Centrum Seniorów Dworcowa 3. Widzieliśmy wnętrza dawnego salonu fryzjerskiego po remoncie [ZDJĘCIA]

Przyszła siedziba bydgoskich seniorów przy ul. Dworcowej 3 przeszła generalny remont. Trwają konsultacje społeczne, które pomogą ustalić, w jaki sposób działać ma centrum.

Centrum Seniorów „Dworcowa 3” nabiera ostatecznych kształtów. Zakończyły się prace budowlane we wnętrzu zabytkowej kamienicy. Pomieszczenia, znane z tego, że mieścił się tam przez lata kultowy salon fryzjerski, zostały przystosowane do potrzeb starszych mieszkańców Bydgoszczy. Zainstalowano m.in. windę dla osób niepełnosprawnych. Trwa wyposażanie pomieszczeń w meble, sprzęty multimedialne i AGD. Poszukiwana jest firma, która poprowadzi kawiarenkę w Centrum Seniorów „Dworcowa 3”.

Każdy głos ma moc

Każdy bydgoszczanin może wskazać kierunek funkcjonowania Centrum Seniora „Dworcowa 3”. Do 5 czerwca potrwają konsultacje społeczne w sprawie regulaminu placówki. Wypełniając kartę konsultacyjną, można złożyć swoje uwagi i opinie na temat projektu. W ankiecie zawarto też proponowane aktywności dla seniorów. Kartę można pobrać w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 lub w Osiedlowych Centrach Seniora. Pomysły można przekazać nie wychodząc z domu – wystarczy wypełnić kartę on-line na stronie Bydgoskie Konsultacje. Swój głos można podnieść również w czasie dwóch spotkań konsultacyjnych. Odbędą się one w siedzibie BCOPW przy ul. Gdańskiej 5 w dwóch terminach: 23 maja w godzinach 12-13, oraz 31 maja w godzinach 15-16. – Chciałabym zaprosić wszystkie mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do wzięcia aktywnego udziału w konsultacjach społecznych dotyczących funkcjonowania Centrum Seniorów „Dworcowa 3”. Zachęcamy do udziału, bo chcemy bliżej poznać potrzeby seniorów i to, co chcieliby w tym miejscu robić. Chcielibyśmy również zaproponować i skonsultować regulamin tego centrum – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. Radości i nadziei związanych z Centrum Seniorów nie kryją przedstawiciele Bydgoskiej Rady Seniorów. – Dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie centrum i możliwości wykorzystania tego obiektu w przeróżnych okazjach. Wielokrotnie jesteśmy o to pytani. Zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych. Ważny jest nie tylko regulamin centrum, lecz przede wszystkim preferencje obecnych i przyszłych seniorów. Zachęcamy do konsultacji ludzi w różnym wieku. Każdy przecież kiedyś będzie seniorem – dodaje Felicja Tykwińska, sekretarz Bydgoskiej Rady Seniorów.

Na kawę i ciastko na Dworcową 3

Na parterze budynku przy ul. Dworcowej 3 znalazło się miejsce na niewielki punkt gastronomiczny. Wzorem Kawiarenki Obywatelskiej w sąsiednim Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ma być to miejsce otwarte dla każdego. Kawiarenka ma stać się punktem spotkań bydgoskich seniorów, ich rodzin i przyjaciół. Poszukiwany jest najemca lokalu.

Trwa również otwarty konkurs ofert na prowadzenie punktu powitalnego w obiekcie. To w nim udostępniane będą informacje o funkcjonowaniu Centrum Seniorów. – Tę informację kierujemy przede wszystkim do organizacji działających na rzecz seniorów bądź osób, które chcą zacząć działać na rzecz seniorów. To te osoby przy ladzie na parterze budynku będą witać seniorów i udostępniać im poszczególne sale. W najbliższych dniach udostępnimy informację dotyczącą konkursu na prowadzenie niewielkiej ale mam nadzieję cudownej w przyszłości kawiarenki senioralnej – opowiada Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.

Na parterze budynku przy ul. Dworcowej 3 znajdą się punkt powitalny i kawiarenka. Na pierwszym piętrze, do dyspozycji seniorów oddane zostaną: sala konferencyjna dla około 50 osób i mniejsza salka szkoleniowa przeznaczona dla 15 osób. Otwarte pomieszczenie za schodami i windą ma doraźnie stać się przestrzenią wystawową. Na piętrze znajdzie się także pokój Biura Aktywności Społecznej. W nim seniorzy będą mogli wygodnie załatwić m.in. sprawy urzędowe. Przestrzeń Centrum ma służyć rozmaitym celom. Tutaj odbywać będą się szkolenia, konsultacje, zajęcia tematyczne, poradnictwo oraz spotkania towarzyskie, Sale Centrum będą rotacyjnie udostępniane zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.

Śledź na bieżąco wiadomości z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter