Cztery kilometry Brdy, 40 kajaków i mnóstwo worków śmieci. Za nami finał Sprzątania Świata [ZDJĘCIA]

Ekologiczna akcja Zadbaj o Brdę to projekt Czystej Puszczy Bydgoskiej, wybrany przez mieszkańców miasta w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Udało się także sprzątanie z „Książką za worek śmieci”.

W niedzielę, 17 września, kilkadziesiąt bydgoskich rodzin połączyło ekologię z rekreacją. Pogodna aura sprzyjała uczestnikom wydarzenia Zadbaj o Brdę. Wspólnymi siłami uprzątnęli Kanał Bydgoski i Brdę z pokładów kajaków.

Wydarzenie odbyło się w ramach 30. finału ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Bydgoszczanie – 80 osób na 40 kajakach, wyruszyli w trasę ze śluzy Czyżkówko w kierunku Wyspy Młyńskiej. Wszyscy byli zaopatrzeni w rękawice, worki oraz specjalne podbieraki rybackie do zbierania śmieci. 4-kilometrowy spływ poprowadził doświadczony pilot turystyczny Marek Weckwerth. Po pracowitym spływie jego uczestnicy wzięli udział w ekologicznym pikniku na Wyspie Młyńskiej. Na sprzątających Brdę czekały również pamiątkowe upominki. Były to startowe pakiety z plecakiem, koszulką termiczną, kubkiem, wodą oraz książką.

Ekologiczny spływ w sercu Bydgoszczy zakończył się sukcesem. Ochotnicy zebrali wspólnie ponad sto 120-litrowych worków śmieci. Akcję wspierało Miasto Bydgoszcz, ProNatura, Helgesen Polska i Akademia Nauki.

Książka za worek śmieci

Akcja „Książka za worek śmieci” w Bydgoszczy / Fot. Mat. nadesłane

W sobotę, 16 września w Bydgoszczy miała miejsce kolejna edycja akcji ekologicznej „Książka za worek śmieci”. Tym razem mieszkańcy posprzątali tereny zielone przy Jarze Czynu Społecznego. W tegorocznej odsłonie akcji „Książka za worek śmieci” w Bydgoszczy wzięło udział 46 dorosłych uczestników oraz 19 dzieci. – Zebraliśmy 200 120-litrowych worków śmieci oraz 5 opon samochodowych i kilka rowerowych. Ponadto znaleźliśmy 5 materacy, poduszki, wózek dziecięcy, kanapy, fotel, fragmenty drzwi wejściowych, meble, resztki telewizorów i lodówek, suszarkę do ubrań, pufę, sztuczną choinkę i jeszcze wiele innych rzeczy. Rozdaliśmy 46 książek dla dorosłych i 19 dla dzieci. Podczas akcji towarzyszyła nam piękna pogoda i niesamowici i bardzo zaangażowani uczestnicy – mówi koordynatorka akcji w Bydgoszczy, Barbara Dębicka.

Koordynatorem Akcji „Książka za worek śmieci” była Fundacja Zielone Jutro.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter