Dzień Flagi w Bydgoszczy: Wszyscy zmieścimy się pod jedną, biało-czerwoną [ZDJĘCIA]

Harcerze brali także udział w uroczystości na Starym Rynku poświęconej Dniu Flagi/ Fot. B. Witkowski/UMB

– Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas podniosłych wydarzeń, a także w chwilach żałoby i smutku, w momentach wzruszeń i radości – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy w Dzień Flagi podczas oficjalnych uroczystości na Starym Rynku.

Jak co roku, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Przez całą majówkę, biało-czerwone flagi powiewają na ulicach Bydgoszczy. Na wielu bydgoskich balkonach mieszkańcy wywiesili biało-czerwone chorągwie, żeby zaznaczyć swoje przywiązanie do Ojczyzny i barw narodowych. W czwartek (2 maja) na ulicach Starego Miasta napotykaliśmy wielu przychodniów z biało-czerwonymi chorągiewkami. Liczne witryny sklepowe są przyozdobione w polskie barwy, tak jest np. przed księgarnią „Gratka” przy ul. Jezuickiej, gdzie wystawiono stolik z biało-czerwonymi tulipanami wraz z polską flagą.

Uroczystości związane z Dniem Flagi odbyły się wyjątkowo na Starym Rynku przy Pomniku Walki i Męczeństwa, gdyż na placu Wolności trwa remont. Głównym punktem obchodów było wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Uczestnikom uroczystości rozdano flagi, robił to m.in. prezydent Rafał Bruski / Fot. B.Witkowski / UMB

Świętowanie Dnia Flagi rozpoczęliśmy rok po wejściu do Unii Europejskiej. Pozwala nam to powiedzieć, że obok naszej flagi, mogą wisieć inne. To nasz interes, że obok flagi polskiej powiewają flagi NATO, Unii Europejskiej. Chciałbym, abyśmy pracowali tak, aby pod polską flagą zmieścili się wszyscy. Polska w swojej historii, w większości swojego czasu, była krajem otwartym i tolerancyjnym. Chciałbym, abyśmy w codziennym sporze politycznym, nikogo nie wykluczali, żebyśmy znaleźli się pod ogromną biało-czerwoną flagą – przemówił Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

Harcerze złożyli hołd w ważnych miejscach

Na uroczysty apel na Starym Rynku przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych. Harcerze z bydgoskich drużyn rozwinęli wielką i długą flagą Polski. W nocy z 1 na 2 maja harcerze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL w ramach kolejnej „Nocnej Zmiany Miasta” symbolicznie ozdobili ważne dla Bydgoszczy miejsca, składając białe róże z wstążką w barwach miasta. Kwiatami ozdobione zostały m.in. Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej oraz Pomnik Wolności, a także tablice pamiątkowe na budynkach.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas podniosłych wydarzeń, a także w chwilach żałoby i smutku. W momentach wzruszeń i radości. Była z nami na frontach II wojny światowej. Powiewała z dumą pod Tobrukiem, Narvikiem, Monte Cassino. Towarzyszyła nam w chwilach wielkich sportowych triumfów i w czasie przełomowych historycznych wydarzeń. Składające się na nią barwy – biel i karmazyn – symbolizują z jednej strony czystość i szlachetność, z drugiej odwagę i waleczność. W dzisiejszym, wyjątkowym dniu, życzę zatem nam wszystkim – zarówno przebywającym w Polsce, jak i tym, których los skierował poza naszą Ojczyznę, byśmy jednocząc się wokół uświęconych historią i tradycją biało-czerwonych barw nigdy nie przestali marzyć o Polsce, którą będziemy mogli z dumą przekazać kolejnym pokoleniom – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Po zakończeniu apelu wojewoda i prezydent rozdawali mieszkańcom biało-czerwone flagi, do których tłumnie ruszyli zebrani na Starym Rynku. Żołnierze odegrali i odśpiewali „Legiony” i inne patriotyczne pieśni.

2 maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To jedno z najmłodszych świąt narodowych. Zostało ustanowione przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Biały orzeł i czerwień znajdowały się jako element np. na polskich chorągwiach rycerskich już od XIII wieku. Wybór tej daty święta flagi także nie był przypadkowy. To właśnie 2 maja 1945 roku biało-czerwona zawisła na berlińskim Reichstagu oraz Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, wskazując na udział polskich żołnierzy w zwycięstwie nad III Rzeszą. 2 maja obchodzone jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

.

Udostępnij: Facebook Twitter