Długi weekend w Bydgoszczy 8-11 listopada. Piękne świętowanie Niepodległości i wiele innych atrakcji

Zaczyna się Festiwal Prapremier, a w poniedziałek, 11 listopada, mamy biało-czerwone święto. Przez cały dzień można radować się podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Długi, listopadowy weekend w Bydgoszczy zapowiada się atrakcyjnie. Nie warto siedzieć w domu.

Festiwal Prapremier

W piątek (8 listopada) rozpoczyna się 23. Festiwal Prapremier. Trwa do 23 listopada. Większość przedstawień, jakie widzowie będą mogli zobaczyć przyjedzie z zagranicy: z Niemiec, Hiszpanii, Rumunii. Bydgoski Teatr Polski pokaże „ahat ili. Siostrę bogów” – spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz i wg tekstu Olgi Tokarczuk. Hitem będzie spektakl Susanne Kennedy, która pokaże podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier jedną ze swych najnowszych sztuk. Niemiecka reżyserka to jedna z najbardziej znanych twórczyń współczesnego teatru. Hasłem tegorocznej edycji jest „Progres-Regres” – To odpowiedź na dychotomię współczesnego świata – mówi Julia Holewińska, po. dyrektora Teatru Polskiego.

Program festiwalu i szczegóły – poniżej:

Bitwa o tajemnice

„Bitwa o tajemnice. Szpiedzy II Rzeczpospolitej” – to temat wykładu dr. Andrzeja Purata (UKW), którego można wysłuchać w piątek o godz. 17 w Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej 4. Zaprezentuje działania polskich i niemieckich służb wywiadowczych i ich zmagania na tajnym froncie w okresie II Rzeczypospolitej. Uczestnicy zapoznają się ze strukturą organizacyjną polskiego wywiadu organizowanego przeciw Republice Weimarskiej i III Rzeszy. Omówione zostaną m.in. tajemnice Enigmy, afera mjr. Jerzego Sosnowskiego czy operacja Wózek. Dr Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią. Wstęp: 10 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce „Wydarzenia”.

O godz. 18 natomiast w spichrzach nad Brdą (MOB) kolejny wykład pt. Wyście kość z kości, krew z krwi naszej… – dr Jan Biziel. Lekarz i patriota – wykład i oprowadzanie tematyczne poprowadzą Kamil Ściesiński i Filip Semrau z Pracowni Historii Bydgoszczy i Regionu, Dział Historii MOB.

Old Film Festival

W piątek (8 listopada) ostatni dzień Old Film Festival. Tego dnia w MCK przy ul. Marcinkowskiego:
18:00 Igrzyska od Aten do Berlina – prezentacja dra Dominika Wierskiego (bilety: 15 zł)
20:00 Życie i śmierci Maxa Lindera – film i spotkanie z reżyserem (bilety: 15 zł).

W filharmonii koncert „Tatrami urzeczony”

W piątek o godz. 19 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej zagra pod batutą Antoniego Wita program pt. Tatrami urzeczony. W repertuarze:
Wojciech Kilar – Kościelec 1909
Mieczysław Karłowicz – Odwieczne pieśni
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę

Długa wycieczka dawnym traktem do Ostromecka

W sobotę (9 listopada) Pracownia Archeologiczna IMLADRIS Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” zapraszają na rajd dawnym traktem do Ostromecka. – Po raz pierwszy od 168 lat przejdziemy szlakiem, którym od średniowiecza, przez całe wieki, przetaczały się karawany kupieckich wozów i tłumy wędrowców. Wyruszymy z zachodniego przyczółka Mostu Fordońskiego (prom wszak od dawna już w tym miejscu nie kursuje), by poprzez Strzyżawę i las ostromecki dotrzeć do reliktów Czerwonej Bramy. Później, poprzez park krajobrazowy przejdziemy do Pałacu Nowego, dalej pamiętającego jeszcze czasy staropolskie Pałacu Starego, by żydowską ścieżką dotrzeć do brzegu Wisły u wschodniego przyczółka Mostu Fordońskiego, gdzie zakończymy nasze spotkanie – informują organizatorzy. Zbiórka o godz. 9 przy zachodnim przyczółku Mostu Fordońskiego, skrzyżowanie ul. Flotylli Wiślanej i Nad Wisłą.

„Chłopcy z Placu Broni” – musical w Kameralnym

Spektakl Chłopcy z Placu Broni
Spektakl Chłopcy z Placu Broni / Fot. B.Witkowski / UMB

Na scenę Teatru Kameralnego wraca musical wg powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. – Przejmująca historia na deskach naszego teatru zamieni się w pełnowymiarowy musical. Adaptacją powieści Ferenca Molnara i reżyserią spektaklu zajmie się prawdopodobnie najważniejszy musicalowy twórca w kraju: Wojciech Kościelniak. Do jego najsłynniejszych realizacji należą m.in. „Hair”, „Lalka”, „Wiedźmin” i „Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Kombinat” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – przekazuje bydgoski teatr. Spektakle w sobotę (godz. 11 i 17) oraz niedzielę (godz. 11 i 17).

