Czwarty krąg zaczyna nabierać krągłości. Nowa część Opery Nova jak betonowy labirynt [ZDJĘCIA]

Widoczne są już krągłości czwartego kręgu / Fot. B. Witkowski/UMB

Najpierw była wielka dziura w ziemi, potem przesłoniła ją ogromna betonowa płyta. Teraz widać już podwaliny tego, co będzie sercem czwartego kręgu Opery Nova.

Trwa budowa czwartego kręgu Opery Nova. Jak będzie wyglądać skończona już inwestycja widać na wielkim bilbordzie, który postawiono od strony ul. Focha. Jeszcze niedawno żadna z widocznych na na nim „krągłości” nie była zauważalna. Powstawał przede wszystkim dwukondygnacyjny, podziemny parking, który pomieści ponad 220 aut.

Od kilkunastu dni, szczególnie od strony ul. Focha podwaliny czwartego kręgu są już widoczne. To serce nowej inwestycji, która jest kolejnym elementem Bydgoszczy miasta muzyki. W tym betonowym jeszcze walcu pomieści się pomieści się sala kameralna na 485 osób – obecna główna sala opery mieści ponad 800 osób. Znajdzie się tam także sala kinowa z bardzo wysokimi parametrami obrazu i dźwięku na 205 osób i przestrzenie wystawiennicze. Plac budowy widziany z kładki przy operze wygląda jak labirynt betonowych ścian. Pracownicy Budimeksu stawiają najpierw stalowe zbrojenie, potem w potężne szalunki wlewany jest beton.

Zewnętrznym elementem czwartego kręgu będą przeszklone ściany. Przejścia i korytarze, które znajdą się za nimi będą pełniły funkcje komunikacyjne. Nowy budynek zostanie połączony z głównym gmachem łącznikiem na wysokości pierwszego piętra. Będzie także taras z widokiem na Brdę i Wyspę Młyńską – ale oczywiście tych elementów konstrukcji jeszcze teraz nie ma.

Całość inwestycji kosztuje ponad 110 mln zł i po połowie finansują ją miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok.

Udostępnij: Facebook Twitter