnki i przyjaciele"
Spektakl „Trzy świnki i przyjaciele” / Fot. B.Witkowski / UMB

Coś dla dzieci także w Operze Nova

Opera Nova przygotowała lekcję muzyki dla najmłodszych melomanów, którzy słuchając pięknej bajki jednocześnie uczą się rozpoznawać brzmienie instrumentów muzycznych: kwintetu smyczkowego, instrumentów dętych i fortepianów. Utwór „Karnawał zwierząt” skomponowany został przez francuskiego kompozytora oraz wirtuoza fortepianu i organów, a także dyrygenta własnych utworów, Camille’a Saint-Saëns’a; najbardziej rozpoznawalny wśród stworzonych przez niego kompozycji. Artyści Opery Nova stworzyli na tej podstawie fascynującą opowieść dla dzieci, umieścili akcję przedstawienia w cyrku. Początek w sobotę o 16. Drugie przedstawienie w niedzielę o 11.

Jeszcze jeden tie break siatkarzy BKS Visły ProLine?

Zawodnicy I-ligowego zespołu siatkarzy są królami tie breaków, piątych setów w tym sezonie. Przegrali tylko jeden mecz, wygrali osiem, z tego pięć po piątym secie. W sobotę o godz. 17.30 w hali Immobile Łuczniczka zagrają z trudnym rywalem, Norwidem Częstochowa.

Tragedia Halki w Operze Nova

„Halka” w Operze Nova / Fot. Marek Chełminiak

„Halka” w wykonaniu bydgoskiej opery to jedna z najciekawszych realizacji dzieła Stanisława Moniuszki w ostatnich lat. Tragedia góralki, miłość Jontka, wspaniałe wykonanie sławnych arii i sceny baletowe to wielkie atuty tej realizacji. Spektakl w Operze Nova o godz. 19 w sobotę i 18 w niedzielę.

Dr Misio czyli Arkadiusz Jakubik

Kapela Arkadiusz Jakubika, czyli Dr Misio gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Jakubik – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysta, reżyser związany z ambitnymi projektami filmowymi jest w tej swej artystycznej odsłonie także znakomity. Można go zobaczyć w sobotę na estradzie klubu Kuźnia przy ul. Gdańskiej. Początek o 19.

Rodzinne Święto Kina w Jeremim w Fordonie

Przez całą niedzielę, w fordońskim kinie Jeremi, znajdującym się w Zespole Szkół nr 5 przy ul Fieldorfa-Nila będzie trwać święto kina dla rodziny. Będą seanse filmowe i koncerty. Początek o godz. 10 dla dzieci – „Przygody Gapiszona”. Potem o 11.15 – „Przygody kropli wody”. Następnie czas na koncerty: występ Adrianna Rychwalska: bydgoskiej wokalistki, uczestniczki 12. edycji The Voice of Poland. O godz. 15 klasyka polskiego kina, czyli „Upał” Kazimierza Kutza — bo w kinie Jeremi nie może zabraknąć Jeremiego Przybory. „Upał” to surrealistyczna komedia kontynuująca formułę popularnego programu telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów. Natomiast o godz. 17 – seans-niespodzianka, hollywoodzki hit wybrany w głosowaniu. Bezpłatne wejściówki na stronie rodzinneswieto.info

W Teatrze Polskim, o dziecięcych marzeniach

Teatr Polski działa, mimo remontu głównej sceny. W sobotę o godz. 16 i w niedzielę o godz. 11 można zobaczyć „Motyle” w reżyserii Emilii Piechy na małej scenie TPB przy ul. 20 Stycznia. „20 maja 1932 roku, po 14 godzinach i 56 minutach lotu, Amelia Earhart ląduje w polu niedaleko Londonderry, w północnej Irlandii. Tym samym zostaje pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała przez Atlantyk. Wkrótce potem podejmie się lotu dookoła świata. Tego samego dnia, tylko sześćdziesiąt siedem lat później przychodzi na świat Amelka, bohaterka dramatu kanadyjskiej pisarki, Marie Eve-Huot. Dziewczynka, dzięki swojemu tacie, pasjonacie lotnictwa, zgłębia tajniki mechaniki samolotowej, przyswaja właściwości powietrznego ruchu, w końcu poznaje historie wzbijających się w niebo bohaterów. Jej pełne niesamowitych przygód dzieciństwo w pewnym dniu niestety się kończy. Wiadomość o tragicznej śmierci ojca zamyka usta Amelki. Wydawałoby się, że na zawsze. Z pewnością nikt nie przypuszczałby, że mur, który przed sobą zbudowała, może zburzyć jeden, zagubiony motyl.” – piszą o spektaklu realizatorzy.

Udostępnij: Facebook Twitter