Enea Bydgoszcz Triathlon. Rekordowa edycja – pękła bariera. Po raz pierwszy w historii triathlonu w Polsce

Konferencja prasowa przed Enea Bydgoszcz Triathlon / Fot. B. Witkowski/UMB

1300 zawodników pojawiło się w pierwszej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon. Ale to nie był jednorazowy strzał. Bydgoskie zawody wyrosły na potęgę. W jedenastym Enea Bydgoszcz Triathlon wystartuje 5 tys. zawodniczek i zawodników. Będzie ich dopingować 30 tys. kibiców.

– To rekordowa edycja nie tylko dla Enea Bydgoszcz Triathlon. 5 tys. zawodników pojawi się pierwszy raz w historii triathlonu w Polsce – mówi Jakub Kubiński, współorganizator Enea Bydgoszcz Triathlon. Ta historia trwa od 11 lat. Jak obliczył Aleksander Skorecki, drugi z współorganizatorów, około 100 zawodników wystartowało we wszystkich Enea Bydgoszcz Triathlon. W sobotę i niedzielę (12 i 13 lipca) te wielkie zawody odbędą się po raz jedenasty – ze startem i metą przy hali Immobile Łuczniczka, wyścigiem pływackim w Brdzie, biegiem po ulicach miasta i częścią kolarską. Najdłuższy dystans na Enea Bydgoszcz Triathlon to tzw. połówka (1900 m pływania, 90 km na rowerze i 22 km biegu). W sztafecie sprinterskiej wystartuje Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i były mistrz świata w lekkoatletycznym siedmioboju. – Pojadę w mojej sztafecie na rowerze – mówi Chmara.

Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy na konferencji prasowej stwierdził. – Z pewnością to jedno z wydarzeń, które jest jednym z filarów promocyjnych miasta. Najłatwiej  się promować tym, co jest naj… A tu w kolejnej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon znowu mamy rekord. Widać, że marka się rozwija. Dokładanie kolejnych rekordów jest coraz trudniejsze, a my się bardzo cieszymy, że to się udaje. Cieszymy się, że do Bydgoszczy przyjeżdżają także goście z całej Polski i Europy.

Aleksander Skorecki dodał – Limity na większość dystansów wyprzedane zostały już w marcu. Mamy także masę atrakcji dla kibiców w każdym wieku. Wśród nich Enea TriFun – specjalnie dla najmłodszych w sobotę o godz. 17.

Enea Bydgoszcz Triathlon 2025
Enea Bydgoszcz Triathlon 2025 / Fot. B.Witkowski / UMB

– Pada, ale dla zawodników to dobra pogoda. Wyniki na żywo będzie można śledzić na naszej stronie internetowej. Dzięki marce Enea mamy transmisję na żywo w mediach społecznościowych. Enea jest też sponsorem filmu „Mistrzynie” – opowiada o sześciu wspaniałych zawodniczkach. Będzie pokazany dwa razy: w piątek i sobotę o godz. 20 – zachęca Kubiński.

Enea, która od dziewięciu lat wspiera bydgoską imprezę przygotowała trzy specjalne strefy dla uczestników i kibiców: Strefę Energii – poświęconą m.in. OZE i także razem z zabawą i grami; Strefę Mocy – dla zawodników oraz Stref Expo – miejsce na wypoczynek z fotobudką ze sztuczną inteligencją. Przy lodowisku Torbyd odbędą się targi producentów sprzętu sportowego i stref foodtrucków.

Fundacja PKO BP w czasie Enea Bydgoszcz Triathlon organizuje akcję „Biegnij  dla zdrowej głowy”. Co piąty młody Polak spotyka się z problemami zdrowia psychicznego. Akcja wspiera tych ludzi, którzy jej potrzebują, a fundacja przygotowała także dla uczestniczek i uczestniczek specjalną opaską na rękę z napisem informującym o akcji.

Zmiany w organizacji ruchu na czas Enea Bydgoszcz Triathlon

W sobotę (12 lipca) pierwszego dnia zawodów zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać od ok. godz. 6.30. Stopniowe przywracanie ruchu nastąpi od około godz. 15.30. W niedzielę (13 lipca) natomiast utrudnienia rozpoczną się od około godz. 5.30, a stopniowe przywracanie ruchu od około godz. 16.30.

