Dzień Ziemi w Bydgoszczy. Mieszkańcy chcą mieć czyste miasto. Sami zadbali o swoje osiedla

Dzień Ziemi na Politechnice Bydgoskiej

Od piątku (21 kwietnia) do niedzieli (23 kwietnia) mieszkańcy Bydgoszczy wspólnie świętowali Dzień Ziemi. Główne obchody odbyły się na kampusie Politechniki Bydgoskiej. Na wielu osiedlach zoranizowano akcje sprzątania. 

Czysta Bydgoszcz przez cały rok zachęca do dbania o zieleń. W Dniu Ziemi bydgoszczanie okazali naturze miłość i szacunek. Wspólnie uprzątnęli tereny zielone, bijąc rekordy frekwencji. Najmłodsi zdobyli solidną dawkę ekologicznej wiedzy w czasie Ekopikniku na Politechnice organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Czysta Puszcza Bydgoska.

Śmieci daleko od natury

Największe świętowanie Dnia Ziemi, rozpoczęło się w sobotę, 22 kwietnia. Tego dnia całe rodziny spotkały się na kampusie Politechniki Bydgoskiej. Uroczystości zainaugurował wykład Marcina Rybackiego ze Stowarzyszenia Czysta Puszcza Bydgoska pt. ”Segreguję. Nie kombinuję”. Dzieci i ich rodzice mogli dowiedzieć się z niego jak długo rozkładają się odpady oraz dlaczego segregacja jest ważna. Omówiony został też wpływ odpadówna ziemię i zwierzęta. Następnie naukowcy i studenci poprowadzili ekowarsztaty. W czasie rodzinnego pikniku zbierana była makulatura, elektrośmieci i plastikowe nakrętki. Kulminacyjnym punktem obchodów, była akcja sprzątania terenów zielonych w Fordonie.  – W sprzątaniu udział wzięli słuchacze Politechniki Bydgoskiej Młodego Odkrywcy z opiekunami i chętni wolontariusze. Zostali podzieleni na trzy grupy. Posprzątali okolice Politechniki – teren przy ul. Akademickiej i Andersa, lasek przy ul. Nila – Andersa za Stokrotką, oraz okolicę Szlakowej i Andersa. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Uczestnicy Ekopikniku przynieśli 100 kg makulatury i 300 kg elektrośmieci – mówi Magdalena Kozłowska z Politechniki Bydgoskiej.

Przez cały weekend, bydgoszczanie wzięli udział w kilkunastu osiedlowych akcjach sprzątania. Czysta Bydgoszcz koordynowała działania prowadzone przez szkoły i mieszkańców. W efekcie na samych Kapuściskach do sprzątania z Przedszkolem STEP włączyło się 150 osób, na Wilczaku liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy licznie zadbali o tereny zielone również na osiedlach Czyżkówko, Bartodzieje, Wilczak-Jary, Okole, Szwederowo i Glinki.

O zieleń dbamy cały rok

Przez cały rok Czysta Bydgoszcz organizuje miejskie akcje ekologiczne. Dużym zaangażowaniem dzieci i młodzieży, cieszyły się Ekokluby. Aż 29 drużyn otrzymało sprzęt sportowy w ramach udziału w akcjach sprzątania świata. W 2022 roku łącznie około 15 tysięcy bydgoszczan zaangażowało się w rozmaite projekty ekologiczne pod marką Czysta Bydgoszcz.

Udostępnij: Facebook Twitter