Bydgoszcz na czele polskich miast. GUS podliczył dynamikę wzrostu wynagrodzeń

Główny Urząd Statystyczny podał, że Bydgoszcz była liderem wśród stolic województw pod względem dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Wyprzedza Kraków. Daleko w tyle Lublin, Rzeszów i Toruń. Miasto pnie się także w górę pod względem średnich płac. Bardzo niska jest także stopa bezrobocia.

Informacje, które podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. Banku Danych Lokalnych, dotyczą 2021 roku. Wg danych zawartych na bdl.stat.gov.pl w ub. roku przeciętna płaca w Bydgoszczy wzrosła o 11,35 proc. To najwyższy wskaźnik wzrostu wśród 18 największych polskich miast. Drugi na tej liście jest Kraków (11,13 proc.), a trzecie miejsce zajmuje Białystok (10,22 proc.). Czołową dziesiątkę zajmuje Gdańsk (9,15 proc.). Toruń jest za to siódmy wśród miast z największym wzrostem płac (9,57 proc.). Ostatnie miejsce zajmują Warszawa i Katowice, ale tam rzeczywiste wynagrodzenia są najwyższe w Polsce.

Wykres pokazujący dynamikę wzrostu sporządził, na podstawie danych GUS, Bydgoski Ruch Miejski

Płace w Bydgoszczy rosną

Porównanie sporządzone przez GUS dotyczy 2021 roku, ale Bydgoszcz pnie się jednak systematycznie w górę. Ilustrują to dane, gdzie Główny Urząd Statystyczny porównał także wzrost wynagrodzeń w latach 2016-2021. W tej kategorii statystycznej nasze miasto zajmuje drugie miejsce – za Krakowem. GUS przyjął założenie, że w 2016 roku przeciętna pensja wynosiła 100 proc. Po pięciu latach bydgoszczanie zanotowali jej wzrost o 48 proc. (lider, Kraków – 55 proc.). Dalej znajdują się Zielona Góra, Łódź i Gorzów. Toruńskie płace wzrosły w tym okresie o 40 proc., co daje miastu 8. lokatę.

Znacznie gorzej wypadamy w statystykach GUS, jeśli chodzi o rzeczywiste kwoty, jakie wpadają do naszych kieszeni co miesiąc. Na tym polu Bydgoszcz musi jeszcze gonić czołówkę. Wg danych zawartych na bdl.stat.gov.pl przeciętna płaca bydgoszczan rok temu wyniosła 5848,22 złotych brutto.

Obecnie zmieniła się już oczywiście podawana przez GUS w opisywanym zestawieniu średnia wynagrodzeń. Obecnie przekracza 6 tys. złotych – w regionie kujawsko-pomorskim wynosiła we wrześniu 2022 roku 6042,75 zł. GUS zliczył, że bydgoska średnia z 2021 roku daje dwunaste miejsce wśród 18 największych miast. Daleko, ale Bydgoszcz, dzięki wysokiej dynamice wzrostu płac wyprzedziła na tej liście Toruń (5841,99 zł w 2021 roku) oraz Lublin (5834 zł).

Niskie bezrobocie

Jak podał bydgoski PUP, na koniec października stopa bezrobocia w mieście wynosiła 2,2 proc. (we wrześniu – 2,1 proc.). Zarejestrowanych jako poszukujących pracy jest o 130 osób z Bydgoszczy więcej niż przed miesiącem i o 49 więcej w powiecie (tam stopa również wzrosła o 0,1 proc. – do 3,2 proc.).

Mimo nieznacznego wzrostu, bezrobocie wciąż jest rekordowo niskie. Ma to związek także ze wzrostem wynagrodzenia, bo mniej jest dostępnych pracowników na rynku pracy.

Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter