Portrety przekazane w darze MOB
Tłok z wizerunkiem herbu Leliwa, dwa portrety olejne przedstawiające Marka Wincentego Chmielewskiego oraz jego żonę Luizę Marię Wilhelminę z ok. 1800 r., a także sygnet i księga rodowa znalazły się wśród darów, jakie Wolf von Chmielewski przekazał w darze Muzeum Okręgowemu.
W środę (7 maja) w Spichrzach nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy, oddziale Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotyczącej przekazania muzeum cennych darów należących do rodziny Chmielewskich mieszkającej w Bydgoszczy i jej okolicach od XVI w.
W imieniu rodziny przekazał je MOB Wolf von Chmielewski – potomek bydgoskiej rodziny Chmielewskich.
– Dary przekazane przez potomka rodu wzbogacą kolekcję muzealną i posłużą do dalszych badań oraz popularyzacji lokalnego dziedzictwa. Stanowią one również cenne świadectwo życia rodziny w Bydgoszczy, ukazując zarówno kontekst epoki, jak i indywidualne historie – poinformowało bydgoskie muzeum. Wśród podarowanych obiektów znajdują się: pieczęć oraz tłok z wizerunkiem herbu Leliwa, dwa portrety olejne przedstawiające przodków oferenta – Marka Wincentego Chmielewskiego oraz jego żonę Luizę Marię Wilhelminę z ok. 1800 r., a także sygnet i księga rodowa.
Rodzina Chmielewskich była związana z regionem od XVI do XIX w. Jeden z przodków darczyńcy, Wolfa von Chmielewskiego w linii prostej – Marek Wincent Chmielewski – był pierwszym właścicielem tzw. Willi Prezydenta Rejencji Bydgoskiej położonej przy dzisiejszej ul. Focha 25. Bezsprzecznie można uznać go za jedną z najważniejszych postaci okresu zaborów i wojen napoleońskich w Bydgoszczy. Budowę okazałego jak na ówczesne czasy budynku zlecił na początku XIX wieku Marek Wincenty Chmielewski, dyrektor skarbu z Prefekturze Departamentu Bydgoskiego. Położenie działki było wręcz idealne. Blisko do centrum miasta, tuż nad brzegiem Kanału Bydgoskiego (w późniejszych latach ta cześć kanału została zasypana). Chmielewski w 1836 roku sprzedał za 4500 talarów willę prezydentowi Królewskiej Rejencji w Bydgoszczy Carlowi von Wissmannowi. Po jego śmierci wdowa sprzedała willę władzom rejencji bydgoskiej. Od tej pory w budynku mieszkali najważniejsi bydgoscy urzędnicy. Ostatnim prezydentem, który korzystał z uroków budynku przy ul. Focha był Bernard Śliwiński, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Na początku 1922 r. stanął do konkursu na prezydenta Bydgoszczy i w lipcu tego roku oficjalnie objął urząd. W willi przy ul. Focha nie mieszkał jednak zbyt długo. Już w 1923 r. bydgoski magistrat zakupił rezydencję przy Wałach Jagiellońskich. Budynek na Focha podzielono na mieszkania i przydzielono je miejskim urzędnikom.

Po II wojnie światowej budynek stracił na swojej świetności, ale się to zmieniło. Dwa lata temu wyremontowano elewację zewnętrzną. Prace pochłonęły prawie 300 tys. zł..
MOB zaprasza na wykład z cyklu „Muzeum Historii Bydgoszczan” zatytułowany „Chmielewscy. Bydgoska rodzina z pałacu nad Kanałem”, który odbędzie się 8 maja o godzinie 17:00 w Spichrzach nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!