Czerwone buty Benedykta XVI przybyły do Bydgoszczy. Jedyne takie papieskie eksponaty będzie można obejrzeć w diecezjalnym muzeum

Charakterystycznym elementem papieży po drugim soborze watykańskim były czerwone buty / Fot. B. Witkowski / UMB

Przekazanie darów po papieżu Benedykcie XVI jest owocem współpracy Diecezji Bydgoskiej z Fundacją Watykańską Josepha Ratzingera. Papież sam zdecydował o wysłaniu ich do naszego miasta. Trafią do diecezjalnego muzeum.

Trwają prace nad otwarciem Muzeum Diecezji Bydgoskiej. Będzie mieściło się w dawnym wikariacie przy ul. Farnej 10. Szachulcowy budynek przeszedł już remont. Oprócz zbiorów związanych z Kościołem w regionie, będzie w nim izba poświęcona, zmarłemu 31 grudnia 2022 roku, Josephowi Ratzingerowi, późniejszemu papieżowi Benedyktowi XVI.

W zeszłym roku, 29 listopada, byłem z księdzem biskupem Włodarczykiem w Rzymie na wręczeniu nagród Ratzingera. Byliśmy w domu papieskim. Ze względu na zły stan zdrowia Ojca Świętego nie spotkaliśmy się z nim. Nasz biskup poprosił arcybiskupa Georga Gänsweina o przekazanie darów do sali pamięci w tworzącym się wówczas muzeum diecezjalnym. 14 czerwca pojechałem znów do Rzymu. Wróciłem z darami. Papierz osobiście poprosił, aby te eksponaty trafiały do Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje studium jego nauk – wyjaśnił ks. Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera.

Wśród darów znalazły się: stuła z herbem papieskim, ornat i mitra, przygotowane specjalnie dla Benedykta XVI, w których to papież najczęściej sprawował nabożeństwa. Są też palka i bielizna kielichowa. Do Bydgoszczy przyjechały również słynne czerwone buty Ratzingera. To drugie miejsce na świecie, gdzie będzie eksponowane obuwie niemieckiego papieża. – To są buty, w których papież zanosił Ewangelię na cały świat. I teraz my mamy wejść w te buty i nieść ją dalej – przekazał ks. Mariusz Kuciński. Pokazano je w piątek, 23 czerwca, przedstawicielom mediów w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy.

Nauka Benedykta XVI w Bydgoszczy

Centrum Studiów Ratzingera powstało 1 czerwca 2012 roku jako element współpracy Fundacji Ratzingera z Diecezją Bydgoską i Akademią Kujawsko-Pomorską w Bydgoszczy. Jego głównym zadaniem jest organizacja działalności Fundacji Ratzingera w Europie środkowej.

Wszystko zaczęło się podczas konferencji o relacjach międzynarodowych i wpływach kultury organizowanej 13 lat przez ówczesną Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w naszym mieście . Organizowaliśmy ją z Fundacją Watykańską. Otrzymaliśmy propozycję otwarcia studium dzieł Księdza Profesora Josepha Ratzingera. Papieżowi zależało, abyśmy promowali wiedzę i studia z zakresu teologii, organizowali i wspierali konferencje o wysokiej randzie naukowej i kulturowej w Europie centralnej i wschodniej – opowiedział ks. Mariusz Kuciński.

Znamy Josepha Ratzingera jako wielkiego profesora, humanistę naszych czasów. Dzięki współpracy z Fundacją Watykańską mogliśmy rozszerzyć naszą działalność w zakresie naszej inicjatywy „Kongres jeden świat, wiele kultur”. W naszej uczelni odbywają się wykłady. Są skupione różne środowiska naukowe, opierające się na myśli chrześcijańskiej – powiedziała prof. Helena Czakowska, rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

Skarb bydgoski trafi do diecezjalnego muzeum

Eksponaty będą częścią izby poświęconej Benedyktowi XVI w diecezjalnym muzeum. Jego otwarcie planowanie jest jeszcze w tym roku. – Muzeum będzie multimedialne. Eksponaty są zbierane z różnych miejsc Diecezji Bydgoskiej. Będą ekspozycje czasowe i stałe. Pracujemy nad sprowadzaniem Skarbu Bydgoskiego, odkrytego w katedrze w 2018 roku. W tej chwili jest on w ramach depozytu w Muzeum Okręgowym, dopóki my, jako diecezja nie zorganizujemy dla niego właściwego miejsca – poinformował biskup bydgoski, Krzysztof Włodarczyk.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter