Wszystkich Świętych. Bydgoszczanie, których pożegnaliśmy na zawsze. Wspomnienie i sylwetki znanych osób

Bydgoszczanki i bydgoszczanie, którzy odeszli od ostatniego dnia Wszystkich Świętych to cała galeria wspaniałych postaci, które zapisały się w historii naszego miasta, regionu i kraju: naukowcy, aktorzy, księża, lekarze, nauczyciele. Wspomnijmy ich.

Prof. Witold Podkówka

Prof. Witold Podkówka – naukowiec

Zmarł 8 grudnia 2022 roku w wieku 94 lat. Był doktorem honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie. – Odszedł człowiek niezwykły, bez reszty oddany nauce – wspominali współpracownicy z wydziału hodowli i biologii zwierząt Politechniki Bydgoskiej. Prof. Podkówka był uznanym badaczem, prodziekanem ds. nauki Akademii Techniczno-Rolniczej, twórcą pierwszej polskiej agrorafinerii produkującej biopaliwo.

Tomasz Zieliński

Tomasz Zieliński, dziennikarz i rzecznik prasowy UKW / Fot. UKW Bydgoszcz

Rzecznik prasowy i kierownik Działu Promocji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a wcześniej także pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. utworzenia uniwersytetu. Zanim podjął pracę na uczelni, przez wiele lat pracował w bydgoskiej prasie. Był dziennikarzem bydgoskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Wieczornego” oraz „Expressu Bydgoskiego”. Zmarł 17 grudnia 2022 roku w wieku 53 lat.

Krzysztof Gonia

Krzysztof Gonia, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Był dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy od początku 2021 roku do śmierci. Temu miejscu poświęcił swoje życie zawodowe. Pracował w bibliotece od 1995 roku. Od 2017 r. kierował zespołem projektowym koncepcji rozwojowej Biblioteki Głównej: „Droga do nowoczesności”. Włączał się w akcje edukacyjne dla młodzieży – Długi Spacer, Narodowe Czytanie czy też Letnią Akademię Recyklingu. Zmarł w Wigilię, 24 grudnia 2022 roku. Miał 50 lat.

Dr Edward Grądziel

Edward Grądziel, lekarz

Pediatra i anestezjolog. Od  1991 r. dyrektor szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Pracował na tym stanowisku do 30 września 2010 r., kiedy odszedł na emeryturę. Był pomysłodawcą rozbudowy lecznicy.  W pamięci rodziców małych pacjentów pozostanie jako lekarz troszczący się o zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Zmarł 2 stycznia br. Miał 77 lat.

Ludwik Kowalski

Ludwik Kowalski, pedagog, dyrektor ZSM nr 1 w Bydgoszczy

Były dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 przy ul. Św. Trójcy. Placówką kierował przez 27 lat, w latach 1983-2010.  Wcześniej szefował warsztatami szkolnymi ZSM nr 1. Przez społeczność szkolną zapamiętany jako oddany swojej pracy pedagog, życzliwy mentor i drogi przyjaciel. Był inicjatorem programów modernizujących kształcenie zawodowe. Odznaczony m.in. Medalem Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy i Złoty Medalem za Długoletnią Służbę.  Zmarł 23 stycznia w wieku 77 lat.

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak, aktor, Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Leonard Pietraszak zmarł 2 lutego w wieku 86 lat. Rodowity bydgoszczanin, znany aktor, kochał swe rodzinne miasto. Został pochowany na Cmentarzu Starofarnym. – Po wojnie mieszkaliśmy przy ul. Grunwaldzkiej, tam zrodziła się moja pasja do boksu i trudno się dziwić, skoro naszym sąsiadem był legendarny Feliks Stamm. Kariery wielkiej w ringu nie zrobiłem, ale nabrałem charakteru. Podstawówka – im. Jana Matejki, liceum – Adama Mickiewicza, spacery po Wyspie Młyńskiej, Kanał Bydgoski, Muzeum Wyczółkowskiego. Miłość do sztuki, która nigdy się nie wypaliła. I pierwsza praca, w bydgoskim Ruchu, gdzie byłem instruktorem ds. prenumeraty prasy zakładowej – mówił Leonard Pietraszak we wrześniu 2018 roku, gdy odbierał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Honorowy Obywatel Bydgoszczy po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza na Okolu wyjechał na studia do słynnej szkoły filmowej w Łodzi. Wielką popularność zdobył w latach 70. ub. stulecia znakomitymi kreacjami w serialach telewizyjnych. Grał doktora Karola Stelmacha, przyjaciela Stefana Karwowskiego w „Czterdziestolatku”, pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury” i pułkownika Waredę  w „Karierze Nikodema Dyzmy”. Wystąpił także jako Gustaw Kramer w kultowych filmach Juliusza Machulskiego: „Vabank” i „Vabank II”. W 2021 r. państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów.

