Co się dzieje w Bydgoszczy 22-24 września. Koncert na dużym rowerze i mnóstwo innych atrakcji. Będzie też Znachor

Orkiestra Na Dużym Rowerze

Ten weekend w Bydgoszczy rozpoczyna się od koncertu popularnej Orkiestry Na Dużym Rowerze. Będzie też Leszek Lichota, czyli nowy „Znachor” i wiele innych atrakcji. W naszym mieście nie ma nudy.

Orkiestra Na Dużym Rowerze na Starym Rynku

W piątek (22 września, godz. 18) Orkiestra Na Dużym Rowerze zagra koncert na Starym Rynku, kończąc nim swój tour po Europie. Koncert jest bezpłatny.

Szalone nożyczki – komediowo w Adrii

„Szalone nożyczki” to najnowsza odsłona spektaklu wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa! Utwór cieszy się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50-ciu lat! W piątek o godz. 17 i 20.15 do zobaczenia w Adrii przy ul. Toruńskiej.

Sto lat Muzeum Okręgowego – wystawa stulecia

Muzeum Okręgowe Galeria Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Okręgowe Galeria Sztuki Nowoczesnej / Fot. B.Witkowski / UMB

Dziesięć dekad stulecia 1923-2023 na trzech kondygnacjach. Bydgoskie Muzeum Okręgowe pokazuje sto lat swego istnienia na specjalnej wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej.

Musical w MCK

W piątek (22 września) o godz. 19.00 w MCK przy ul. Marcinkowskiego (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie MCK) musical pt. „Tak to u nos jest” zrealizowany w całości przez BCKiH „Wahadło”, a dokładnie przez sekcje artystyczne działające w BCKiH, pracowników Wahadła oraz artystów i osoby współpracujące z naszym centrum kultury, to w sumie ponad 80 osób na scenie. Pierwszy w historii musical zrealizowany w Brześciu Kujawskim oczarowuje publiczność swoim rozmachem, grą aktorską, śpiewem, tańcem, tempem wydarzeń, pięknymi strojami, efektami muzycznymi i wizualnymi. – W trakcie ponad 1,5 godzinnego widowiska oglądającym towarzyszy paleta emocji od śmiechu przez wzruszenie po zaskoczenie. Musical opowiada historię Anieli, która przyjeżdża z Warszawy do Brześcia na chwilę i wydaje jej się, że nic ciekawego nie może jej tu spotkać, a folklor na pewno nie jest dla niej… Dlaczego zostaje? Co ją zachwyca? – piszą twórcy.

Bydgoski Oktoberfest

Na Wyspie Młyńskiej przez trzy dni trwa Bydgoski Oktoberfest. Na miejscu również Food Trucki. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Piątek: 16- 22, sobota: 12 – 22, niedziela: 12 – 20
Wstęp bezpłatny.

Trwa Vintage Photo Festival

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej – Vintage Photo Festival – to cykliczne przedsięwzięcie zrodzone w 2015 roku z pasji do fotografii tradycyjnej oraz głębokiego przekonania o tym, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans.

Wszystko o atrakcjach tegorocznej edycji festiwalu – TUTAJ.

Spotkanie ze Stefanem Friedmannem

W piątek (22 września) o godz. 18 w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku spotkanie z legendarnym aktorem, reżyserem, scenarzystą i satyrykiem – Stefanem Friedmannem. Przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „70 lat mojego dzieciństwa czyli niech pan powie coś wesołego”, która w maju 2023 roku zdobyła uznanie czytelników i krytyków. Liczba wejściówek ograniczona.

Kate Liu gra Chopina. Orkiestra Mahlera

W piątek (godz. 19) kolejny koncert Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. W Filharmonii Pomorskiej usłyszymy Kate Liu, która zagra koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz V Symfonię Gustawa Mahlera w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Eugene’a Tzigane’a.

Balet w Operze Nova

Trwa także nowy sezon w Operze Nova. W ten weekend (piątek i sobota – godz. 19, niedziela – godz. 18) można będzie podziwiać bydgoskich tancerzy w balecie „Sen nocy letniej” Feliksa Mendelssohna-Bartholy’ego.

Jesienny kiermasz ogrodniczy

W sobotę i niedzielę (23 i 24 września) w godz. 10-17 trwać będzie przy lodowisku Torbyd Jesienny Kiermasz Ogrodniczy. Wstęp wolny! Na miłośników zieleni czekają producenci i handlowcy oferujący różnorodny materiał roślinny do ogrodu, na działkę, czy na balkon. Zakupić będzie można m.in. drzewka i krzewy owocowe, drzewka i krzewy ozdobne liściaste i iglaste, formy pienne, skalniaki, byliny, cebule kwiatowe, trawy ozdobne, kwiaty, zioła, krzewy i rośliny jagodowe, róże, hortensje, magnolie, rośliny egzotyczne i rzadko spotykane np. cytryna, wanilia, figa, kiwi, gujawa, malinotruskawka oraz wiele innych. Ofertę roślinną uzupełnią m.in. mała architektura ogrodowa, szklarnia, usługi z dziedziny ogrodnictwa, a także rękodzieło, miody, swojskie wyroby i przetwory, mini kiwi, przyprawy. Na stoiskach wystawców będzie można uzyskać specjalistyczne informacje z zakresu sadzenia i pielęgnacji roślin.

