Dziesięć miejsc do zakochania się w Bydgoszczy. Miejski przewodnik na wakacje

Oto dziesięć najciekawszych, najpiękniejszych, najbardziej niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić w Bydgoszczy podczas wakacji. Uwaga! Nawet, gdy kiedyś już je obejrzeliście, warto do nich wrócić, bo wiele bardzo się zmieniło w ostatnim czasie.

Rynek w Starym Fordonie

W tym roku rynek przeszedł metamorfozę. Największą atrakcją stała się multimedialna fontanna. Tryskające strumienie wody są skoordynowane z efektami świetlnymi i muzyką. Pokazy odbywają się w czwartki, soboty i niedziele od 21.30. Warto też iść nad Wisłę, aby obejrzeć budowaną marinę i promenadę nad rzeką.

Rynek w Starym Fordonie
Rynek w Starym Fordonie. Fot. R. Sawicki

Młyny Rothera i Skarb Bydgoski

Wyspa Młyńska przyciąga sporo osób poszukujących chwili wytchnienia w centrum miasta. Tutaj znajduje się też jedna z najnowszych atrakcji miasta – Młyny Rothera. To miejsce spotkań dla wszystkich ludzi z mnóstwem atrakcji, choć jeszcze nie działa żadna z zaplanowanych stałych wystaw – pierwsza pt. Węzły, zostanie otwarta we wrześniu. Trzeba też wejść lub wjechać windą na ostatnie piętro, żeby zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego umiejscowionego na dachu młyna. Wyspa Młyńska to także miejsce, gdzie znajduje się kilka muzeów. W jednym z nich: Europejskim Centrum Pieniądza do zobaczenia jest Skarb Bydgoski – zbiór złotych precjozów odkryty w katedrze.

Międzywodzie w Bydgoszczy
Międzywodzie w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Darmowe rowery wodne w Brdyujściu

Idealne dla osób, które nie tylko chcą oglądać, ale także aktywnie spędzić czas. Miłośnicy spędzania czasu wolnego nad wodą powinni odwiedzić Tor Regatowy w Brdyujściu. Działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji jest sześć klasycznych rowerów wodnych, rower z silnikiem spalinowym oraz łódź motorowa. Wypożyczenie jest nieodpłatne. Informacji w sprawie wypożyczalni udziela Bydgoskie Centrum Sportu: +48 52 376 22 22.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego w Brdyujściu

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Prywatne muzeum, które szybko wpisało na turystyczną mapę Bydgoszczy. Muzeum niedawno odmieniło swój wystrój. Pojawiła się wystawa flakonów po perfumach używanych w PRL. Można tutaj zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, pokój kąpielowy czy urządzenia służące do mycia z XIX wieku. Eksponatów można dotknąć, powąchać, a niektóre nawet kupić. Jest to tzw. „żywe muzeum”, w którym można samemu zrobić mydło. Więcej informacji: muzeummydla.pl  

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu / Fot. Błażej Witkowski / UMB

Myślęcinek, czyli kilka rzeczy w jednym miejscu

Leśny Park Wypoczynku i Rekreacji w Myślęcinku to największy park w naszym mieście. Słynie z ogrodu zoologicznego. To także doskonałe miejsce dla rolkarzy, biegaczy czy rowerzystów. Po wysiłku najlepiej odpocząć na polanie Różopole bądź zorganizować piknik na plaży przy stawie, gdzie można rozpalić grilla. Dla poszukujących spokoju wśród zróżnicowanej roślinności polecamy Ogród Botaniczny. Na 20 ha znajduje 820 gatunków roślin. Jego najbardziej widowiskowym punktem jest alpinarium. Ma ono nawet do 20 m wysokości. Centralną częścią jest górskie jeziorko z potokiem i wodospadem.

Ogród Botaniczny w Myślęcinku
Ogród Botaniczny w Myślęcinku

Fontanna przy Filharmonii Pomorskiej

Potocznie nazywana „fontanną tańczącą”, ponieważ pokazy organizowane przy jej użyciu łączą w sobie artystyczną grę wody, światła i muzyki. Znajduje się na skwerze Krzysztofa Komedy, obok Filharmonii Pomorskiej, sąsiadującym ze skwerem Krzysztofa Pendereckiego. Fontanna jest sterowana przez elektronicznie dysze, które wypuszczają wodę w rytm muzyki. Pokazy multimedialne odbywają się po zmierzchu. W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) barwne i muzyczne widowisko prezentowanie jest codziennie o godz. 21.30.  

Bydgoska Fontanna Multimedialna
Bydgoska Fontanna Multimedialna / Fot. B.Witkowski / UMB

Muzeum Kanału Bydgoskiego

W 2021 roku oddano do użytku nową siedzibę muzeum przy ul. Staroszkolnej. Ekspozycja przedstawia losy drogi wodnej wybudowanej w drugiej połowie XVIII wieku, dzięki której Bydgoszcz się rozwinęła. Planty nad kanałem były miejscem, gdzie tętniło życie kulturalne i towarzyskie. Podobnie jest teraz w muzeum. To miejsce powinni odwiedzić też fani kajaków. W budynku przy ul. Staroszkolnej, czeka na nich 15 dwuosobowych kajaków. Przed wypożyczeniem należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo. Więcej informacji na stronie kanalbydgoski.pl

W Muzeum Kanału Bydgoskiego za darmo można wypożyczyć kajak
W Muzeum Kanału Bydgoskiego za darmo można wypożyczyć kajak

Salon Bydgoszczy, ulica Cieszkowskiego

W 2017 roku ukończono rewitalizację wszystkich budynków na najpiękniejszej ulicy w Bydgoszczy. Tutaj znajdują się kamienice zaprojektowane przez wybitnych architektów związanych z Bydgoszczą: Józefa Święcickiego, Paula Böhma, Carla Meyera, Karla Bergnera czy Fritza Weidnera. Większość z nich została wzniesiona w stylu eklektyzmu, łączącym różne nurty architektoniczne. Ta ulica to perełka – 300 metrów do oglądania i podziwiania.

Ulica Augusta Cieszkowskiego
Ulica Augusta Cieszkowskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Exploseum DAG Fabrik, czyli poniemiecka fabryka w środku lasu

Exploseum – to niezwykle oryginalne muzeum znajdujące się w lesie na terenie dawnego Zachemu. Na początku II wojny światowej Niemcy wybudowali tu wielki zakład produkujący materiały wybuchowe. Tajna, pohitlerowska fabryka zbrojeniowa stała się najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy, częścią szlaku TeH2O. Choć obiekt został w 1945 „rozmontowany” i rozkradziony przez Armię Czerwoną, zachowały się potężne, żelbetonowe budynki i tunele. Exploseum można też zwiedzać indywidualnie bez wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji: exploseum.pl.

Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Exploseum – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Ulica Jatki, czyli szlak dla smakoszy

Ulica łączy Stary Rynek z ulicą Grodzką. Liczy zaledwie 65 metrów. W ubiegłym wieku, przy ulicy Jatki znajdowały się kramy wikliniarskie i mięsne. Ulica została zlikwidowana wraz z budową dobrze znanego bydgoszczanom baru „Kaskada”. Po pięćdziesięciu latach nieobecności na mapie Bydgoszczy, ulica wróciła w nowej odsłonie. Dziś stała się najbardziej kulinarną ulicą w mieście. Znajduje się tutaj kilka restauracji. Ich właścicieli łączy prawdziwa pasja do kuchni.

Ulica Jatki
Ulica Jatki / Fot. B.Witkowski / UMB
Udostępnij: Facebook Twitter