Nieistniejący dziś Teatr Miejski w Bydgoszczy odwzorowany na pocztówce z dbałością o detale /Zbiory A. Perlik-Piątkowskiej i P.Piątkowskiego
Plac Teatralny, fontanna Potop i plac Wolności w letniej, sielankowej scenerii. Przy nich damy z parasolkami w dłoniach, mężczyźni w melonikach i konna dorożka. To dawna Bydgoszcz na „królewskich” pocztówkach wydawnictwa Tuck&Sons.
Anna Perlik-Piątkowska dzieli się z bydgoszczanami fascynującą historią naszego miasta. Blask śródmiejskich ulic i parków poznajemy ze starych pocztówek ściąganych z całego świata. Te piękne świadectwa historii wraz z towarzyszącymi im historiami możemy odnaleźć m.in. w albumie „Pozdrowienia z bydgoskiego śródmieścia”. Po raz pierwszy został wydany w 2021 roku nakładem wydawnictwa Pejzaż. Wyprzedał się w rekordowym czasie. Na prośbę czytelników album wrócił do księgarń.
W „Pozdrowieniach z bydgoskiego śródmieścia” szczególną uwagę przykuwajątrzy pocztówki brytyjskiego wydawnictwa Tuck&Sons. Wydawnictwo uzyskało tytuł oficjalnego wydawcy Jej Królewskiej Mości Królowej Wiktorii – było dostawcą pocztówek na dwór królewski. Przedstawiają plac Teatralny, fontannę Potop i plac Wolności. Sam fakt uwiecznienia Bydgoszczy na dwóch seriach kartek, świadczy o ówczesnej randze i prestiżu naszego miasta.
– Pocztówki tego wydawnictwa są jednymi z moich ulubionych, zwłaszcza seria Oilette, której pocztówki wyglądają jak obrazy olejne. Z tej serii wydano sześć bydgoskich pocztówek. Moje egzemplarze ściągnęłam z Francji i Niemiec. Pocztówka ukazująca Fontannę Potop została wysłana z Bydgoszczy w roku 1915. Na niej pozdrowienia w języku niemieckim, napisane gotykiem. Myślę, że nie każdy byłby w stanie tę pocztówkę odczytać – mówi Anna Perlik-Piątkowska.
Autorka albumów kolekcjonerka pocztówek zauważa, że Bydgoszcz w serii Oilette prezentuje się niczym Londyn z czasów regencji. W tak „bajkowej” scenerii rozgrywa się akcja światowego przeboju – serialu Bridgertonowie.
Fani już wkrótce będą mieli okazję spotkać się z Anną Perlik-Piątkowską. 25 lipca (czwartek) będzie gościem Ani Spychaj na kolejnym czytelniczym Bookspresso. – Spotkanie odbędzie się na ul. Gdańskiej, o której zamierzam opowiedzieć uczestnikom spotkania. U wielu osób z pewnością wywołam miłe wspomnienia. Początek XX wieku i międzywojnie to czas szczególnego rozkwitu tej ulicy. To była taka „promenada”, gdzie toczyło się życie towarzyskie, pełna restauracji, kawiarni i eleganckich sklepów. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia albumu „Pozdrowienia z bydgoskiego śródmieścia”. Wydawnictwo Pejzaż wznowiło jego nakład. Być może wezmę na spotkanie kilka pocztówek, może te które przedstawiają Bydgoszcz jak w Bridgertonach? – dodaje autorka.
Zapisz się do naszego newslettera!