Ulica Długa ma 650 metrów i na całej jej długości oraz w okolicy działo się wiele podczas „Długiego spaceru”.
Przez sześć godzin, od 17 do 23, trwało świętowanie na Długiej. Aby zobaczyć wszystko, co zostało przygotowane, należało jeszcze zajrzeć do Zaułka, gdzie na dziedzińcu, przy bibliotece, rozłożono hamaki i ławki. Tam było kino. Wielu spacerujących wzdłuż Długiej, zachodziło do Zaułka, aby o godz. 21 zobaczyć dokumentalny film „Bydgoski Persil 1935”. Pokazywał uroki międzywojennej Bydgoszczy m.in. ujęcia starego Teatru Miejskiego. Wcześniej były tam filmy animowane. Popularny był targ staroci.
„Długi spacer” tchnął historią. Wielu bydgoszczan zatrzymywało się przy wystawie starych zdjęć ustawionych przy wejściu do Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. – Zobacz, to stary most Bernardyński, jeszcze z drewnianymi balustradami – pokazywali sobie fotografie.
Przed Muzeum Mydła i Historii Brudu spacerowicze robili sobie zdjęcia przy pralce „Frani” i tarach do prania. Przystawali, aby posłuchać jazzu na żywo i kolejnych setów DJ-ów. Zapełnili się restauracje, kawiarnie i kluby.
Było wiele historii, także bydgoskiego designu. Była także sztuka, a po zmroku taniec, światło i ogień.
TeHoFest – co w sobotę i niedzielę
Spacer wzdłuż Długiej to pierwszy dzień festiwalu TeHoFest – Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy. W sobotę (3 września) i niedzielę (4 września) – kolejne atrakcje.
Organizatorzy zapraszają w sobotę (3 września) m.in. do Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10) oraz nad sam kanał na odkrywanie Kanału Bydgoskiego – od godz. 10 do 14. I nie tylko tam, bo można wejść także do dawnej gazowni przy Jagiellońskiej i regionalnej warzelni piwa (ul. Poznańska 8).
Niedzielę (4 września) można spędzić natomiast np. na wycieczce rowerowej śladami fotografii Jerzego Riegla, pokazie dawnego prania w Muzeum Mydła i Brudu, w Exploseum, pałacu w Ostromecku lub Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. Tegoroczny TeHoFest zwieńczy wernisaż wystawy „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939”, który odbędzie się w galerii Fotografistka (ul. Pomorska 68A/1). To ekspozycja ukazująca dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych do wybuchu II wojny światowej.