W niedzielę może paść absolutny oficjalny rekord ciepła w Bydgoszczy. Do tej pory wynosi 38,3 st. Celsjusza odnotowane 11 lipca 1959 roku. Prognoza na niedzielę przewiduje przekroczenie 40 stopni.
Znajdująca się nad Francją fala upału przesuwa się przez Niemcy w stronę zachodniej części Polski. Obejmie najpierw woj. lubuskie i dolnośląskie. Realne jest pobicie istniejącego rekordu temperatury 40,5 stopnia Celsjusza z 1943 roku odnotowanego w Ścinawie. Najwyższą temperaturę w woj. kujawsko-pomorskim mieliśmy w Kończewicach (gm. Chełmża), gdzie w 1959 roku było 39,6 st. Oficjalny rekord ciepła w Bydgoszczy to 38,3 st. Celsjusza odnotowane 11 lipca 1959 roku.

Prognoza dla Bydgoszczy na najbliższe dni
Ekstremalna temperatura to wynik kumulacji kilku czynników. Napłynęła upalna masa suchego i kontynentalnego powietrza zwrotnikowego. Do tej pory towarzyszyły temu wilgoć oraz burze, teraz powietrze, które znajdzie się nad Polską, będzie suche. Pojawi się niewielkie zachmurzenie i ilość promieniowania docierającego do powierzchni ziemi będzie praktycznie nieograniczona.
W związku z nadchodzącą falą upałów RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Centrum podkreśla, aby unikać alkoholu, który odwadnia organizm, oraz nie zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. — Ogranicz przebywanie na słońcu, pij dużo niegazowanej wody, nie pij alkoholu, nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie — ostrzega centrum.
Na terenie Bydgoszczy rozstawiane są kurtyny wodne. Schłodzić się będzie można w 10 miejscach: Wyspa Młyńska, Rondo Grunwaldzkie, Rondo Toruńskie, Rondo Kujawskie, plac przy Filharmonii Pomorskiej, zbieg ulic Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej, ul. Jagiellońska (na wysokości CH Focus Mall), ul. Sandomierska 32, ul. Wojska Polskiego (przy targowisku), zbieg ulic Sułkowskiego i Czerkaskiej, skwer przy ul. Baczyńskiego.
Jak się chronić przed upałami
Wysokie temperatury mogą powodować ból i zawroty głowy oraz doprowadzić do odwodnienia i zachwiania równowagi elektrolitowej. Podczas upałów jesteśmy też narażeni na wystąpienie udaru cieplnego. Jest to reakcja organizmu na przegrzanie, gdy nie jest on w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła. Wszyscy powinniśmy chronić się przed upałami, a w szczególności. Lekarze przypominają o tym, jak chronić swoje zdrowie:
- Pij więcej niż zazwyczaj. Pij więcej niż zwykle, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej – wodę, ale możesz też spożywać inne płyny. Jeśli masz więcej niż 65 lat, masz chore serce, chore nerki lub przyjmujesz leki, porozmawiaj z lekarzem o tym, ile płynów dodatkowo powinieneś wypić.
- Jedz dużo sezonowych owoców. Owoce sezonowe zawierają dużą ilość wody. Dlatego spożywając je, dostarczasz jednocześnie wodę do organizmu.
- Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźną, przewiewną odzież, która zakrywa jak największe partie skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką. Przebywaj w cieniu tak często jak to możliwe. Ochładzaj się od czasu do czasu zimnym prysznicem. Jeśli jest gorąco, możesz również założyć mokry ręcznik na szyję.
- Nie wychodź na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Godziny, w których powinieneś przebywać w pomieszczeniu, to między 10:00 a 17:00.
- Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne.
- Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Możesz użyć zasłon, żaluzji i markiz, aby zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli robi się chłodniej, np. nocą, otwieraj okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
- Unikaj alkoholu. Alkohol nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Objawy świadczące o przegrzaniu
Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany:
- Twoje tętno wzrasta,
- męczysz się,
- zaczynasz szybko oddychać,
- masz zawroty głowy,
- dostajesz gorączki,
- masz dreszcze,
- oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia.
Wzywanie pomocy
Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, natychmiast zadzwoń na 112 lub 999 po pomoc. Te objawy to zwłaszcza: dreszcze, suchość skóry, przyśpieszony oddech, wysoka temperatura ciała, nudności, zawroty głowy.
Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu potrzebuje pomocy, bo np. zasłabł, reaguj! Wezwij pomoc i zabierz tę osobę w cień – jeśli to możliwe.