Wycieczka – „Kobieca twarz Niepodległości”

W niedzielę (10 listopada) o godz. 11 spacer tematyczny „Niepodległość ma również kobiecą twarz” poprowadzi Katarzyna Burczyk – certyfikowany przewodnik ByLOT po Bydgoszczy i okolicy oraz po Młynach Rothera. Miejsce zbiórki: Wełniany Rynek przy pomniku prezydenta Bydgoszczy – Leona Barciszewskiego. Zakończenie spaceru: ul. Staszica 4, przy budynku VI LO.

O godz. 14 rozpocznie się gra terenowa ” Łączy nas Niepodległa”, którą poprowadzi Tomasz Tworek -certyfikowany przewodnik ByLOT. Czas trwania gry: około 120 minut. Zbiórka: Stary Rynek/ul. Niedźwiedzia przy Bydgoskim Centrum Informacji

„Płomienie” w Ostromecku

W niedzielę (godz. 16) w pałacu w Ostromecku wystąpią: zespół Pieśni i Tańca Płomienie z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 wraz z kapelą oraz zespół Muzyczno-Kabaretowy „Galimatias”, działający przy Klubie Logistyk 1BLog w Bydgoszczy. „Listopadowa Lekcja Muzyki” staje się już tradycją wspólnej pracy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z Zespołem Pieśni i Tańca „Płomienie” oraz zaproszonymi do projektu gośćmi. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona – obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr 785 250 182 lub mailowo na adres: recepcja@palaceostromecko.pl.

„Ziemia Bydgoska” w koncercie „Wolna Polska”

W niedzielę (godz. 16) w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej koncert patriotyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. W koncercie pt „Wolna Polska” weźmie udział cały zespół – ponad 170 osób (tancerze, chór, soliści i kapela), a także grupy rekonstrukcji historycznej oraz dziecięca grupa wokalna z Pałacu Młodzieży. – W pierwszej części koncertu zaprezentujemy polskie tańce narodowe w strojach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego oraz folklor taneczny i wokalny Kujaw, Łowicza, Lublina, Kurpi, Beskidu Śląskiego i Krakowa Wschodniego. Druga część koncertu będzie poświęcona przypadającym rocznicom 85-rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 80-rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 25-rocznicy przystąpienia Polski do NATO – informują artyści. Bilety do nabycia:
– w kasie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy,
– na portalu www.bilety24.pl

Finał przeglądu pieśni patriotycznej

W niedzielę (godz. 16) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich finał V Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Młodzi wokaliści w wieku od 7 do 14 lat, wytypowani w eliminacjach wstępnych, wykonają utwory o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. W oczekiwaniu na werdykt jury wysłuchamy prelekcji dra Mateusza Solińskiego „Matejko dla Niepodległej. Co możemy „wyczytać” z obrazów krakowskiego malarza”. 

Balet o kawie

W niedzielę (10 listopada) o godz. 17 w Filharmonii Pomorskiej „Balet o kawie”. To jedno z najpopularniejszych przedstawień Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spektakl był wystawiany w wielu miastach Polski, a także między innymi we Francji i Niemczech. W roku 2014 został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Złotym Słonecznikiem w kategorii muzyka. Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie, które w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie J.S. Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską.

Festiwal „Muzyka u źródeł”

W sobotę (9 listopada) rozpoczyna się w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej festiwal „Muzyka u źródeł”. O godz. 18 koncertem #saksofonowo z udziałem znakomitego kwartetu The WHOOP Group. Usłyszymy m.in. „Czardasza” Vittorio Montiego, fragmenty „Czterech Pór Roku” Antonio Vivaldiego oraz znaną i uwielbianą „Błękitną Rapsodię” George’a Gershwina w specjalnych aranżacjach na saksofony. W niedzielę (10 listopada, godz. 18) na scenie złota era swingu podczas koncertu #swingowo „Salute to Swing!”. Na scenie zobaczymy Gary’ego Guthmana na trąbce oraz Piotra Barona na saksofonie, a towarzyszyć im będzie jazzowe Trio Wojciecha Gogolewskiego. W programie znajdą się utwory takich legend jak Benny Goodman, Glenn Miller i Duke Ellington – przygotowane w oryginalnych, pełnych energii aranżacjach. W poniedziałek (11 listopada, godz. 18). Koncert #kameralnie z udziałem sekstetu smyczkowego, który wykona dzieła Andrzeja Panufnika i Mieczysława Wajnberga. Cały program – TUTAJ.

