Bydgoszcz polską stolicą NATO. 25 lat temu staliśmy się częścią najpotężniejszego sojuszu wojskowego

Na Starym Rynku defilowali żołnierze z flagami wszystkich państw-członków NATO / Fot. B. Witkowski/UMB

Bydgoszcz świętuje 25-lecie wstąpienia Polski do NATO. Oficjalne uroczystości na Starym Rynku już za nami. Odbyły się we wtorek (12 marca) z udziałem władz wojewódzkich, miejskich, dowódców jednostek i zaproszonych gości. W sobotę wojskowy festyn w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku Polska oficjalnie przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W konsekwencji tej przełomowej decyzji, pięć lat później w Bydgoszczy powstało Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Dzisiaj  bydgoski ośrodek wraz z pozostałymi jednostkami sojuszu działającymi w naszym mieście – Grupą Integracyjną Sił NATO, 3. Batalionem Łączności NATO, Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO oraz Zespołem Wsparcia Teleinformatycznego Sojuszu, buduje wizerunek Bydgoszczy jako polskiej stolicy NATO. To nie koniec. Powstanie w Bydgoszczy Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina zapowiedział minister obrony narodowej Jego list gratulacyjny został odczytany podczas uroczystości na Starym Rynku.

Dąb NATO i JFTC

Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się od oznaczenia dębu NATO i JFTC przy al. Ossolińskich. Aleja Pocztu Dębów Honorowych została zainicjowana w 2002 roku. Rośnie tam już ponad trzydzieści drzew poświęconych osobom zasłużonym dla miasta i regionu. Dowódcy bydgoskich jednostek NATO dokonali uroczystego oznaczenia dębu NATO i JFTC.

– Jestem dumny, że dla wielu oficerów i żołnierzy państw NATO Bydgoszcz stała się nie tylko miejscem służby, ale też miejscem do życia i wypoczynku – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Jestem głęboko przekonany, że wojskowi z wszystkich armii państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, którzy przyjeżdżają tutaj szkolić się i pracować, wyjeżdżając z naszego miasta nieść będą w sercu Bydgoszcz i zawsze z sympatią wracać nie tylko myślami nad Brdę i Wisłę. Dziękuje wszystkim, którzy na co dzień przyczyniają się do umocnienia Sojuszu, gdyż silny Sojusz, to bezpieczna Polska i bezpieczna Bydgoszcz.

Marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Michał Sztybel przypomnieli polską drogę do NATO oraz ludzi, dzięki którym znaleźliśmy się w Pakcie Północnoatlantyckim. – Państwu i wszystkim mieszkańcom regionu kujawsko-pomorskiego życzę, by efekt odstraszania – tak istoty z perspektywy militarnej – był wystarczający, obyśmy nigdy nie musieli korzystać z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. A silne, sprawne siły sojusznicze były wykorzystywane tylko w sprawach pokojowych – mowił marszałek Piotr Całbecki.

– Rocznica, którą świętujemy była kamieniem milowym wydarzeń w tej części świata – podkreślał generał brygady Petr Svoboda, zastępca dowódcy JFTC. – Moja ojczyzna Czechy, a także Polska i Węgry stały się pierwszymi członkami NATO z Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze kraje utorowały drogę innym krajom regionu wstępującym do NATO w dalszej kolejności. Decyzja podjęta 25 lat temu była kluczowa z perspektywy podniesienia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów i obywateli.

25 lat w NATO. Wieńce i ryngrafy

Dowódcy bydgoskich jednostek NATO odebrali pamiątkowe ryngrafy, a następnie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych złożyli wieńce. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów prezentujących m.in. flagi wszystkich państw NATO.

Zgodnie z uchwałą bydgoskich radnych rok 2024 dedykowany jest rocznicom wstąpienia Polski do NATO oraz utworzenia w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Sobotni piknik wojskowy w BCTW

Władze miasta i regionu zapraszają w sobotę (16 marca) na piknik wojskowy, który odbędzie się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, gdzie zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. M.in. czołgi: Leopard, Abrams, K2; armatohaubice K9, „Kraby”, wyrzutnie rakiet Himars. Będzie też żołnierska grochówka.

Impreza zaplanowana jest od godz. 11.00 do 16.00. Organizatorzy zapewniają parkingi przy obiekcie BCTW. Dla korzystających z komunikacji miejskiej, przygotowano bezpłatną linię dojazdową nr 204.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter