Bydgoszczanin wicepremierem w rządzie Donalda Tuska. To efekt rządowej rekonstrukcji

Radosław Sikorski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pokazuje zdjęcie z sowiecko-niemieckiej defilady w 1939 roku / Fot. gov.pl

Radosław Sikorski został wicepremierem. Bydgoski polityk Platformy Obywatelskiej nadal będzie ministrem spraw zagranicznych.

– Potrzebujemy tutaj, jako rząd, bardzo mocnej figury politycznej w relacjach międzynarodowych. Dlatego poprosiłem naszych koalicjantów i wszyscy uznali to za oczywiste, żeby wicepremierem odpowiedzialnym za te obszary zagraniczne, europejskie, i te trudne kwestie wschodnie był Radosław Sikorski — mówił premier Donald Tusk, tłumacząc to powołanie, gdy omawiał szczegóły zmian personalnych w swoim rządzie.

Radosław Sikorski był do tej pory ministrem spraw zagranicznych. Ostro i zdecydowanie zawsze potępia m.in. rosyjską agresję na Ukrainę. Tak było np. podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdy reagował na wypowiedzi ambasadora Rosji Wasilija Niebenzy – Ambasador Niebenzia i rosyjscy propagandziści lubią nazywać demokratycznie wybranych ukraińskich rządzących nazistami – mówił wówczas szef polskiej dyplomacji. – Tak się składa, że w Polsce mieszkam trzy kilometry od miejsca byłego nazistowskiego obozu filtracyjnego z czasów II wojny światowej. Wiadomo, że uwięziono tam tysiące dzieci z Polski i Związku Radzieckiego, z okolic Smoleńska i Witebska. – Do 800 z tych dzieci zmarło, ale tysiące przewieziono na zachód, aby zostać zgermanizowanymi blond, niebieskookimi, aryjskimi dziećmi uznanymi za rasowo odpowiednie – dodał.

– Dlatego mam kilka pytań do ambasadora Rosji i jego przełożonych – powiedział Sikorski. – Czym to, co robicie ukraińskim porwanym dzieciom, różni się od tego, co niemieccy naziści zrobili waszym dzieciom i naszym? – zwrócił się do ambasadora Rosji. – Ilu rosyjskich urzędników zaadoptowało takie ukradzione ukraińskie dzieci?

Radosław Sikorski jest rodowitym bydgoszczaninem, absolwentem I LO. Po 1990 roku pełnił w różnych rządach funkcje szefa resortów obrony narodowej i spraw zagranicznych. Był marszałkiem Sejmu, posłem, senatorem i europosłem. Mieszka w Chobielinie koło Nakła. Jego żoną jest amerykańska dziennikarka i pisarka Anne Applebaum. Poznali się, gdy relacjonowali upadek muru berlińskiego. Radosław Sikorski jest laureatem World Press Photo za zdjęcie afgańskiej rodziny, która zginęła w czasie sowieckiego nalotu afgańskiego miasta Herat.

Wśród trzech wicepremierów w obecnym rządzie jest dwóch związanych z Bydgoszczą. Poza Sikorskim to Krzysztof Gawkowski, bydgoski poseł Lewicy, będący także ministrem cyfryzacji.

Udostępnij: Facebook Twitter