Wieża Ciśnień po remoncie. Otwarta

Wieża ciśnień
Wieża ciśnień / Fot. B.Witkowski / UMB

W Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego można w sobotę i niedzielę bezpłatnie zwiedzić ekspozycję po remoncie. To m.in. drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też  multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać panoramę Bydgoszczy. Muzeum w najbliższy weekend będzie czynne dłużej: sobota 10 – 22, niedziela 10-22.

Targi Budownictwa, Nieruchomości i Aranżacji

A w sąsiedniej hali Immobile Łuczniczka w tym samym terminie (23-24 września), w godz. 10-16 będą się odbywać Targi Budownictwa, Nieruchomości i Aranżacji Inter-Dom. Wstęp bezpłatny.

Wielka Wioślarska wraca do miasta

W sobotę, 23 września odbędzie się kolejna edycja tradycyjnych zawodów wioślarskich w centrum Bydgoszczy. Zawody wracają do starej formuły, meta będzie zlokalizowana przy Rybim Rynku. Dekoracja odbywać się będzie na… barce. W regatach wezmą udział 44 osady. Początek o 11.

Kibice wioślarstwa w Bydgoszczy długo czekali na tę informację. 32. Wielka Wioślarska o Puchar Brdy powraca po dwóch latach na Rybi Rynek. Przez ostatnie dwa lata impreza nie mogła odbyć się w tym miejscu przed obostrzenia pandemiczne i remont.

O kompocie w Młynach Rothera

– Porozmawiamy o kulinarnych wspomnieniach mieszkańców Bydgoszczy. Przygotujemy kompot z dawnych odmian owoców typowych dla naszego regionu (kosztela, jabłka rajskie, gruszki klapsa). Użyjemy kujawskich ziół do aromatyzowania napoju i miodu do osłody. Drugi wariant to kompot rozgrzewający z dodatkiem korzennych przypraw i kwiatów lipy – informują organizatorzy i zapraszają na spotkanie w sobotę o godz. 12 w kawiarni Nowe Miejsce w Młynach Rothera – wejście od tarasów. Obowiązują zapisy.

Pchła Szachrajka w Teatrze Polskim

W sobotę (godz. 16) i niedzielę (11) „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa na małej scenie TPB – niezwykle barwna pozycja w repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia.

Leszek Lichota w Adrii

Leszek Lichota zagra w komedii „Wiesz, że wiem” – pozornie niewinne spotkanie przyjaciół po latach zamienia się w gęstą intrygę w stylu „kto komu bardziej dopiecze!”. „Wiesz, że wiem” to zwariowana komedia o przyjaźni, kłamstwie i… słodkiej zemście. Spektakl w Adrii przy ul. Toruńskiej w sobotę o godz. 16 i 19.

Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB

W niedzielę od godz. 9 – ogólnopolskie zawody MTB rozgrywane na terenach leśnych Puszczy Bydgoskiej położonej pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. Zawody są rozgrywane od roku 2009 na dystansie głównym 50 km oraz 30 km. Od roku 2018 jest również dystans rodzinny – dla najmłodszych, dystans 10 km.

Zostań turystą w swoim mieście – spacer z archeologiem

W niedzielę ostatni już space z tego niezwykle popularnego cyklu. Na Stary Rynek o godz. 10 zaprasza znany archeolog, Robert Grochowski. Projekt w całości jest organizowany z funduszy Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jedno Miasto Trzy Kultury – w Starym Fordonie

Synagoga / Fot. B.Witkowski / UMB

W niedzielę – cykliczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które ma na celu poszerzenie wiedzy na temat historii dzielnicy oraz służy integracji lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja została poświęcona młodym harcerkom, które były więzione za walkę o wolną Polskę.
Harmonogram:
13 – Wystawa uliczna „Więzione za wolność”
14 – Wycieczka „Droga na fordoński Zamek” Start-PKP Fordon
16 – Projekcja filmu dokumentalnego w Synagodze „Nie poddać się, a zwyciężyć”
16.30 – otwarcie i przedstawienie trwających prac muralu na budynku więzienia
18 – koncert zespołu „Miód”
19 – koncert zespołu „Mikromusic”

Herdzin, Szcześniak w filharmonii

Krzysztof Herdzin za dyrygenckim pulpitem, Mieczysław Szcześniak jako jeden z solistów – to tylko dwaj wykonawcy niedzielnego koncertu w Filharmonii Pomorskiej pt. Shakespeare.Baird. Herdzin. Sonety miłosne. Początek o godz. 19.

Udostępnij: Facebook Twitter