Krzysztof Gaweł

Krzysztof Gaweł, lekarz

Znany bydgoski ortopeda – zmarł 12 lutego w wieku 70 lat. Współpracował z bydgoską Polonią i opiekował się zdrowiem żużlowców klubu od początku lat 90. Byli wśród nich np. Tomasz i Jacek Gollobowie. Kibice żużla doskonale znają jego sylwetkę ze stadionu – był lekarzem w czasie meczów. Zajmował się także zespołem hokeistów BKS Bydgoszcz. Krzysztof Gaweł pracował na oddziale ortopedii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. 

Andrzej Krystek

Andrzej Krystek, dziennikarz

Dziennikarz i reporter Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Prowadził popularne audycje w Polskim Radiu PiK m.in. dla działkowców „Raz na zielono”, „Raz na ludowo” czy „Agroporanek”. Wszędzie obecny z mikrofonem i magnetofonem. Znał doskonale ludzi w każdej części regionu. Zajmował się m.in. tematyką społeczną, wiejską, folklorem, motoryzacją, współpracując również z programem pierwszym i trzecim Polskiego Radia. Zmarł 4 marca. Miał 76 lat.

Łukasz Gajdzis

Łukasz Gajdzis, aktor, reżyser

Dyrektor Teatru Polskiego w latach 2017-2020. Wcześniej reżyserował na bydgoskiej scenie. W Bydgoszczy stworzył spektakle cieszące się ogromnym powodzeniem m.in. komedię „Klub kawalerów” i „Pchłę Szachrajkę” dla dzieci. Po odejściu z Bydgoszczy wspominał: ” Ten czas to 17 wspaniałych premier, które wspólnie oklaskiwaliśmy, ciekawe edycje Festiwalu Prapremier, nagrody, a także ogromna liczba działań edukacyjnych i okołoteatralnych”. Zmarł 18 marca w wieku 38 lat.

Roman Abramczyk

Roman Abramczyk, przedsiębiorca

Był najstarszym z czterech braci założycieli rodzinnej firmy ABRAMCZYK. W 2022 roku bracia Abramczykowie odsłonili w bydgoskiej Alei Autografów swoją tablice. „To właśnie wizja i determinacja Romana zdecydowały o powstaniu przedsiębiorstwa. Był on także pierwszym prezesem firmy w latach 1994-2005 i przyczynił się do jej dynamicznego rozwoju” – wspominali go bliscy. Firma od lat jest sponsorem wielu akcji społecznych i klubów sportowych w mieście. Roman Abramczyk zmarł 12 kwietnia. Miał 74 lata.

Włodzimierz Kałdowski

Włodzimierz Kałdowski, fotograf / Źrodło: Muzeum Miasta Wrocławia

Przeżył 100 lat. Zmarł 24 maja. Jako nastolatek zafascynował się fotografią. To jego zdjęcia pokazują dramatyczne sceny z Bydgoszczy z września 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał we Wrocławiu i dokumentował odbudowę tego miasta. Włodzimierz Kałdowski miał 16 lat, gdy zrobił zdjęcie, które publikowane jest praktycznie w każdej z książek poświęconej niemieckiej okupacji w Bydgoszczy. Uwiecznił na nim kilkudziesięcioosobową grupę zakładników prowadzonych ul. Gdańską do koszar 15 pułku artylerii lekkiej.

