Bydgoszcz na weekend. Andrzej Piaseczny i gwiazdy na Wyspie Młyńskiej. Tomasz Raczek je śniadanie na trawie

Jedną z gwiazd sobotniego koncertu „Wyspa kina” będzie Andrzej Piaseczny / Fot. Wojciech Pędzich – Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org

Pierwszy z czerwcowych weekendów w Bydgoszczy zapowiada się niezwykle ciekawie. W naszym mieście nie można się nudzić. Oto propozycje do spędzenia wolnego czasu.

Wycieczki – odkrywaj Wyżyny i Bydgoszcz-Wschód

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna tura osiedlowych spacerów po Bydgoszczy. Tym razem zapraszamy na: Osiedle Wyżyny: sobota, 3 czerwca 2023 r., godz. 10. Start: ul. Władysława Bełzy (wejście do Jaru Czynu Społecznego). Kończymy przy kościele pw. Polskich Braci Męczenników (ul. ks. Jerzego Popiełuszki) oraz osiedle Bydgoszcz-Wschód: niedziela, 4 czerwca 2023 r., godz. 10. Start: skrzyżowanie ulic Sygnałowej i Inwalidów. Naszą wędrówkę zakończymy przy skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Fabrycznej. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Na spacer nie trzeba się zapisywać!

Dla dzieci i dorosłych w Teatrze Polskim

„Nic o nas bez nas” / Fot. Natalia Kabanow

Czerwcowy repertuar TPB otworzą pokazy spektaklu „Plastusiowy pamiętnik” w reż. Leny Frankiewicz. Przygody czerwonego ludzika i jego przyjaciół z drewnianego piórnika zostaną zaprezentowane najmłodszym widzom w piątek (2 czerwca) o godz. 10 oraz w sobotę (3 czerwca) o godz.16 na małej
scenie przy ul. 20 Stycznia. W niedzielę (4 czerwca, godz. 19), w Dzień Wolności i Praw Obywatelskich,Teatr Polski przygotował dla widzów spektakl – „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze. Polsko-gruzińska produkcja, która była inspirowana dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani. Pracownice tkalni co dwie godziny odchodzą od maszyn i wykonują ćwiczenia fizyczne – muszą pozostać sprawne, by mogły szyć spodnie i sukienki dla całego kraju. Górnik dostaje wypłatę, idzie spłacić długi w sklepie i w banku i czeka na
kolejny miesiąc i kolejną wypłatę. Spektakl w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy pl. Wolności 9.

Śniadanie na trawie z Tomaszem Raczkiem

Wystarczy przyjść do parku Kazimierza Wielkiego z kocem, rozłożyć się obok restauracji Weranda i można będzie posłuchać Tomasza Raczka (na zdjęciu). Znany krytyk filmowy przyjedzie w sobotę (3 czerwca) z premierą swojej nowej książki „Perła z Lamusem”. Pierwsza edycja „Śniadania na trawie”, na które zaprasza restauracja „Weranda” odbyła się w czerwcu 2019 roku. Przyciągnęła wielu bydgoszczan. W sobotę (3 czerwca) o godz. 10.30 organizatorzy zapraszają na kolejne wspólne śniadanie. Wstęp jest wolny, a na miejscu do nabycia będą śniadaniowe zestawy piknikowe oraz napoje.

Święto Włoch przy Gdańskiej 5

W piątek, w BCOPiW przy ul. Gdańskiej 5, odbędzie się koncert z okazji Święta Włoch. Koncert sponsorowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy dla powodzian w regionie Emilia Romania. Wstęp wolny.

„Wyspa kina” na Święto Województwa

Mała planeta
Wyspa Młyńska / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę (3 czerwca) na Wyspie Młyńskiej obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od godz. 20.30 bezpłatny koncert muzyki filmowej „Wyspa kina”. Wystąpią: Andrzej Piaseczny, Kasia Moś, Maciej Pawlak, Natalia Szroeder, Natalia Kukulska, Piotr Rogucki, Zalia. Imprezę poprowadzi Maciej Orłoś. Aranżacja i oprawa muzyczna: Bartek Staszkiewicz.

