Dodatek węglowy. Kilkuset pierwszych bydgoszczan złożyło swoje wnioski

Od środy 17 sierpnia można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Do wydziału świadczeń rodzinnych zgłaszają się pierwsi chętni. Na razie kolejek nie ma. Według Polskiego Alarmu Smogowego w Bydgoszczy jest prawie 20 tys. pieców.

Przypomnijmy, że dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł. Przysługuje wszystkim w jednakowej kwocie, bez względu na dochód osiągany w gospodarstwie domowym.

Wnioski na Wojska Polskiego 65

W Bydgoszczy wniosek można złożyć w formie papierowej osobiście w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65. Dla sprawnej obsługi petentów, uruchomiono dodatkowe stanowiska wydawania i przyjmowania wniosków.  – Pierwszego dnia nie mieliśmy wielu petentów. Przyjęliśmy 60 wniosków. Wczoraj [czwartek, 19 sierpnia] zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Wniosków złożonych było prawie 300, a wydanych prawie 800. Dziś, trzeciego dnia do godziny 9.30 było już około 100 wniosków zgłoszonych. Coraz więcej osób przychodzi, widać, że to zainteresowanie rośnie z dnia na dzień – mówi pracownik WSR, który wydaje wnioski.

Urząd Miasta
Urząd Miasta / Fot. B.Witkowski / UMB

Jeżeli obawiamy się kolejki w urzędzie, wypełniony wniosek możemy przesłać w formie papierowej pocztą. Jeśli posiadamy konto na platformie ePUAP, wniosek przesyłamy elektronicznie w formie skanu lub wysokiej jakości zdjęcia wypełnionego wniosku. W razie trudności z wypełnieniem wniosku, na miejscu można skorzystać z pomocy pracowników urzędu.

Zdarza się, że po wniosek przychodzą osoby, którym dodatek się nie należy. Wtedy urzędnicy tłumaczą zasady przyznawania. Po dodatek zgłaszają się np. osoby, które opalają w domu drewnem lub mają ogrzewanie centralne w bloku – a takim ludziom dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych się nie należy.

Urząd Miasta
Urząd Miasta / Fot. B.Witkowski / UMB

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego, jest źródło ogrzewania zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, które zawierają co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ponadto, źródło ogrzewania musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do wniosku warto dołączyć kopię złożonej deklaracji CEEB. W znaczny sposób może to skrócić czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy.

Udostępnij: Facebook Twitter