Jakub Ulewicz

Jakub Ulewicz, aktor / Fot. Bartłomiej Sowa

Aktor związany ze sceną Teatru Polskiego od 2004 roku. „Trudno nam uwierzyć w to, co się stało, jeszcze trudniej o tym pisać i próbować wyrazić nasze uczucia. To niewyobrażalna strata dla polskiego teatru, który żegna wybitnego Aktora i Artystę” – pożegnali Jakuba Ulewicza przyjaciele z teatru. Na scenie bydgoskiego teatru stworzył ponad czterdzieści wspaniałych ról. Można go było ostatnio podziwiać np. w spektaklach: „Komediantka” oraz „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele”. Zmarł 27 czerwca w wieku 56 lat.

Maciej Myga

Maciej Myga, dziennikarz

Jako prezenter i reporter zaczynał pracę w lokalnej rozgłośni w Pelplinie. Od 1997 roku związał się z Radiem Plus w Bydgoszczy, a w latach 1998-2001 z redakcją Ilustrowanego Kuriera Polskiego. Od 2002 roku pracował w Gazecie Pomorskiej. Przez lata relacjonował procesy sądowe, był także reporterem zajmującym się sprawami społecznymi i interwencyjnymi. Autor  „Subiektywnej  prasówki” w portalu TVOKO. Pasjonat muzyki udzielający się w lokalnych zespołach. Zmarł 21 lipca. Miał 49 lat.

Dr Zbigniew Pawłowicz

Zbigniew Pawłowicz, lekarz, dyrektor Centrum Onkologii

Przez 18 lat (1996-2014) był dyrektorem Centrum Onkologii. W swojej strategii działania kierował się zasadą „Jesteśmy dla Ciebie”, koncentrując uwagę na potrzebach pacjenta.  Były senator, poseł Platformy Obywartelskiej, radny sejmiku wojewódzkiego. Inicjator projektu obywatelskiej ustawy powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Medyczego. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2014 r. złożył swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej. Wyróżniony Medalem Prezydenta Bydgoszczy, Laurem Szwalbego. Zmarł 26 sierpnia. Miał 79 lat.

Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski, sportowiec

Lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz. Olimpijczyk z Rzymu, z 1960 roku. Specjalizował się w biegu na 400 m. Był 21-krotnym reprezentantem Polski. Uczestniczył w mistrzostwach Europy w Belgradzie. Na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku odpadł w ćwierćfinale 400 m i półfinale sztafety 4 razy 400 m. W latach 1977-1984 zastępca szefa do spraw organizacyjnych WKS Zawisza. Działacz OZLA w Bydgoszczy (1968-1990). Od 1984 roku pracownik i działacz w Chemiku Bydgoszcz. Zmarł 20 września w wieku 86 lat.

Prof. Józef Szala

Prof. Józef Szala, naukowiec

Naukowiec, były rektor ATR, obecnej politechniki. Zmarł 24 września, miał 84 lata. Profesor nauk technicznych, światowej sławy specjalista z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych, doktor honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Politechniki Opolskiej. Od 1966 r. pracował w Akademii Techniczno-Rolniczej (potem UTP, obecnie Politechnika Bydgoska) na Wydziale Mechanicznym. W 1990 r. został rektorem ATR i pełnił tę funkcję do 1993 r. W 2018 roku złożył swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.

Ks. Bronisław Kaczmarek

Ks. Bronisław Kaczmarek

Ks. prałat Bronisław Kaczmarek zmarł 29 września w wieku 73 lat. Był wikariuszem generalnym diecezji bydgoskiej. Od ponad dwóch dekad przewodniczył parafii św. Trójcy. W tym roku świętował 50-lecie święceń kapłańskich. Ks. Kaczmarek to były kapelan Wojewódzkiego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc, duszpasterz Służby Zdrowia, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Oddziału w Bydgoszczy.

Emilia Witczak

Emilia Witczak, pedagog, dyrektorka Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6

Wieloletnia dyrektorka Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 Specjalnej przy ul. Grunwaldzkiej 41. Z placówką związana od początku swojej pracy jako nauczycielki, 1 września 1985 roku. Ceniona przez uczniów, rodziców i nauczycieli za zaangażowanie i profesjonalne podejście do pełnionej funkcji. Zawsze oddana młodzieży, stwarzała jej warunki do jak najlepszego rozwoju. Stanowiła wzór i inspirację dla swoich podwładnych i współpracowników. Odeszła 6 października. Miała 62 lata.

Udostępnij: Facebook Twitter