Czterogwiazdkowy hotel w centrum Bydgoszczy – inwestor wznawia prace budowlane

Kamienica, w której ma powstać hotel / B.Witkowski/UMB

Inwestor wrócił do prac budowlanych w kamienicy przy zbiegu ulicy Gdańskiej i alei Mickiewicza. Powstanie tu czterogwiazdkowy hotel.

Zabytkowa kamienica przy zbiegu ulicy Gdańskiej i alei Mickiewicza znajduje się w rejestrze zabytków. Została zaprojektowana przez związanego z Bydgoszczą, znanego niemieckiego architekta Rudolfa Kerna, który po jej wybudowaniu umieścił tu swoją pracownię. Architekt zaprojektował około 30 nieruchomości w naszym mieście, w tym kilka na alejach Mickiewicza, ulicy Zamoyskiego, 20 Stycznia i Gdańskiej.

Środmieście z nowym hotelem

Narożna kamienica przez lata stała pusta, dlatego z nadzieją powitano inwestora – spółkę ZPR Express – która zamierzała zbudować tu butikowy hotel, dbając nie tylko o zewnętrzne detale kamienicy, ale również wewnętrzny układ pomieszczeń. Gdy wydawało się, że inwestycji nic nie stanie na drodze, w trakcie rozpoczętych już w 2017 roku prac budowlanych, wyszło na jaw, że na elewacji sąsiedniej kamienicy pojawiły się spękania. Prace wstrzymano na wniosek PINB, a inwestycja znalazła się w impasie. Problemy jednak zostały rozwiązane, a inwestor wrócił do prac budowlanych, przy kamienicy stanęły już rusztowania.

– Inwestor, bez uzgodnień wynikających z projektu, pogłębiał piwnice. To spowodowało osłabienie fundamentów i spękania na elewacji. Właściciel został zobowiązany do przygotowania projektu i wykonania wzmocnienia tych fundamentów. Trzeba było poczekać na to czy wykonane działania przyniosą odpowiednie rezultaty i dziś można już powiedzieć, że zagrożenia nie ma – wyjaśnia Sławomir Marcysiak, Miejski Konserwator Zabytków, który przygląda się temu, co dzieje się z kamienicą.

Konserwator zapewnia, że zarówno sama elewacja, geometria dachu, a także znalezione w kamienicy polichromie, robocza klatka schodowa i witraże, będą zachowane.

W butikowym hotelu ma powstać około 20 apartamentów i pokojów, inwestor „celuje” w cztery gwiazdki i wprost nawiązuje do ambitnego zamiaru, jakim było stworzenie w stołecznym Pałacu Prymasowskim Hotelu Bellotto. Po wybudowaniu hotel dołączy do pozostałych siedmiu czterogwiazdkowych hoteli w naszym mieście (Pod Orłem, Wodnik, City, Słoneczny Młyn, Focus Premium, Holiday Inn i Mercure Sepia. Jeszcze w 2017 roku szacowano, że same prace budowlane zajmą około roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter