Dancewicz, Domagała i kilka innych atrakcji w Bydgoszczy. Co, gdzie i kiedy będzie się działo w mieście

Paweł Domagała zaśpiewa w Filharmonii Pomorskiej / Kadr z wideoklipu „Po co ten krzyk”/YouTube

Tym razem przedłużamy prezentację zapowiedzi tego, co będzie się działo w Bydgoszczy do poniedziałku. Nie bez powodu, bo tego dnia zaśpiewa Paweł Domagała. Nudy i atrakcji nie będzie także w weekend. Zapraszamy.

Dziecięca klasyka w Teatrze Polskim

Scena ze spektaklu / Mat. prasowe

Któż nie czytał w dzieciństwie „Plastusiowego pamiętnika Marii Kownackiej. Przygody Plastusia w niezwykle ciekawy sposób przełożyli na język teatru artyści Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Historia nieporadnego, pomarańczowego ludzika zaciekawi nawet tych najbardziej niecierpliwych widzów. Przygody piórnikowych mikrusów będą dla dzieci zajmującą przygodą, pełną humoru i mądrości. Przedwojenny tekst Kownackiej stanie się na deskach teatru uniwersalną opowieścią o przyjaźni.

Spektakle na małej scenie TPB w piątek (10 marca, godz. 10) i sobotę (11 marca, godz 16). 

Kobiety z Kurdystanu

Kurdystan. Oblicza Trwania

Prawa człowieka w tureckim Kurdystanie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet – to temat wykładu dr. Marcina Jastrzębskiego, który towarzyszy wystawie poświęcone sztuce Kurdystanu w Bydgoskim Centrum Finansowym przy ul. Gdańskiej zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe. Kobiety tradycyjnie odgrywały ważną rolę w kurdyjskim społeczeństwie i polityce. Ich samodzielny status  i autonomiczność wyraźnie wyróżniały się na tle innych społeczności regionu. Prawa kurdyjskich kobiet i poziom równouprawnienia znacznie się poprawiły w XXI wieku dzięki postępowym ruchom działającym w społeczeństwie kurdyjskim. Jednak pomimo postępów, nadal istnieją tu problemy związane z nierównością płci, przymusowymi małżeństwami, zabójstwami honorowymi, a nawet sporadycznie z okaleczaniem kobiet. Wykład w piątek (10 marca) o godz. 17 w siedzibie Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej 4.

Urodziny kina Orzeł w Bydgoszczy

Jedenaste urodziny świętuje kino Orzeł. Działające przy bydgoskim MCK kino ma 11 lat, ale kontynuuje tradycje sali kinowej, która przy ul. Marcinkowskiego istniała od 1929 roku. Urodzinowe świętowanie w kinie Orzeł będzie trwało przez trzy dni – od 10 do 12 marca. W programie – atrakcyjne filmy i wiele innych ciekawych spotkań. Start w piątek o 17. przy ul. Marcinkowskiego.

Duet indie z popem

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury / Fot. B.Witkowski / UMB

SMÜGY to duet indie-popowy, który zagra w piątek (10 marca) o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich. „Ich muzyka to kolaż intymnych wokali, gitarowej energii oraz trapowych bitów przyprawiony syntetycznymi brzmieniami lat 80. Piosenki opowiadają o zderzeniu młodzieńczych marzeń i uczuć z rzeczywistością, to mieszanka fascynacji, lęku, samotności, muzyki i alkoholu. Kiedy zamykasz oczy i wszystkie zasady znikają” – piszą organizatorzy.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie KPCK oraz na biletyna.pl.

