W ub. roku nagrodę festiwalu otrzymał Jerzy Skolimowski / Fot. Dariusz Gackowski
Pod hasłem „Czyste szaleństwo” odbędzie się na przełomie sierpnia i września dziewiąta edycja festiwalu filmowego Przeźrocza. Początek festiwalu – 26 sierpnia.
„Dokument. Klasyka. Awangarda” – to trzy filmowe światy, z którymi będzie można obcować podczas bydgoskiego festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Koloroffon. Przez cały tydzień, począwszy od 26 sierpnia w kilku miejscach miasta m.in. w ogrodzie kamienicy przy ul. Cieszkowskiego 20 odbędzie się mnóstwo projekcji i spotkań.
Czyste szaleństwo – to hasło dominowało w bieżącym roku – w rozmowach o wojnie, polityce, czy możliwościach sztucznej inteligencji. Szaleństwo jednak dla każdego oznacza coś innego i to właśnie zbiór refleksji zmierzających w rożnych kierunkach zostanie zaprezentowany, za pomocą obrazu filmowego, podczas 9. edycji festiwalu Przeźrocza.
Program festiwalu – TUTAJ.
W programie m.in. siedmiogodzinne, metafizyczne „Szatańskie tango” Béli Tarra (niedziela, 27 sierpnia, godz. 12 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego), inauguracja sekcji VR a także koncerty, wydarzenia plenerowe, wystawy i performance. Będzie także tradycyjny konkurs dla dokumentalistów „Błysk oka”. W jury zasiądą: reżyser Kuba Mikurda, filmoznawca Michał Oleszczyk oraz dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Swoje filmy zgłaszali młodzi twórcy z całego kraju. Powalczą o statuetki w kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż, Grand Prix i nagroda publiczności.
Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku odbierze na gali w MCK (2 września) Jan Jakub Kolski.
Festiwalowych miejsc będzie wiele. „Przeźrocza” rozpoczną się, podobnie jak w poprzedniej edycji, w Cukrowni Żnin, gdzie przy okazji pokazu filmu „Roving Women” Michała Chmielewskiego, odbędzie się spotkanie z aktorką Leną Górą. Na Placu Praw Kobiet, przez cały okres trwania festiwalu, nastąpi możliwość przyjrzenia się raz jeszcze uczestniczkom i uczestnikom Strajków Kobiet z 2020 roku, którym zostanie poświęcona wystawa plenerowa. Kolejny raz będzie okazja zawitać do kawiarni Landschaft przy ulicy Gimnazjalnej, tym razem, żeby przypomnieć sobie niesamowity dreszczowiec neo-noir na pograniczu jawy i snu, czyli „Blue Velvet” Davida Lyncha. Festiwalowa środa w całości poświęcona będzie tematyce konfliktu i spotkaniom z gośćmi, którzy przedstawią publiczności bezpośrednią relację z tego, co dzieje się na terenie Ukrainy (Maciej Matowski i Justyna Gotowicz).
W festiwalową sobotę (2 września) na parkingu Miejskiego Centrum Kultury pod hasłem PLENERÓWKA odbędą się pokazy plenerowe innych szalonych filmów (m.in. „Leon“, „Mad max: Na drodze gniewu“.) Tradycyjnie, festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również w Mózgu, gdzie powróci kolektyw Nurt movie, który zaprosi widzów na „Odlot” w reżyserii Milosa Formana. Po pokazie zaprezentowany zostanie (nakręcony częściowo w Mózgu) najnowszy film bydgoskiego reżysera Wojciecha Gostomczyka pod tytułem „Leon”. Ważnym filmem tegorocznych Przeźroczy jest, prezentowany dotąd tylko na festiwalu Młodzi i Film, „Postcards from the verge” w reżyserii Natalii Koniarz ze zdjęciami bydgoskiego operatora Stanisława Cuske.
Zapisz się na nasz newsletter!