Ekoprzedszkole w Opławcu. Zabytkowy budynek po remoncie. Niedługo wrócą dzieci [ZDJĘCIA]

Grzegorz Kozak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 cieszy się z odnowionego budynku / Fot. Błażej Witkowski / UMB

Zakończono przed czasem prace termomodernizacyjne w przedszkolu w Opławcu. W ponad 110-letnim budynku zamontowano instalację termostatyczną, są też panele fotowoltaiczne. W grudniu wrócą do niego dzieci.

Przedszkole jest oddziałem Szkoły Podstawowej nr 34, która znajduje się naprzeciw zabytkowego budynku. Został on wzniesiony w 1910 roku. Sprawował kiedyś funkcję jednoklasowej szkoły dla ówczesnej wsi Opławiec.

Budynek przeszedł gruntowny remont. Odnowiono w nim wszystkie pomieszczenia. Zadbano o zabytkowe elementy stolarki drewnianej. Zainstalowano pompę ciepła wraz z całą instalacją termostatyczną. Udało się także docieplenie m. in. podłóg Obok przedszkola zamontowano panele fotowoltaiczne. Będzie także bezpieczniej. Wychowawcy będą mieli pogląd z 12 kamer na każdy zakamarek przedszkola.

– Remont miał trwać cały rok, ale firma budowlana wykonała go już w dziesięć miesięcy. W październiku odbyły się pierwsze odbiory. W tej chwili musimy jeszcze uzupełnić wyposażenie przedszkola. Od początku grudnia, w wyremontowanym budynku, rozpoczną się zajęcia dla dzieci. Bawić i uczyć będzie się w nim około czterdziestu przedszkolaków – mówi Grzegorz Kozak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34.

Odnowiono też dach i elewację ceglaną. Remont wykonała bydgoska firma MALIBUD. Nad pracami czuwał konserwator zabytków. Koszt robót wyniósł prawie 2,5 mln zł. Z budynku przy ulicy Opławiec 132 korzystają dzieci w wieku 3-5 lat. Na czas remontu przebywały one w SP nr 34.

Zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel: – Wykonawca miał czas do lutego, ale nie zwlekał z żadnymi pracami. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy Opławca już w grudniu zaczną rozwijać swoje umiejętności i bawić się w komfortowych warunkach. Dzięki takim ekologicznym inwestycjom płacimy też mniejsze rachunki i zużywamy mniej prądu, ciepła, które jest w Polsce wytwarzane z węgla. Niezbędną energię pozyskujemy natomiast w oparciu o technologie wyjątkowo przyjazne dla środowiska, przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad przygotowaniem i uruchomieniem kolejnych zadań tego typu. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów warunkiem jest uzyskanie zewnętrznego wsparcia.

Na terenie przedszkola powstaje również plac zabaw, który został sfinansowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Ma być gotowy jeszcze przed wprowadzeniem się dzieci do przedszkola.

Budynek zmodernizowano w ramach Bydgoskiego Programu Termomodernizacji „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. W projekcie przewidziano również modernizacje w następujących miejscach:

  • Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1);
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3);
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
  • SP nr 22 (Hutnicza 89).

Opławiec (479 ha) włączono do miasta Bydgoszczy w 1954 r.

Udostępnij: Facebook Twitter