Czystsze powietrze w Bydgoszczy. Elektrociepłownia na Jachcicach się zmieni. Gaz zamiast węgla

EC I na Jachcicach / Mat. Wikipedia Commons

W poniedziałek (16 stycznia) wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni gazowej w elektrociepłowni na Jachcicach. Obecnie są tam kotły na węgiel.

Obecnie ciepło w EC I na Jachcicach wytwarza się w trzech węglowych kotłach wodnych. Uruchamiane są w okresie niskich temperatur oraz w czasie planowanego postoju całkowitego EC II, przy ul. Energetycznej w Bydgoszczy.

Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy – w sumie będzie to moc 40 MW. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Zastosowane urządzenia zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w energię cieplną, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura zewnętrzna, w skład której oprócz kotłów wchodzić będą m.in. instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu.

– Budowa niskoemisyjnego źródła i odejście od wykorzystywania węgla w EC I w istotny sposób wpłyną na jakość powietrza i tak ważne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Aktualnie jesteśmy również w fazie realizacji prac związanych z budową kolejnych jednostek wytwórczych, w tym m.in. źródła kogeneracyjnego zasilanego paliwem gazowym na terenie drugiej naszej lokalizacji tj. EC II przy ulicy Energetycznej – podkreślił podczas wmurowania kamienia węgielnego, dyrektor bydgoskiego Oddziału Elektrociepłownia. Sebastian Wasilewski.

Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy EC I i EC II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do ponad 85 proc. mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycja będzie realizowana na terenie dotychczas niezabudowanym. Wybudowanie nowej kotłowni spowoduje czterokrotne zmniejszenie emisji NOx i dwukrotne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, likwidację emisji pyłów oraz emisji SO2.

Udostępnij: Facebook Twitter