Bydgoszcz uruchamia opcję zakupu nowych tramwajów z Pesy. Za dwa lata pojedziemy wyłącznie niskopodłogowcami

W czwartek (30 marca) Bydgoszcz skorzystała z opcji i rozszerzyła zamówienie na dostawę tramwajów z Pesy. Do 21 już wcześniej zamówionych wozów doszło 19 kolejnych. Za dwa lata bydgoszczanie będą jeździć wyłącznie tramwajami niskopodłogowymi.

Bydgoszcz będzie jednym z pierwszych polskich miast z całkowicie wymienioną flotą tramwajów – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski – Na uwagę zwraca jednak czas w jakim tego dokonujemy. Przed dekadą posiadaliśmy dwa nowoczesne pojazdy. Wkrótce nasza flota będzie składać się z 75 nowoczesnych pojazdów. Mając na uwadze, że koszt jednego tramwaju to ponad 10 mln zł wydaliśmy na ten cel około 750 mln złotych. Ten sukces nie byłby możliwy bez europejskich środków. To chwila,  w której warto docenić naszą obecność w Unii Europejskiej. Wcześniejsze wnioski o środki rządowe na wymianę taboru zostały niestety odrzucone – dodaje.

Opcja z Pesy

W czwartek (30 marca) miasto zamówiło dodatkowe 19 tramwajów korzystając z tak zwanego prawa opcji zawartej w umowie Pesą. W ubiegłym roku podpisana została umowa na dostawę 10 pojazdów z możliwością rozszerzenia zamówienia o zakup kolejnych nowoczesnych pojazdów. Te tramwaje są już montowane w zakładach bydgoskiej Pesy. Z początkiem roku uruchomiono środki na realizację II transzy zamówienia – 11 tramwajów. Teraz doszło uruchomienie opcji na kolejne 19 sztuk. Zgodnie z umową cały kontrakt finalizowany będzie w 2025 roku. Po realizacji całego zamówienia i zakupie nowego taboru, wszystkie stare Konstale znikną z bydgoskich torowisk.

W ciągu ostatniej dekady Bydgoszcz zakupiła 33 nowe tramwaje. Rozpoczęły się prace przetargowe związane z zaplanowaną modernizacją zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej.

Przystanek na Fordońskiej przy moście Kazimierza Wielkiego 

Trwają prace nad budową mostów nad Brdą i torowisk na ul. Fordońskiej i Toruńskiej. Na Fordońskiej tramwaje kursują już po dwóch torach, a w przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie przystanek tramwajowy przy moście Kazimierza Wielkiego.

-Obecnie trwa przygotowanie trasy dojazdowej do mostu tramwajowego. Na tym odcinku zamontowane zostały już słupy trakcyjne. Na samym obiekcie tramwajowym trwa żywicowanie. Po zakończeniu robót wykonawca przystąpi do prac przy układaniu płyt torowych i montażu torowiska na moście. Na teren budowy zwożone są elementy mostu drogowego. Poszczególne elementy są łączone i nasuwane w kierunku rzeki. Po południowej stronie rzeki na ul. Toruńskiej, gdzie obecnie zamknięte mamy jeden tor, trwają prace ziemne oraz kanalizacyjne – informuje ZDMiKP.

Udostępnij: Facebook Twitter