Po gruntowanej rewitalizacji rynku w Starym Fordonie nadszedł czas na kolejne zmiany. Mury aresztu śledczego upiększą historyczne murale. To efekt działania społeczników.
Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu już po hucznym otwarciu zrewitalizowanego rynku wskazywało, iż efekt psuje… widok na areszt. Do rozmowy o poprawie estetyki włączyli m.in. plastyka Marka Iwińskiego i ministra w KPRM Łukasza Schreibera.
Historia Fordonu muralami pisana
Dzięki dyskusji m.in. z ministrem środowiska Michałem Wosiem powstał pomysł na ogłoszenie 4 konkursów na murale w Starym Fordonie. Dotyczą malowideł w następujących miejscach: na ścianie od strony Rynku/Sikorskiego, na murze na podwórzu Sikorskiego 2 (dawna willa komendanta), na murze dawnej szwalni od strony Wisły i od ul. Zakładowej. Jaka będzie tematyka murali? Zróżnicowana, jednocześnie spójna i ściśle związana z miejscem, w którym powstaną.
– W tej chwil najważniejsze jest dla nas odpowiednie przygotowanie budynku pod malowanie. Chcemy, żeby nowe murale były inwestycją na długie lata. Do konkursów na wykonanie murali będziemy zapraszać artystów. W tym roku planujemy załatwić wszystkie pozwolenia, projekty i konkursy. W przyszłym roku, gdy tylko pogoda pozwoli, czas na etap twórczy – opowiada Rafael Prętki ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
Konkurs dla artystów profesjonalistów
22 października Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu ogłosiło wyczekiwany konkurs artystyczny pn.: „Więzione za wolność”. Wyłoni on wykonawcę/wykonawców czterech fordońskich murali. Każdy ze zgłaszających się autorów, może wykonać w ramach konkursu pracę przedstawiającą jeden z czterech proponowanych tematów lub całość. Do udziału zaproszono profesjonalistów z dorobkiem twórczym i doświadczeniem przy tworzeniu murali.
Tematykę murali tworzyć mają cztery odrębne historie. Każda z nich ma interpretować tematy takie jak:
A. Zabudowa pierzejowa rynku. Projekt ten ma nawiązywać do historii Fordonu jako małego miasteczka trzech kultur. Kompozycja ma wpisywać się w historyczny układ Rynku i być wykonana w stonowanej palecie barw.
B. Mur więzienia ma ukazywać bogate dzieje Fordonu. Na muralu przedstawione będą nieistniejące dziś zabudowania – w tym ratusz, ludzie i historie. Murale A i B mogą stworzyć spójną kompozycję, która przenika się w płynny sposób.
C. Mural upamiętniający tragiczną historię więźniarek osadzonych w fordońskim więzieniu. Na ścianie więzienia wzdłuż ul. Zakładowej ukazane będą m.in.: gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, mjr Irena Tomalak ps. „Maria” i Maria Szelągowska ps. „Rysia”.
D. Na ścianach budynku dawnej więziennej szwalni, może powstać mural inspirowany jego historią. To miejsce dobrze widoczne z mostu na Wiśle – można go więc potraktować jako „wizytówkę” Fordonu, którą widzą wjeżdżający do miasta.
Bądź na bieżąco – zapisz się na newsletter!
Konkursowe projekty murali można przesyłać do 30 listopada 2022 roku do godziny 12.00. Prace z dopiskiem „MURAL – Areszt Śledczy FORDON” powinny być dostarczone pocztą elektroniczną na adres stowarzyszeniemsf@wp.pl
Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Autora najlepszego projektu poznamy 4 grudnia.
Stary Fordon wciąż rozkwita. W czerwcu mieszkańcy świętowali otwarcie zrewitalizowanego Rynku. Wciąż trwają prace przy budowie nowego nabrzeża Wisły wraz z terenami rekreacyjnymi.