Siatkarki Pałacu chcą znowu zwyciężyć

W niedzielę (godz. 20.30) w hali Immobile Łuczniczka siatkarki Metalkas Pałacu zmierzą się z Volleyem Wrocław. Bydgoszczanki tydzień temu odniosły cenne zwycięstwo z Chemikiem Police. Chcą ponownie wygrać.

Świętujemy 11 listopada na Starym Rynku

Bieg, rowerowy rajd, szachowy turniej i pokazy rekonstrukcji historycznych z różnych okresów polskiej historii – mnóstwo rzeczy będzie się działo w Bydgoszczy 11 listopada, kiedy razem będziemy świętować Narodowe Święto Niepodległości. Oficjalne uroczystości z wojskowym ceremoniałem rozpoczną się o godz. 12 na Starym Rynku. Godzinę wcześniej w katedrze msza. O godz. 11 startuje Bydgoski Bieg Niepodległości.

Cały program obchodów 11 listopada:

godz. 6.30 – 18.30 XVIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości: start o 7.50 z Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy; meta o 17.30 na Starym Rynku

godz. 9-16 (Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki) XXIX Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości

godz. 10.15-12 (stadion Zawiszy) Bydgoski Bieg Niepodległości

godz. 12-13.30 (Stary Rynek): uroczystości patriotyczne z wojskowym ceremoniałem

godz. 13.30 – 16.30 (Stary Rynek): obywatelskie obchody Święta Niepodległości

  • 13.30- 16.30 sceny rodzajowe realizowane przez rekonstruktorów historycznych – wmaszerowanie wojsk, przekazanie kluczy do miasta, pojedynki rycerskie i szlacheckie. Dioramy historyczne ukazujące historię i kulturę materialną w czasie ważnych wydarzeń dziejowych naszego kraju, w tym z czasów wojen polsko – krzyżackich, potopu szwedzkiego, okresu odzyskania niepodległości przez Polskę i 20– lecia międzywojennego. W ramach dioram zaprezentowane zostaną: kancelaria wojskowa, punkt medyczny, gniazdo karabinów maszynowych, punkt ze strojami z epoki i musztra wojskowa. Niewątpliwą atrakcją będą zabytkowe pojazdy osobowe z międzywojnia w tym samochód – muzeum, w którym prezentowana będzie wystawa historyczna. Uczestnicy będą mieli wspaniałą okazję aby wziąć udział w warsztatach wykonywania kotylionów. Przygotowane zostaną również atrakcję dla najmłodszych w ramach przedszkola niepodległościowego, w którym animatorzy będą realizować warsztaty plastyczne.
  • 13.35 – 14.00 – wspólny śpiew pieśni patriotycznych z chórami z wykorzystaniem śpiewników, które będą bezpłatnie rozdawane w czasie uroczystości
  • 14.00 – 14.30 – koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół Elektronicznych wraz z przemarszem
  • 14.30 – 15.00 – występ grupy Uniwersytetu Trzeciego Wieku UKW z quizami
  • 15.00 – 15.15 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z nagrodami dla dzieci
  • 15.20 – 16.25 – koncert muzyki folkowej bydgoskiej grupy „Cynamony”

Młyńskie święto – czyli jubileusz Młynów Rothera

Wystawa Młyn-Maszyna
Wystawa Młyn-Maszyna / Fot. B.Witkowski / UMB

11 listopada to ważna data w historii bydgoskich Młynów Rothera. W tym roku ten wzór rewitalizacji obchodzi swoje 3. urodziny. O rok młodsza jest wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Jest jeszcze jeden powód dla Młyńskiego Święta. 11 listopada to również Dzień Św. Marcina, który jest ważną postacią dla młynarzy. Młyny zapraszają na swoje Młyńskie Święto, które jest okazją, aby wrócić wspomnieniami do ruchomych obrazów, początków i okresu rozwoju bydgoskich kin oraz nawiązać do zbuntowanej sceny muzycznej wczesnych lat 90.

Szczegóły – TUTAJ.

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Wojsk Lądowych

Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizuje także Muzeum Wojsk Lądowych (ul. Czerkaska 2). W poniedziałek (11 listopada) muzeum będzie otwarte od godz. 10.00 do 16.00, a na gości będzie czekał szereg atrakcji, m.in.:

Wstęp wolny (nie dotyczy wirtualnej wycieczki po Helu).

Nowy program Kabaretu Moralnego Niepokoju

„Normalne to nie jest” to tytuł nowego program Kabaretu Moralnego Niepokoju Można go zobaczyć w poniedziałek (11 listopada) w Filharmonii Pomorskiej (godz. 16 i 19).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter