Dzieje się w Bydgoszczy. Co robić w weekend 8-10 grudnia. Nowość w Młynach Rothera i wiele imprez

„Młyn – Maszyna” – Młyny Rothera zapraszają na weekend otwarcia / Fot. B.Witkowski / UMB

W Młynach Rothera wprawiają w ruch maszynę – startuje druga z wystaw stałych „Młyn – Maszyna” – wielka gratka dla miłośników mechaniki i fizyki. To trzeba zobaczyć i samemu doświadczyć. Trwa też ciągle Bydgoski Jarmark Świąteczny. W mieście czeka wiele innych atrakcji, bo w Bydgoszczy nie ma nudy.

Młyn-Maszyna – nowa wystawa w Młynach Rothera

W piątek rusza druga ze stałych wystaw w Młynach Rothera. Młyn-Maszyna to nowoczesna, interaktywna ekspozycja ukazująca świat mechaniki, fizyki, chemii i biologii. Jej bohaterem jest maszyneria z młyna i spichrzów. Weekend otwarcia ekspozycji już 8-9 grudnia 2023 roku. W tych dniach Młyny Rothera zapraszają do wspólnego odkrywania wystawy oraz do udziału w różnorodnych atrakcjach popularnonaukowych. W programie m.in. pokazy popularnonaukowe, warsztaty, eksperymenty i spotkania z popularyzatorami nauki. Start w piątek o godz. 17.30, ekspozycja czynna także w sobotę i niedzielę. Szczegółowy program otwarcia i harmonogram zwiedzania wystawy dostępny jest TUTAJ.

Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoski Jarmark Świąteczny 2023
Bydgoski Jarmark Świąteczny 2023 / Fot. B.Witkowski / UMB

Kto jeszcze nie był, niech się pospieszy. Bydgoski Jarmark Świąteczny na Mostowej i Starym Rynku jest na półmetku. W weekend zawsze specjalne atrakcje, o których można poczytać na profilu jarmarku na Facebooku.

Koncert dla seniorów

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich zaprasza w piątek (8 grudnia) o godz. 15 seniorów na koncert wokalny wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którzy pod pieczą prof. Wojciecha Dyngosza, zaprezentują wybrane utworu opery i operetki.
Wstęp wolny.

Opowieści o staropolskiej Bydgoszczy

W piątek (godz. 17) w Białym Spichrzu Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej spotkanie z prelekcją o dawnej Bydgoszczy, obiektach nieistniejących w dzisiejszym krajobrazie miasta oraz tych nielicznych, które pozostają świadkami dawnych czasów. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wyglądała Bydgoszcz drewniana w czasach Kazimierza Odnowiciela, a jak murowana w czasach Kazimierza Wielkiego. Gdzie stały najważniejsze budowle z czasów osadnictwa grodowego, z początków miasta i z okresów jego świetności w XVI–XVII w. Jak żyli i czym zajmowali się jego mieszkańcy. Opowieść oparta będzie głównie na wynikach badań archeologicznych, ale też na źródłach historycznych.
Wykład poprowadzi Józef Łoś, kustosz i kierownik Działu Archeologii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.

Śpiewanie dla dzieci w BCOPW

W piątek (godz. 17) w BCOPW przy Gdańskiej 5 koncert zespołu The Carrots w składzie Ada Rychwalska – wokal, Sara Kosętka – piano, Natan Kosętka – skrzypce. – To koncert, na którym usłyszycie piosenki nawiązujące do tematów książek i zajęć #CzyTamŚwiat w mijającym sezonie. Poza nimi usłyszycie też piosenki związane z zimą i Świętami Bożego Narodzenia, bo przecież grudzień to czas oczekiwania na te dni – piszą organizatorzy. Wstęp wolny, jednak obowiązują zapisy mailowe: tuczytam@op.pl, w temacie wiadomości”GRA”. Trzeba podać imię i nazwisko. Warto też w zgłoszeniu zawrzeć wiek dziecka (dzieci) i swój numer telefonu.

Wagner i Strauss w Filharmonii Pomorskiej

Piątek (godz. 19) to koncert w filharmonii. Tym razem Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz
Raoul Grüneis dyrygent i Nihan Inan sopran zaprezentują utwory Richarda Wagnera i Richarda Straussa.

Bydgoszcz jest filmowa – w kinie Orzeł

W piątkowy wieczór (godz. 20) w kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego projekcja najnowszych filmów dokumentalnych związanych z Bydgoszczą. W programie m.in. nagrodzona ostatnio „Fabryka” Dariusza Gackowskiego oraz prezentowany na Millenium Docs Against Gravity „Kiosk” ze zdjęciami bydgoszczanina Stanisława Cuske. O nowym filmie pt.”Trzy pieśni” opowie także Krzysztof Nowicki.

Wigilia w Starym Fordonie

Rynek w Fordonie
Rynek w Fordonie / Fot. B.Witkowski / UMB

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Miasto Bydgoszcz i Fundacja ARP są organizatorami ósmej edycji „Wigilii pod Gołym Niebem”. Zapraszają w w sobotę (9 grudnia) 11.00 na Jarmark Świąteczny na Rynku w Starym Fordonie. Również o 11.00 tyle że z parkingu na Fordońskiej 410 wyruszy wycieczka „Od Wyszogrodu do portu –śladami wiślanych historii Fordonu”. Trasa będzie wiodła wzdłuż Wisły i ulicy Fordońskiej, Parkiem Milenijnym, ul. Nad Wisłą do portu przy Promenadzie. Czas trwania ok. 2 godzin. Od g. 12.00 scena na Rynku będzie należała do śpiewającej młodzieży z przedszkoli i szkół. 13.30 zaczynamy strojenie choinki w towarzystwie biskupa św. Mikołaja, patrona fordońskiej parafii. Za każdą przyniesioną ozdobę przewidywana jest słodkość. O g. 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie przedświątecznego spotkania. Wydarzeniu będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego promująca powstanie przystani w bydgoskim Fordonie pt. ”Koncepcja przystani w Bydgoszczy Fordonie”. 16.30 poczęstunek dla wszystkich gości. Będą pierogi z kapustą, barszcz i ryby. Jedzenia nie zabraknie. Między 17.00-18.00 w dobry nastrój wprowadzą nas świąteczne przeboje. O godz. 18.00 emisja filmu fabularnego „Święta inaczej”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja przystani nad Wisłą. Zakończenie Wigilii pod Gołym Niebem” nastąpi ok. g. 20.00.

Teatr Kameralny dla najmłodszych

W sobotę i niedzielę (9 – 10 grudnia) o godz. 12 w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej spektakl pt. „Rozplątanie tęczy” to idealne przedstawienie na początek przygody z teatrem dla dzieci w wieku już od 1. roku życia. Akcja nie dzieje się szybko, najważniejsze są obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą na dalszy plan, padają rzadko, bo „Rozplątanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie.

Spotkanie dla rodzin o choince

W sobotę (godz. 12) w Muzeum – Aptece Pod Łabędziem oraz Ogrodzie Społecznika/Społeczniczki (Gdańska 5-7) poznamy dawne przekazy oraz opisy dotyczące bożonarodzeniowych drzewek. Dowiemy się również jakie znaczenie miały tradycyjne ozdoby na nich zawieszane. Wykorzystując dary natury stworzymy ekologiczne ozdoby dla nas oraz naszych skrzydlatych przyjaciół. Obowiązuje bilet specjalny na zajęcia muzealne: 1 zł.
Wstęp wolny na teren Ogrodu Społecznika i Społeczniczki BCOPW. Zapisy w kasie oddziału MOB lub tel. 52 888 97 42.

Czerwony Kapturek – bajka w muzycznej wersji

Teatr Polski w sobotę o godz. 16 zaprasza na spektakl pt. „Czerwony Kapturek”. To muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka.
Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. 

„Napój miłosny” – czyli opera komiczna

Opera Nova prezentuje w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 19) operę Gaetano Donizettiego „Napój miłosny”. Tytuł wystawiony po raz pierwszy w historii bydgoskiej sceny operowej. Partytura wskazuje na rękę prawdziwego mistrza; jej styl jest błyskotliwy, reprezentuje najlepszy przykład opery buffa . Entuzjastyczny werdykt mediolańskiej publiczności po prapremierze w 1832 r. zyskał potwierdzenie na innych scenach: w ciągu kilkunastu lat opera ta podbiła świat. Dziś „Napój miłosny” to jeden z filarów „żelaznego repertuaru” operowego. 

Bydgoska Liga Pływacka

W niedzielę (10 grudnia) kolejne zawody w ramach II edycji Bydgoskiej Ligi Pływackiej UNI-CAR RENAULT na Pływalni Astoria. To cykl zawodów dla amatorów pływania. Kolejne 14 stycznia.

10 lat Frymarku

10 grudnia mija dziesięć lat od pierwszego Frymarku Bydgoskiego, który wymyślili Katarzyna Fik (Świat Bab) i Piotr Jarecki (Gospodarstwo Ekologiczne Malinowy Chruśniak). Wpadli wtedy na pomysł zorganizowania bazaru ekologicznego, łączącego lokalnych producentów rolnych z poszukującymi zdrowej żywności mieszkańcami miasta. Ta propozycja znalazła odzew i wśród rolników i konsumentów. Przez te 10 lat odbyło się już przeszło 500 edycji ekologicznego bazaru. Kolejny w niedzielę o godz. 10 w Galerii Drukarnia i pl. Praw Kobiet.

Koszykarze Enei Abramczyk Astorii grają ważny mecz

W niedzielę (godz. 16) w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej Enea Abramczyk Astoria zagra z SKS Fulimpex Starogard Gdański. To jeden z zespołów z czołówki I ligi.


Piotr Cugowski w Filharmonii Pomorskiej

W niedzielę o godz. 18 w filharmonii zaśpiewa Piotr Cugowski. To koncert z okazji 20-lecia na scenie i 44. urodzin. Usłyszymy nie tylko największe przeboje artysty, ale także nowości z nadchodzącej płyty, której premiera zapowiedziana jest na 2024 rok. Na scenie wybrzmią piosenki z repertuaru zespołu Bracia, któremu Piotr przewodził przez kilkanaście lat („Wierzę w lepszy świat”, „Nad przepaścią”, „Po drugiej stronie chmur”, „Niepisane”, „Za szkłem”). Będą też utwory pochodzące z pierwszego solowego albumu – „40” („Kto nie kochał”, „Zostań ze mną”, „Daj mi żyć”, „Takich jak my nie znał świat”).


Udostępnij: Facebook Twitter