Myślowisko w Młynach Rothera

Drugie spotkanie w nowym cyklu „Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” w Młynacj Rothera na Wyspie Młyńskiej. Tym razem tematyką rozważań będzie płeć, technonauka i postczłowiek. – Uczestników spotkania zaprosimy do rozmowy, by wspólnie poszukać odpowiedzi na przenikające społeczeństwo, złożone pytania. Rozkładając na czynniki pierwsze zagadnienia płci, technonauki i postczłowieka postaramy się dowiedzieć, czy myślenie ma płeć, kolor skóry, narodowość? Czym jest płeć i jak rozumieć różnicę płciową? Czym jest i nie jest feminizm? Czy podział na naturę i kulturę ma sens? Czy istnieje kobieca nauka? Dlaczego feminizm nie jest humanizmem? Jaka jest przyszłość człowieka? Co to znaczy być postczłowiekiem? – zapraszają organizatorzy. W piątek o godz. 18 Daniel Sobota w roli gospodarza spotkania będzie rozmawiał z Aleksandrą Derrą – filozofką, tłumaczką, filolożką, kierowniczką Katedry Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu.

Pamięci poległych w obronie Ukrainy – Stabat Mater w Filharmonii Pomorskiej

Dwieście osób na estradzie Filharmonii Pomorskiej wystąpi w piątek (godz. 19). Dwa chóry, orkiestra symfoniczna FP pod dyrekcją Rudolfa Tierscha oraz soliści wykonają „Stabat Mater” Antonina Dvorzaka. Dedykacja tego wykonania jest wyjątkowa – koncert poświęcono pamięci ofiar wojny w Ukrainie.

Faust w Operze Nova

Scena zbiorowa z Fausta / Mat. prasowe

Inscenizację „Fausta” Charlesa Gounoda Opera Nova przygotowała specjalnie na jesienną edycję Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Premiera odbyła się 8 października ub. roku. W ten weekend można tę operę zobaczyć w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18).

Tylko mnie poproś do tańca, czyli piosenki Anny Jantar

Katarzyna Kłaczek, aktorka i pomysłodawczyni monodramu muzycznego „Tylko mnie poproś do tańca” chce otworzyć dwa muzyczne światy: prywatkę rodem z lat 70. i klub muzyki elektronicznej współczesnego wieku. Ta muzyczna podróż będzie oparta o utwory z repertuaru Anny Jantar, jednej z największych gwiazd polskiej estrady. Premiera monodramu muzycznego „Tylko mnie poproś do tańca” w piątek (10 marca) o godz. 19 w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.

Stand-up w Adrii

W piątkowy wieczór (godz. 19.30) w kinoteatrze Adria przy ul. Toruńskiej można usłyszeć stand-up podczas którego wystąpi Daniel Midas. Ten komik to odkrycie Internetu roku 2022. Jego „Szopka dla reportera” jest bardzo popularna. – Prywatnie – bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Gość ma dwa metry wzrostu, więc jak go poprosicie to pewnie zdejmie wam coś z górnej półki – podkreślają organizatorzy. 

Enea Bydgoszcz Triathlon pod dachem Astorii

To już czwarty start dla uczestników Enea Bydgoszcz Triathlon pod dachem, który rozgrywany jest od grudnia 2022 do maja 2023 w nowej Astorii przy ul. Królowej Jadwigi. Początek w sobotę (11 marca) o godz. 8. Rywalizacja odbywa się na supersprinterskim dystansie: 300 m pływania w basenie Astorii, 10 km jazdy na rowerze stacjonarnym z pomiarem mocy i 3 km biegu na bulwarach przy Brdzie. Zawodnicy, którzy wezmą udział w minimum trzech wydarzeniach, będą walczyć w klasyfikacji łącznej cyklu. Kolejne zawody 8 kwietnia i 13 maja.