Trasa kolarska wyznaczona została ulicami Toruńską (od Łuczniczki do nawrotki na wysokości ul. Babia Wieś i dalej do ronda Toruńskiego) i al. Jana Pawła II w kierunku węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek). Nawrotka zaplanowana jest ok. 500 metrów przed węzłem. Na czas trwania kolarskiej części imprezy nastąpi konieczność częściowego wyłączenia z ruchu Al. Jana Pawła II.

Planowane jest całkowite wyłączenie z ruchu i parkowania ulicy Toruńskiej od ronda Toruńskiego do ulicy Babia Wieś oraz alei Jana Pawła II od ronda Toruńskiego do ulicy Ujejskiego. Na dalszym odcinku będzie umożliwiony przejazd jezdnią zachodnią alei Jana Pawła II jednym skrajnym pasem ruchu na odcinku od ulicy Ujejskiego do ulicy Brzozowej. Natomiast od ulicy Kujawskiej do Węzła Bydgoszcz Południe i w kierunku przeciwnym, skrajnymi zewnętrznymi pasami ruchu.

Trasa kolarska w sobotę zamknięta będzie w godzinach 7-15, w niedzielę od 6 do 16.

Trasa biegowa wyznaczona została ul. Żupy, bulwarami po południowej stronie Brdy, chodnikami na Grodzkiej i Mostowej, ul. Stary Port, bulwarami po północnej stronie Brdy, ul. Jagiellońską od wysokości kładki Esperanto do ronda Fordońskiego, chodnikami na Wyszyńskiego przez most Pomorski do ciągu pieszego wzdłuż torowiska, w kierunku Łuczniczki.

– Ze względu na powyższe planowane jest całkowite wyłączenie z ruchu i parkowania ulicy Grodzkiej i ulicy Stary Port na odcinku od placu Teatralnego do ulicy Pocztowej – informuje ZDMiKP.

Zakazy parkowania będą obowiązywały odpowiednio:

  • dla ulicy Stary Port od 11.07.2025 godziny 5:00 do 13.07.2025 do godziny 17.00;
  • dla ulicy Grodzkiej i Rybiego Rynku od 11.07.2025 od godz. 18.00 do 13.07.2025 do godziny 18.00.

Trasa biegowa w sobotę zamknięta będzie w godzinach 5-16, a w w niedzielę od 5 do 17.

Zmiany w komunikacji publicznej

Nastąpią także zmiany w komunikacji publicznej Linie 69 i 89 w kierunku pętli Błonie skierowane będą od ronda Fordońskiego przez ul. Jagiellońską, dalej Trasą Uniwersytecką, Wojska Polskiego, a od przystanku Wzgórze Wolności powróci na starą trasę. Z obsługi wyłączone będą przystanki: rondo Toruńskie i Wojska Polskiego/Ujejskiego, a dodane: rondo Fordońskie – po prawoskręcie (przystanek linii 32N) oraz Jagiellońska/Łużycka. W przeciwnym kierunku trasy autobusów linii 69 i 89 przebiegną bez zmian.

Na czas trwania zawodów kursy linii nr 76 do przystanku Toruńska/Żupy zostaną skrócone do ronda Toruńskiego (przystanek po wschodniej stronie ronda). Z obsługi wyłączone będą przystanki rondo Toruńskie (po zachodniej stronie ronda), Toruńska/Hala oraz Toruńska/Żupy.

Linia nr 80 w kierunku pętli Dworzec Główny będzie kursowała od przystanku Jana Pawła II/Ziemska przez Trasę Uniwersytecką, Wojska Polskiego, Kujawską do ronda Kujawskiego. Z ruchu wyłączone będą przystanki: rondo Inowrocławskie i rondo Kujawskie (przystanek przed rondem), a dodane: Trasa Uniwersytecka/Ujejskiego i Wzgórze Wolności. W przeciwnym kierunku trasa pozostanie bez zmian. Analogiczne zmiany dotyczą linii nr 99 w kierunku placu Kościeleckich. W przeciwną stronę, do pętli Nowa Wieś Wielka, trasa pozostanie bez zmian.

Udostępnij: Facebook Twitter