Święto ulicy Gimnazjalnej

W sobotę 3 czerwca można świętować wraz z ulicą Gimnazjalną. Będzie muzycznie, kulturalnie i smacznie. Przedsiębiorcy prowadzący swoje interesy na ulicy Gimnazjalnej, wraz Menedżerem Starego Miasta i Śródmieścia, Maciejem Bakalarczykiem przygotowali z okazji święta ulicy wiele niespodzianek. Sobotni wieczór upłynie tam pod znakiem dobrego jedzenia, picia, kultury i muzyki. Początek od godz. 14.

W Muzeum Kanału Bydgoskiego festyn dla Julki

W sobotę (3 czerwca), w godzinach 10 – 14 grupa Pomimo Przeciwności  wraz z Muzeum Kanału Bydgoskiego organizuje festyn charytatywny dla Julki.  Dziewczynka już w okresie prenatalnym została zdiagnozowana pod kątem złożonej wady serca, której leczenia nie chce podjąć się żaden lekarz na terenie Polski. Jednak po wielu poszukiwaniach okazało się, że szansa na jej powrót do zdrowia jest w Stanach Zjednoczonych. Boston Children’s Hospital to miejsce, gdzie operowane są skomplikowane przypadki, którym inne ośrodki zdrowotne nie mogą zapewnić pomocy. Bez tej operacji stan serca Julki będzie się nadal pogarszał, co stanowi zagrożenie dla jej zdrowia i życia. W związku z zaistniałą sytuacją rodzina oraz ludzie dobrej woli starają się pozyskać fundusze na ten szczytny cel, który jest największym marzeniem dziewczynki. Obecnie na głównej zbiórce organizowanej na portalu siepomaga (https://www.siepomaga.pl/julia) brakuje jeszcze ogromnej kwoty 1 125 000 zł.

Dzień Dziecka w Młynach Rothera

W piątek, 2 czerwca (godz. 16) w Nowym Miejscu w Młynach Rothera (wejście od strony tarasów do spichrza zbożowego) odbędą się warsztaty „Wszystkie dzieci nasze są”. Młyny wraz ze Stowarzyszeniem MY TEŻ zaproszą uczestniczki i uczestników w podróż dookoła świata! Spotkanie będzie okazją do rozmów o różnorodności i podobieństwach. Prowadzące opowiedzą też o tym, jak bardzo jesteśmy inni, a jednak równi. Maluchy będą mogły poćwiczyć też zdolności manualne i własnoręcznie stworzą artystyczne autoportrety oraz ramki na zdjęcia.
W niedzielę, 4 czerwca (godz. 12.30) Młyny zapraszają na wybuchową przygodę z szalonymi naukowcami! „Weź to na zimno” to seria pokazów popularnonaukowych przygotowanych przez „Laboratorium Pana Korka”. w niedzielę, wraz z Bydgoską Strefą Gier Bez Prądu, Młyny zapraszają do wspólnej zabawy przy planszówkach. 

Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, na warsztaty „Wszystkie dzieci nasze są” oraz na pokazy popularnonaukowe „Weź to na zimno” obowiązują jednak zapisy. Więcej informacji TUTAJ.

Trzy świnki w Teatrze Kameralnym

Spektakl "Trzy świnki i przyjaciele"
Spektakl „Trzy świnki i przyjaciele” / Fot. B.Witkowski / UMB

W Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić.
„Trzy świnki i przyjaciele” to spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet… rapujący guziec! Spektakle w piątek (godz. 9.30) i sobotę (godz. 11).

Opera dla dzieci w Filharmonii Pomorskiej

W piątek o godz. 10 koncertowa wersja opery „Salija”. To opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że główna bohaterka przenosi się w tajemnicze miejsce, z którego podróżuje w głąb nieznanego świata, stając przed koniecznością trudnych wyborów. Libretto opery świadomie dotyka tematów odwołujących się do wyobraźni, wrażliwości oraz doświadczeń nastoletniego odbiorcy. Otwarta próba generalna także w piątek, w Filharmonii Pomorskiej (godz. 10).

