W Starym Fordonie są po rewitalizacji miejsca, gdzie można urządzić m.in. Festiwal Wisły. Oto promenada, która niedługo będzie także gotowa / Fot. B.Witkowski/UMB
Bydgoszcz dołączy w tym roku po raz pierwszy do grona organizatorów Festiwalu Wisły. Finał święta największej polskiej rzeki odbędzie się na nowym, nadwiślańskim nabrzeżu w Starym Fordonie, na odnowionym rynku i uliczkach.
Za niespełna trzy tygodnie (18-19 sierpnia) wiślaną stolicą staną się Bydgoszcz i Stary Fordon. – Witamy po raz pierwszy w Bydgoszczy Festiwal Wisły. Mamy finał i to część deklaracji prezydenta Rafała Bruskiego, że w budżecie miasta będą środki na wydarzenia w Starym Fordonie – mówił we wtorek (1 sierpnia) podczas konferencji prezentującej Festiwal Wisły zastępca prezydenta miasta, Michał Sztybel – Fordon to ważne miejsce a Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu jest dla miasta ważnym partnerem w organizacji wydarzeń tworzonych przez mieszkańców – dodał.
Rafael Prętki z SMSF, Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły, Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy i Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą na konferencji prasowej / Fot. Eugenia Kochetkova
Tegoroczny Festiwal Wisły rozpoczyna się 12 sierpnia we Włocławku, 14 sierpnia dociera do Torunia, a cztery dni później wpłynie do Starego Fordonu i Bydgoszczy i zakończy się wielkim finałem właśnie u nas 19 sierpnia.
Można będzie zobaczyć na Wiśle w Starym Fordonie paradę kilkudziesięciu drewnianych tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Będą pokazy rzemiosła np. szkutnictwa, nadwiślańskie jadło, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz największymi znawcami Wisły i jej historii, rejsy dla publiczności i koncerty na lądzie i wodzie. To siódma edycja Festiwalu Wisły. Poświęcona jest szczególnie tradycjom flisackim z okazji wpisania tradycji flisackich na listę UNESCO.
– Jesteśmy miastem dwóch rzek. Centrum miasta ma Ster na Bydgoszcz a Stary Fordon będzie mieć Festiwal Wisły. Rewitalizacja Starego Fordonu, która się niedługo zakończy, da przestrzeń dla takich cyklicznych imprez. Dziękuję także Urzędowi Marszałkowskiemu za pomoc i współfinansowanie – powiedział Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta.
– Mamy w Bydgoszczy finał Festiwalu Wisły. Mamy miejsce, żeby go urządzić. Cieszymy się, że Wisła wraca do Bydgoszczy – dodał. Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
O programie Festiwalu Wisły mówił jego dyrektor, Marcin Karasiński. – Bydgoszcz ma bardzo bogatą ofertę kulturalną i chcemy do niej dołączyć. Festiwal zagra na bulwarach nad Wisłą, na rynku i ul. Bydgoskiej. Przypomnimy tradycje żydowskie Starego Fordonu. Chcemy tu wyczarować nadwiślański Kazimierz – mówi Karasiński – Wiem, że Fordon odzyskuje dawny blask. Dla nas jako organizatorów to świetny moment, aby pokazać wspaniałe dziedzictwo tego miejsca, gdzie spotykały się różne kultury. W trakcie festiwalu znajdzie się wiele będzie wątków nawiązujących do kultury żydowskiej. Zachowały się tu artefakty: kuczka, synagoga, jedyna w Polsce ul. Kapeluszników, Będzie wiele koncertów, także z muzyką klezmerską, Bezpłatne rejsy dla publiczności i parady kilkudziesięciu jednostek. Mamy także oferta dla rodzin z dziećmi. Dla smakoszy atrakcje gastronomiczne z nadwiślańskimi specjałami od Beskidów po Bałtyk. Znajdzie się także coś dla miłośników ekstremalnych wyzwań. Po raz pierwszy legalnie będzie można po raz pierwszy przepłynąć Wisłę wpław – opowiadał Karasiński.
Stary Fordon jest jak nowy
Finał święta największej polskiej rzeki odbędzie się na nowym, nadwiślańskim nabrzeżu w Starym Fordonie, na odnowionym rynku i uliczkach miasteczka, które zostało gruntownie zrewitalizowane. Obecnie dobiega kolejny etap tych prac, czyli budowa nadwiślańskiej promenady z wieloma miejscami do wypoczynku i rekreacji. -Sądzę, że w październiku będziemy mogli mówić o zakończeniu budowy – powiedział Michał Sztybel.
Powstaje 800-metrowa promenada dla pieszych i rowerzystów razem z placem zabaw, skateparkiem, plenerową siłownią, ściankami wspinaczkowymi, boiskiem do siatkówki oraz pumptruckiem. Wzdłuż zrewitalizowanej ulicy Promenada, Nad Wisłą czy Filomatów zasadzonych zostanie łącznie ponad 130 drzew.
Przypomnijmy, że w poprzednich etapach miasto przebudowało ul Bydgoską (koszt 6 mln zł). Za 7 mln zmodernizowano kamieniczki. W czerwcu ub. roku oddano po rewitalizacji rynek w Starym Fordonie. To jedna z najważniejszych części planu rewitalizacji. Inwestycja pochłonęła ponad 7 mln zł. W grudniu ub. roku oddano do użytku nabrzeże (koszt 8 mln).