Rozgrzewka, czyli Kultura na Świeżym

Miejskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę (11 marca) o godz. 9 na specjalną edycję Małej kultury na świeżym vol. 3 – spacer do schroniska dla zwierząt. – Po wędrówce wzdłuż Kanału Bydgoskiego (zbiórka o godz. 9.00 na parkingu Miejskiego Centrum Kultury) dojdziemy do schroniska i wraz z 10 pieskami przejdziemy się po okolicznych górkach i lasku. Hasłem wędrówki jest „Adoptuj miłość”, ponieważ pieski, z którymi będziemy chodzić są do adopcji (ogólnie w schronisku jest więcej piesków i kotków do adopcji, wiec jakby co, dla każdego zwierzaczka do kochania wystarczy). Każdego z 10 piesków spacerowych przedstawimy Wam już wcześniej z opisem i fotką – podaje MCK. Na ten spacer obowiązują zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl – prośba o podanie w mailu liczby osób, która w ramach rodziny wybiera się na spacer i czy jest zainteresowana adopcją. W pierwszej kolejności pieska na smyczy dostają rodziny, które chcą wrócić ze zwierzakiem do domu.

Sprzątanie nekropolii w Starym Fordonie

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza w sobotę (godz. 9) na wspólne porządkowanie dwóch cmentarzy Starego Fordonu, żydowskiego przy ul. Samotnej i ewangelickiego przy ul. Cechowej. Spotykanie na fordońskim na Rynku. Stamtąd spacer do Bejt Olam (Dom Wieczności) Po zakończonych pracach przejście na ul. Cechową aby uporządkować lapidarium i park, na którym był cmentarz luterański. Przewidywany czas prac ok. 3 godzin. Organiatorzy zapewniają worki na śmieci, rękawiczki, wspaniałą atmosferę i pozytywnych ludzi. Wspierać będzie Areszt Śledczy w Bydgoszczy-Fordonie.

Z przewodnikiem po filharmonii i dzielnicy muzycznej

Filharmonia Pomorska
Filharmonia Pomorska / Fot. B. Witkowski / UMB

Projekt Zabytek zaprasza na wycieczkę pt. Bydgoskie zakamarki. Tym razem będzie to zwiedzanie dzielnicy muzycznej połączone ze zwiedzaniem gmachu Filharmonii Pomorskiej. Zbiórka w sobotę (11 marca) o godz. 10.45 przed wejściem głównym do Filharmonii Pomorskiej. Liczba miejsc ograniczona obowiązują zapisy mailowo marta.bukolt@projektzabytek.pl lub telefonicznie 693 379 476. Koszt 15 zł za osobę.

„Ludzie inteligentni” – komediowo z Renatą Dancewicz

Renata Dancewicz jest jedną z gwiazd spektaklu w reżyserii Olafa Lubaszenki pt. Ludzie inteligentni, który będzie można zobaczyć w sobotę (11 marca) o godz. 16 i 19 w Filharmonii Pomorskiej. Jak piszą twórcy: „To spektakl o tym, że nie ma nudnych związków – są tylko mało kreatywni partnerzy. A kto kocha, ten błądzi… Trzy pary prowadzą rodzaj gry i, jak w reakcji łańcuchowej, kryzys jednego związku wywołuje kolejny. Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus… A nas jak zwykle będą śmieszyć do łez nieudolne próby odkrywania tych obcych sobie planet.”

Śląskie gwiazdy w Adrii

„Szlagierowo i z humorem z okazji Dnia Kobiet z Gwiazdami Śląskiej Sceny Muzycznej” – tak się nazywa sobotni koncert (godz. 17) w kinoteatrze Adria, Na scenie pojawią się artyści znani z wielu stacji telewizyjnych, oraz rozgłośni radiowych na Śląsku.

Koncert dla pań w Muzeum Wodociągów

W Piwnicy pod Hydrantami, w Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242 odbędzie się w sobotę (11 marca( o godz. 18 bezpłatny koncert z okazji Dnia Kobiet. Zagrają: Maciej Afanasjew (skrzypce) i Karol Szymanowski (wibrafon). W programie standardy muzyki jazzowej i kompozycje własne.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Artystycznym Akademii Muzycznej (od 6.03.2023) oraz w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Targi Familijne „Mama, Tata i Dziecko”

Targi odbędą się w niedzielę (12 marca) w Operze Nova (godz. 11-17). „Na odwiedzających będzie czekało liczne grono wystawców, którzy zaprezentują ofertę dla przyszłych i obecnych rodziców oraz dzieci. Kiedy rodzice będą zapoznawać się z ofertami wystawców, uczestniczyć w prezentacjach, warsztatach i prelekcjach na dzieci będą czekały liczne atrakcje. Rodziców zapraszamy na pokazy, warsztaty, panele dyskusyjne” – piszą organizatorzy.