Książkowy festiwal Literobrazki w Bibliotece Głównej

Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” w tym roku odbywa się po raz dwunasty. Jak co roku w pierwszych dniach czerwca [3-4 czerwca] Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zamieni się w przestrzeń dla wszystkich dzieci – entuzjastów literobrazkowych atrakcji. Najnowsza odsłona festiwalu to moc spotkań, zabaw, zajęć warsztatowych, koncertów, spektakli i wszystkich tych radości, których nie da się zastąpić zdarzeniami online. Więcej informacji – TUTAJ.

Tenisiści stołowi walczą o finał mistrzostw Polski

W sobotę (2 czerwca, godz. 18) wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski czyli Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz zmierzą się w hali Gwiazdy przy ul. Bronikowskiego z Dekorglassem Działdowo w półfinale play-off LOTTO Superligi. Wstęp wolny!

Salezjańskie Dni Młodości – festyn w Fordonie

Już po raz dziewiętnasty odbędą się na terenie boiska przy parafii św. Marka w Fordonie (ul. Salezjańska) Salezjańskie Dni Młodości. Festyn rozpoczyna się w sobotę (3 czerwca) o godz. 11.

Drugi rajd – Rowerowa Stolica Polski

1 czerwca (na zdjęciu nocny rajd) wystartował rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Impreza, której organizatorem jest miasto Bydgoszcz odbędzie się w tym roku po raz piąty. W ramach RSP organizowane są specjalne rajdy po Metropolii Bydgoskiej. Rajdy to świetna okazja do kręcenia kilometrów dla Metropolii Bydgoszcz, integracji rowerzystów i aktywnego spędzania czasu. W sobotę (3 czerwca) drugi wspólny przejazd z Bydgoszczy do Łabiszyna – start ze Starego Rynku o godz. 10.

Rytmy świata w Ostromecku – finałowy koncert Drums Fusion

Sobota (2 czerwca) to ostatni dzień festiwalu Drums Fusion. Koncerty odbędą się w Ostromecku. Gwiazdą wydarzenia jest Maria Cangiano, pochodząca z Buenos Aires wokalistka i interpretatorka twórczości Astora Piazzoli. Szczegóły na stronie MCK w Bydgoszczy.

Operetkowy hit w Operze Nova

„Baron cygański” w Operze Nova / Fot. Andrzej Makowski

W sobotę (3 czerwca, godz. 19) i niedzielę (4 czerwca, godz. 18) w Operze Nova dwa spektakle przebojowej operetki Johanna Straussa pt. Baron cygański.

Waleczne Dzieciaki w Myślęcinku

W niedzielę (4 czerwca, godz. 11) zaproszenie dla Walecznych Dzieciakó do parku w bydgoskim Myślęcinku na kolejną edycję biegu z przeszkodami – na plaży pod stokiem narciarskim. Nie zabraknie zabawy, emocji i przygód, a trasa biegu będzie wyjątkowo błotnista. Tym razem charytatywną misją są dzieci z cukrzycą. Bieg jest organizowany w ramach projektu społecznego BBO i jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. Szczegóły – TUTAJ.

Abramczyk Polonia ma groźnego rywala

W niedzielę (godz. 14) żużlowcy Abramczyk Polonii zmierzą się z zespołem z Ostrowa, który w ub. roku spadł z ekstraligi. To będzie trudny sprawdzian dla bydgoskiej drużyny.

Abelard Giza w Adrii

W niedzielę (godz. 16) w teatrze Adria przy ul. Toruńskiej wystąpi Abelard Giza, stand-uper, scenarzysta, autor tekstów komediowych. Lider Kabaretu Limo (1999-2014) z którym zdobył liczne nagrody i popularność. Twórca programów stand-upowych „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3”, „Piniata”, „Zaodrze” oraz serialu „Kryzys”.

Koncertowy hołd dla Ewy Demarczyk i Marka Grechuty

Artyści słynnej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?”. To muzyczno-poetycki hołd dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. Koncert został przygotowany przez artystów Piwnicy Pod Baranami. W programie m.in „Tomaszów”, „Na moście w Avignon”, „Grande Valse Brillante” Ewy Demarczyk oraz wielkie przeboje Marka Grechuty. Koncert odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej o godz. 19.

Udostępnij: Facebook Twitter