Derby Bydgoszczy w finale Pucharu Polski. Zawisza i Chemik Moderator wygrali w półfinałach

Piłkarze Chemika Moderatora cieszą się z awansu do finału regionalnego Pucharu Polski / Fot. Dziewczyna z Boiska/Edyta Linowiecka

W finale okręgowego Pucharu Polski spotkają się dwie drużyny z Bydgoszczy. Chemik Moderator pokonał u siebie Pogoń Mogilno, a Zawisza triumfował w Toruniu. Finał odbędzie się w czerwcu.

W pierwszym spotkaniu półfinałowym IV-ligowy Chemik Moderator Bydgoszcz mierzył się na swoim stadionie z ligowym rywalem – Pogonią Mogilno. Mecz był bardzo zacięty. W ciągu sześciu minut padły cztery gole. W 31. minucie wynik spotkania otworzył Piotr Siekirka. Po podaniu od Patryka Perlińskiego, podciął piłkę nad bramkarzem Pogoni. Dwie minuty później, po pięknej przewrotce, Norbert Rościszewski strzelił wyrównującego gola. Potem Perliński odpowiedział na 2:1, a Rościszewski w 36. minucie znów doprowadził do remisu. Gola z rzutu karnego, na wagę zwycięstwa, strzelił Damian Rysiewski w 79. minucie. Jeszcze przed końcem spotkania Pogoń miała kilka okazji, ale piłka nie trafiała w światło bramki strzeżonej przez Gracjana Łęta.

Piłkarze Zawiszy fetowali w szatni zwycięstwo z Elaną / Fot. Zawisza Bydgoszcz Facebook

W drugim półfinałowym meczu III-ligowy Zawisza Bydgoszcz grał w Toruniu z Elaną. Po 90 minutach na tablicy wyników widniał rezultat 0:0. Zwycięzcy nie wyłoniła również dogrywka. W serii rzutów karnych, ku uciesze licznych kibiców z Bydgoszczy, lepsi okazali się bydgoszczanie 4:2. Jedenastki dla Zawiszy wykorzystali: Patryk Urbański, Mateusz Oczkowski, Maciej Koziara i Michał Graczyk. Jedynie Gabriel Feliciano przestrzelił wysoko nad bramką. Bohaterem spotkania został bramkarz Zawiszy Michał Oczkowski, który obronił dwa strzały piłkarzy lidera IV ligi.

Spotkanie finałowe powinno odbyć się 7 lub 14 czerwca. Dzisiaj (18 maja) prezes kujawsko-pomorskiego związku spotka się z przedstawicielami obu zespołów, w celu wyznaczenia dokładnego terminu oraz miejsca rozegrania mieczu.

Chemik Moderator Bydgoszcz – Pogoń Mogilno 3:2 (2:2)

Bramki: Piotr Siekirka 30′, Patryk Perliński 35′, Damian Rysiewski 79′ (k.) – Norbert Rościszewski 33′, Mateusz Rościszewski 36′

Elana Toruń – Zawisza Bydgoszcz 0:0 (k. 2:4)

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Droga do meczów z Ekstraklasą

Drużyna, która zwycięży w finale Puchar Polski na szczeblu Kujawsko-Pomorskiego Związki Piłki Nożnej nagrodę finansową, puchar przechodni, puchar na własność za zdobycie PP, 25 sztuk medali w kolorze złotym oraz możliwość reprezentowania regionalnego związku na szczeblu centralnym.

Tytułu kujawsko-pomorskiego PP będzie bronił Zawisza. W zeszłorocznym finale podopieczni Piotra Kołca pokonali Unią Janikowo 4:2. W październiku 2022 roku podjęli na poziomie centralnym PP – w 1/16 finału – grającego w Ekstraklasie, Radomiaka Radom (1:3). Wcześniej wyeliminowali I-ligowy GKS Tychy (2:1). Chemik triumfował w regionalnym Pucharze w sezonie 2018/2019, zwyciężając 2:0 z Unią Gniewkowo. W pierwszej rundzie PP 2019/2020 bydgoszczan wyeliminowała ekstraklasowa Wisła Płock (0:1).