Kobieca piłka na Słowiańskiej

Piłkarki KKP Sportis Bydgoszcz zagrają w 14. kolejce ekstraklasy ze Śląskiem Wrocław. Mecz odbędzie się w niedzielę (12 marca) o godz. 12 na stadionie przy ul. Słowiańskiej 7.

Spektakl z żydowską muzyką i poezją

Gołda Tencer i aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają na szlagiery kabaretu żydowskiego. To niepowtarzalna okazja, by poznać kabaretową twórczość wybitnych polskich Żydów, takich jak Julian Tuwim, Jerzy Jurandot, Marian Hemar. Znakomici żonglerze żartu i humoru zabiorą nas w wyjątkową podróż do świata, którego już nie ma.
Teatr Żydowski w Warszawie wraz z Gołdą Tencer i zaproszonymi gośćmi przygotował wyjątkowy program, podczas którego artyści zaprezentują uwielbiane i wielokrotnie oklaskiwane szlagiery najsłynniejszych polskich autorów. Artyści zaśpiewają dla nas „Chiri bim, chiri bom”, „Bar mir bisti szejn” i słynny skecz Konrada Toma „Sęk”. W trakcie wieczoru usłyszymy także wzruszającą pieśń „Majn jidisze mame” w interpretacji Gołdy Tencer. Koncert w niedzielę o godz. 16 w Filharmonii Pomorskiej.

TindiElla – przedstawienie dla dzieci w Teatrze Kameralnym

Usta, rzęsy, biust i boczki – to wszystko do poprawy! Na wyspie Instagramiji najważniejszy jest przecież wygląd. W wirtualnym świecie walka jest zacięta, nikt jednak nie może równać się z królową TindiEllą. Jej uroda i popularność przyćmiewa wszystkich. Ale pozornie idealne życie władczyni zostaje wystawione na próbę. „Nowe szaty TindiElli” to baśniowa opowieść, która porusza realne problemy nastolatków. Spektakl Anny Wolszczak w urzekający sposób portretuje trudne chwile wieku dojrzewania. Można go zobaczyć w niedzielę, w Teatrze Kameralnym o godz. 16.

Siatkarki OnlyBio Pałacu grają o play off

OnlyBio Pałac Bydgoszcz
OnlyBio Pałac Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Bydgoszczanki w świetnym stylu pokonały 3:0 Budowlane Łódź i pod wodzą nowego trenera, Jakuba Tęczy, wróciły na ścieżkę zwycięstw. Są na ósmym miejscu w tabeli Tauron Ligi i walczą o udział w play off. W niedzielę (godz. 20.30) zagrają w hali Immobile Łuczniczka z MKS Kalisz.

Paweł Domagała wraca do Bydgoszczy

Paweł Domagała raz jeszcze zaprezentuje w Bydgoszczy materiał z nowej płyty podczas koncertu „Narnia Tour na Bis”! Na koncercie usłyszymy materiał z nowej płyty nawiązującej do „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, która ukazała się 18 listopada 2022 roku. Z tej okazji artysta wyruszył w wielką trasę koncertową pt. „Narnia Tour”, na której prezentuje publiczności nowe piosenki. „Narnia” jest czwartym albumem Pawła Domagały. Krążek poprzedziły trzy single: „Łe Łe” oraz „Dzieci u dziadków” i „Po co ten krzyk”.  Koncert w Filharmonii Pomorskiej o godz. 19, w poniedziałek (13 marca).

Udostępnij: Facebook Twitter